Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dlaczego osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie nie są szczepieni w pierwszej kolejności? RPO pyta Ministra Zdrowia

30.12.2020
Autor: oprac. tp, fot. Brian Hoskins/Freeimages.com
Strzykawka wbita we fiolkę z płynem

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich piszą osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie, skarżąc się, że nie są przewidziani do szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w pierwszej kolejności. Tymczasem w grupie podwyższonego ryzyka są choćby osoby ze schorzeniami układu krążeniowo-oddechowego, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze posiadają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę zdrowotną. O kwestię tę 30 grudnia 2020 r. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapytał w piśmie Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik wyraził w piśmie zadowolenie z powodu szybkiego wdrażania Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2, jego wątpliwości budzi jednak określenie grup priorytetowych, które będą zaszczepione w jednym z pierwszych etapów szkoleń. Chodzi o nieuwzględnienie w nich osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów.

W etapie 0 przewidziani są jedynie m.in. pracownicy domów pomocy społecznych, a w etapie I ich mieszkańcy, a także pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu.

Pandemia jak wyrok

W piśmie podkreślono, że „osoby z niepełnosprawnościami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem i jego skutkami. W szczególności osoby, u których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego, współwystępujące schorzenia różnych układów organizmu, czyli osoby z tzw. niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze schorzeniami powodującymi znaczące osłabienie odporności, a także osoby, które z uwagi na trudności poznawcze posiadają obniżoną zdolność do dbania o higienę i profilaktykę zdrowotną”.

Dalej w piśmie czytamy, że: „Obawy Rzecznika są związane z napływającymi do niego sygnałami zaniepokojonych obywateli z niepełnosprawnościami, którzy w pełnym napięciu oczekują na możliwość powrotu do normalniejszego życia bez strachu, zmartwień i ograniczeń, które paraliżują ich życie w ostatnim trudnym czasie. W przeciwieństwie do osób pełnosprawnych, które mogą jakoś funkcjonować w życiu społecznym – z uwzględnieniem pewnych ograniczeń, osoby z niepełnosprawnościami żywią obawę, że nie będą jeszcze długo uczestniczyć w życiu społecznym oraz nie będą mogły wrócić do pracy, nauki, rehabilitacji, czy w miarę normalnego życia. Nie wspominając już o tym, że w trosce o swoje zdrowie jeszcze długo nie zobaczą swoich lekarzy. Wiele z tych osób będzie jeszcze długo zamkniętych w domach, bo w przeciwieństwie do pełnosprawnych osób, pandemia SARS-CoV-2 będzie dla nich wyrokiem”.

Zastępca Rzecznika podkreśla, że obawy te potęgują prognozy, zgodnie z którymi szczepienia przewidziane są dla nich odbywać się będą nawet pod koniec 2021 roku, co oznacza dla nich kolejny rok życia w zamknięciu, pozbawiając prawa do normalnego życia i godnego traktowania.

Co z opiekunami?

Rzecznik zwrócił też uwagę na brak uwzględnienia w którymś z pierwszych etapów Narodowego Programu Szczepień opiekunów osób z niepełnosprawnością.

„Powyższe może powodować trudności w opiece nad osobą z niepełnosprawnościami w przypadku np. zakażenia SARS-CoV-2 lub śmierci jej jedynego opiekuna – czytamy w piśmie. – W pierwszym przypadku, gdy u jedynego opiekuna zostanie potwierdzone zakażenie, jego podopieczny automatycznie otrzyma decyzję o kwarantannie. Powyższa sytuacja może stanowić trudności w zapewnieniu właściwej opieki i pielęgnacji dla osoby z niepełnosprawnością” – dodał zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, powołując się na opublikowany na początku pandemii na portalu Niepelnosprawni.pl artykuł „Koronawirus. Co, jeśli zachoruje jedyny opiekun?”. Podkreślił, że w przypadku śmierci jedynego opiekuna, osoba z niepełnosprawnością może pozostać bez opieki.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Całe pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Zdrowia dostępne jest na stronie RPO (plik PDF, 143 KB).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Niepełnosprawność, a wizyta u specjalisty
    niepelnosprawny
    30.12.2020, 23:46
    ON oraz ich opiekunowie powinny być w pierwszej grupie do szczepień.Nan nie wystarczy teleporada w czasie której np:okulista nie jest w stanie zmierzyć ciśnienia wewnatrzgalkowego u chorych na jaskre.Kazdy niepełnosprawny musi korzystać z pomocy lekarzy specjalistów.My nie możemy dłużej pozostawać w domach gdyż stan naszego zdrowia się pogarsza.Nie chcemy także narażać na zakażenie siebie i naszych opiekunów.Dlatego prosimy o włączenie niepełnosprawnych i ich opiekunów do pierwszej grupy szczepionych.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas