Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Człowiek bez barier 2005

21.10.2005

21 października 2005 r. podczas gali w Hotelu Jan III Sobieski już po raz trzeci zostały wręczone honorowe tytuły "Człowieka bez Barier" w plebiscycie organizowanym przez Magazyn "Integracja", wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Wyróżnienie to jest przyznawane osobom, które pomimo niepełnosprawności osiągnęły w życiu coś szczególnego i które przyczyniają się do poprawy wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Laureatką tegorocznej edycji plebiscytu została Katarzyna Rogowiec - paraolimpijka z Nowego Sącza, która będzie reprezentować Polskę na Olimpiadzie w Turynie w 2006 roku.

Katarzyna Rogowiec uprawia lekką atletykę oraz narciarstwo klasyczne. W wieku trzech lat straciła ręce w wypadku w czasie sianokosów. Niepełnosprawność nie była i nie jest dla niej przeszkodą w prowadzeniu bardzo aktywnego życia. W czasie studiów założyła z przyjaciółmi Teatr Języka Włoskiego. Była pilotem wycieczek turystycznych do Włoch. Zna biegle języki: angielski, włoski oraz rosyjski. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, Europy i Świata w lekkiej atletyce oraz w narciarstwie klasycznym. W 2005 roku zdobyła złoty, srebrny oraz dwa brązowe medale w Mistrzostwach Świata (biathlon oraz biegi narciarskie na 5; 7,5 oraz 10 km).

"Bardzo długo nie mogłam oswoić się z moim wizerunkiem. Zaakceptowanie swojego wyglądu to w dużej mierze zasługa moich przyjaciół i znajomych. Ludzie uświadamiali mi swym zachowaniem, reakcjami i słowami, że nie myślą o mnie jako o "odmieńcu", w kategoriach niepełnosprawności. Podkreślali, że im dłużej mnie znają, tym bardziej nie mogą ani myśleć ani traktować mnie jako osoby niepełnosprawnej w jakimś nienaturalnym podziale. Dla nich byłam i jestem człowiekiem, osobą" mówi Katarzyna Rogowiec, zwyciężczyni plebiscytu Człowiek bez Barier 2005.

Zdaniem prof. Antoniny Ostrowskiej, przewodniczącej kapituły konkursu "bardzo cenną rzeczą jest możliwość oddziaływania konkursu na zmianę postaw i stereotypów społecznych. Konkurs pokazuje, iż osoby niepełnosprawne naprawdę mogą być partnerami naszych różnych przedsięwzięć, że to nie są osoby, które zasługują jedynie na litość, na pomoc".

Zapoznaj się z sylwetkami finalistów konkursu.

Wyróżnienia w konkursie "Człowiek bez barier 2005" otrzymali:

Dorota Adamecka - choruje na stwardnienie rozsiane. Organizatorka "Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych". Przy Stowarzyszeniu utworzyła grupę wsparcia dla matek dzieci niepełnosprawnych. Laureatka statuetki Matki Teresy z Kalkuty w 2005 roku.

Stanisław Michał Czerniak - niewidomy, 77-letni pomysłodawca i przewodniczący Grupy Roboczej "Widziane z Chodnika". Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa poruszania się osób niepełnosprawnych w przestrzeni miejskiej. Jest konsultantem i ekspertem zajmującym się kwestiami dostosowania miast, dróg oraz mostów do potrzeb osób niepełnosprawnych

Dariusz Peśla - od 7 roku życia choruje na zanik mięśni, porusza się na wózku. Dziennikarz Gazety Ostrowskiej. Regionalista, strażak ochotnik, poeta, pisarz, historyk dokumentujący wielowiekową historię regionu.

Bolesław Zajiczek - 75-letni harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego. Twórca istniejącej 47 lat drużyny "Barycznie". W wieku 21 lat, w wyniku wybuchu granatu, stracił ręce i oko. Uczestnik rowerowego Rajdu dla Niepełnosprawnych Dookoła Świata (11 tys. km), dwukrotny uczestnik Tour de Pologne oraz rajdu kolarskiego Nowy Jork - Waszyngton (z okazji obchodów rocznicy zamachów z 11 września).

Nagrody pieniężne dla laureatów plebiscytu ufundowane zostały przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (w wysokości 6 tys. zł dla zwyciężczyni konkursu i 1 tys. dla każdego z pozostałych finalistów). Otrzymali oni również nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę levi Strauss Poland.

laureatem Plebiscytu "Człowiek bez Barier" w 2003 roku został pan Sławomir Piechota, obecnie poseł na Sejm RP, a w roku 2004 pan Zbigniew Puchaiski - niewidomy prawnik z Elbląga.

Foto: Podczas Gali wystąpiła Grażyna Łapińska

Przewodnicząca Kapituły "Człowiek Bez Barier 2005" prof. Antonina Ostrowska

Galę prowadził: Michał Olszański

Organizator konkursu: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Partnerzy: PFRON, Miasto Wrocław
Patroni medialni: TVP3, Magazyn Integracja, www.niepelnosprawni.pl

Źródło: inf. własna
Foto: Piotr Stanisławski

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas