Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Brexit. Co z leczeniem transgranicznym?

13.01.2021
Autor: Mateusz Różański, fot.
kaduceusz

Leczenie w ramach transgranicznej opieki zdrowotnej polega na tym, że obywatele krajów członkowskich mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w innych państwach Unii Europejskiej. Co w takim razie z osobami, które leczyły się lub są w trakcie leczenia w Wielkiej Brytanii, nie będącej od tego roku członkiem Unii?

W ramach transgranicznej opieki zdrowotnej można korzystać z tych świadczeń, które przysługują pacjentom w Polsce. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwraca koszty świadczeń opieki zdrowotnej, które znajdują się w tzw. koszykach świadczeń gwarantowanych (czyli są wymienione w rozporządzeniach ministra zdrowia).

Koniec z automatycznym zwrotem kosztów

Od chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pacjenci korzystający z ubezpieczenia zdrowotnego w jednym z państw członkowskich UE, czyli na przykład NFZ w Polsce, nie będą już mogli automatycznie otrzymywać zwrotu za leczenie w Wielkiej Brytanii. Również pacjenci ubezpieczeni w Zjednoczonym Królestwie nie będą już objęci unijnymi przepisami w zakresie zwrotu kosztów.

Decyzje w sprawie zwrotu kosztów takiej opieki zdrowotnej i ubezpieczenia będzie podejmować państwo członkowskie UE oraz Zjednoczone Królestwo na podstawie prawa krajowego – tak samo jak w przypadku opieki zdrowotnej otrzymywanej w innych państwach trzecich – na przykład Islandii czy Norwegii. 

Jak to wpłynie na życie pacjentów

Nowe decyzje oznaczają to na przykład, że Polak mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii i korzystający z brytyjskiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych automatycznie nie otrzyma zwrotu kosztów leczenia w swoim kraju urodzenia. Tak samo członkowie jego rodziny, płacący składkę zdrowotną w Polsce, nie będą otrzymywać zwrotu kosztów za wizytę w przychodni podczas pobytu w Anglii lub Szkocji według wcześniejszych zasad. Zwrot kosztów będzie zależał od decyzji podjętej w konkretnych sprawach.

Szczegółowe informacje na temat leczenia transgranicznego można otrzymać w Krajowym Punkcie Kontaktowym do spraw Transgranicznej Opieki Zdrowotnej.

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas