Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ilu jest zakażonych COVID-19 w DPS-ach? Minister Szwed podaje konkretne liczby

14.01.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. geralt/Pixabay.com
Starsza pani siedzi przy oknie, patrząc w dal. Przed nią stoi szklanka herbaty

Podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, 15 stycznia 2021 r., wiceminister rodziny i spraw społecznych Stanisław Szwed podał informacje na temat aktualnej liczby osób zakażonych koronawirusem w domach pomocy społecznej (DPS).

Mieszkańcy zamkniętych, całodobowych instytucji opiekuńczych okazali się już na samym początku pandemii grupą szczególnie narażoną na śmierć z powodu koronawirusa. By uniknąć scenariusza znanego m.in. z Włoch czy Hiszpanii i śmierci tysięcy ludzi, podjęto zdecydowane środki zaradcze, ale też wprowadzono ścisły reżim sanitarny, ograniczając bardzo mocno kontakty społeczne mieszkańców takich placówek i możliwość ich opuszczania. Czy te działania przyniosły efekt?

1,5 procent mieszkańców zakażonych

Jak poinformował wiceminister Szwed, w Polsce są 823 domy pomocy społecznej podlegające pod samorządy. W tej chwili w 184 z nich (ok. 22 proc.) są osoby zakażone koronawirusem. Z tego w 120 z nich zarażeni są zarówno pracownicy, jak i mieszkańcy, a w 64 wykryto COVID-19 tylko u personelu.

W sumie w tego typu placówkach przebywa w tej chwili 1195 zarażonych mieszkańców (czyli ok. 1,5 proc. wszystkich mieszkańców DPS). Wśród personelu podlegających samorządom domów pomocy społecznej zarażonych jest 490 osób, co stanowi 0,8 proc. wszystkich pracowników takich instytucji.

Jak to wygląda w prywatnych placówkach?

Stanisław Szwed podał też dane na temat prywatnych placówek całodobowych, z których w 29 (4,5 proc. placówek tego typu) są osoby zarażone koronawirusem. COVID-19 wykryto w sumie u 310 mieszkańców (1,3 proc. wszystkich mieszkańców prywatnych placówek całodobowych) i u 63 pracowników.

Wiceminister podkreślił, że liczba wykrytych zakażeń pozostaje na stałym poziome od tygodni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • DPS już nie dom tylko więzienie
    Mieszkaniec
    14.01.2021, 19:13
    Zamknęli mieszkańców jak Hitler żydów w getcie Dla ich dobra HAHAHA co to dało teraz mamy covida w 184 dps a we wszystkich już był W moim tylko 4 osoby nie miały tego bezobjawowego wirusa
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas