Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundusz Dostępności w pytaniach i odpowiedziach. Czy DPS i ŚDS mogą z niego skorzystać?

21.12.2020
Autor: Mateusz Różański, konsultacja merytoryczna: BGK, fot. stux/Pixabay.com
Puste wózki inwalidzkie stoją na korytarzu prowadzącym do wielu pokoi

Czy Fundusz Dostępności może pomóc w likwidacji barier w placówce dziennego lub całodobowego pobytu? Wszystko zależy od jej rodzaju i tego, kto ją prowadzi.

Czy DPS-y skorzystają z Funduszu Dostępności?

Do domu pomocy społecznej (DPS) można otrzymać wsparcie z Funduszu Dostępności, o ile:

  • działa na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
  • i dodatkowo jeżeli podlega jednostce samorządu terytorialnego lub podmiotowi zależnemu od jednostek samorządu terytorialnego (jest przez takie podmioty prowadzony).

Jeżeli zaś chodzi o przedmiot inwestycji, zgodnie zasadami naboru wniosków finansowaniu w ramach instrumentu pożyczkowego na zapewnienie dostępności budynków mogą podlegać przedsięwzięcia, mające na celu dostosowanie m.in. budynków zamieszkania zbiorowego do potrzeb osób mających trwałe lub czasowe ograniczenia mobilności. Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), dom pomocy społecznej jest budynkiem zamieszkania zbiorowego w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Co z placówkami pieczy zastępczej?

Jeżeli chodzi o placówki pieczy zastępczej, z uwagi na możliwość występowania różnych form prawnych i organizacyjnych dla tego typu podmiotów, kwestię możliwości finansowania inwestycji w takich placówkach należałoby rozpatrywać indywidualnie.

Placówki pieczy zastępczej, czyli na przykład regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne i placówki opiekuńczo-wychowawcze, należy natomiast rozpatrywać indywidualnie w zależności od rodzaju budynku, w jakim placówka jest prowadzona. Jeżeli będzie spełniać kryterium budynku wielorodzinnego lub budynku zamieszkania zbiorowego, kwalifikacja przedmiotowa będzie spełniona.

Organizacje pozarządowe w gorszej sytuacji

Powstaje pytanie, co z placówkami organizacji pozarządowych świadczących takie usługi, jak opieka wytchnieniowa lub prowadzących placówki typu ŚDS?

Katalog podmiotów uprawnionych do otrzymania wsparcia w ramach Funduszu Dostępności jest katalogiem zamkniętym. Organizacje pozarządowe świadczące różnego rodzaju wsparcie i opiekę wytchnieniową, zgodnie z zasadami naboru wniosków, nie będą uprawnione do otrzymania pożyczki z Funduszu Dostępności. Jeżeli jednak forma prawna oraz organizacyjna będą stanowiły o zależności placówek od jednostek samorządu terytorialnego, wówczas takie wsparcie będzie możliwe.


Poradnik dotyczący korzystania z Fundusz Dostępności jest dostępny na naszym portalu.

Jeśli masz pytania dotyczące Funduszu Dostępności, napisz je w komentarzu pod artykułem lub pisz na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl. Zadamy je ekspertom z Banku Gospodarstwa Krajowego.


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Funduszu Dostępności w ramach Programu Dostępność Plus

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas