Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„W onlajnie też jest fajnie” – Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku za nami

14.12.2020
Autor: inf. prasowa
Wolontariusze śpiewają mężczyzna przy mikrofonie za komputerem obok kobieta z gitarą, wokół kilka osób w takich samych koszulkach

Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku w tym roku odbyły się online. W każdym wejściu 23. Międzynarodowych Spotkań z Piosenką uczestniczyło kilkadziesiąt osób, dzieci szkolne, instruktorzy, seniorzy, studenci. W rzeczywistości wideokonferencji miało miejsce wspólne śpiewanie, wzajemne interakcje, dyskusje i animacje, a także słuchanie i tworzenie muzyki. Atmosfera i energia podczas Spotkań online dorównywała tym w realu, za to niosła się szeroko w świat.

Studio festiwalowe 23. Spotkań z Piosenką mieściło się w Centrum Nieprzetartego Szlaku na Nowym Świecie w Lublinie, a stamtąd organizatorzy łączyli się z Lublinem, Warszawą, Opocznem, Sanokiem, Koninem, Wrocławiem, Gdańskiem, Celejowem, Janowem Lubelskim, Janowicą, Rykami, Świdnikiem, Wilnem, a także gośćmi z Niemiec. 

Ze studia niosła się w świat dobra energia pobudzając uczestników do interakcji, śpiewu i ruchu. Przewodziła im piosenka festiwalowa i wezwanie „więc bądź razem z nami w onlajnie, w onlajnie też może być fajnie, przyłącz się do nas i zaśpiewaj z nami, niech ta piosenka płynie między podziałami” – i rzeczywistoście to miało miejsce.

Soliści, duety i całe grupy

Oglądający wydarzenie mogli usłyszeć występy solistów, duetów oraz całych grup, niekiedy z pełną choreografią. W repertuarze znalazły się utwory klasyczne jak „Obladi oblada”, „Cała sala śpiewa z nami” czy „To były piękne dni”. W piątek odbył się (co prawda archiwalny) występ Ivana Grytsiv ze Lwowa wykonującego piosenkę po polsku, zaś dzień zakończyła kołysanka prosto z Wilna.

W webinarach oraz warsztatach na Zoomie brali udział nauczyciele, instruktrzy, ale także studenci podyplomowych studiów z muzykoterapii na UMCS. Podczas webinarów zaprezentowano różne podejścia do pracy z osobami z niepełnosprawnością, w tym do samego rozumienia muzykoterapii. Dominika Dopierała przedstawiła specyfikę pracy w oparciu o metodę Nordoff Robbins oraz realizowane przez nią w Poznaniu inicjatywy muzykoterapii społecznościowej. Odmienne spojrzenie przedstawił Jarosław Marciszewski w oparciu o pracę w zespole „Remont Pomp” z Gdańska. Deklarując jednocześnie, że nie zajmują się muzykoterapią, tylko tworzą muzykę. Można też było posłuchać koncertu zespołu „Remont Pomp” w towarzystwie Mikołaja Trzaski. Dopłenieniem tego były warsztaty „Rytm i ruch - Body percussion” z Joanną Stanowską, podczas których uczestnicy mieli okazję praktycznie dotknąć istoty motopedagogiki, czyli rozwoju poprzez ruch. A ruch to muzyka, muzyka to ruch jak twierdzi Dominika Dopierała.

Wiele inspiracji

- Ciekawym było zestawienie dwóch odmiennych podejść do pracy z osobami z niepełnosprawnościami i do muzykoterapii oraz różnych działań realizowanych przez prelegentów webinarów. A jednocześnie tyle inspiracji mogę czerpać do swojej pracy z podopiecznymi w Akademii – mówi Jasiek Tuszewski z Fundacji Nieprzertego Szlaku.

Sobotnie przedpołudnie przeznaczone było na Rodzinne Muzykowanie z Sylwią Lasok, co wprawiło uczestników Spotkań w dobry nastrój i rozgrzało ciało i umysł na cały dzień. Następnie odbył się koncert artystów – tym razem tych młodszych. Niesamowitym zaskoczeniem był występ artystów  z Białorusi, z Pińska, ponieważ był to surdoprzekład piosenki, czyli piosenka migana. Popołudniowe wejście zdominował recital Mateusza Dudka na żywo ze studia festiwalowego. Słuchacze zostali oczarowani.

„Wow, autorskie piosenki i takie wykonanie, przyjemnie się słucha”; „Piekny nastrojowy dzis wieczór... Dzięki Mateusz!” – to tylko niektóre komentarze.

Brawa nie tylko wirtualne

Uczestnicy Spotkań żywo reagowali na kolejne występy, chętnie komentowali, lajkowali oraz bili brawa – nie tylko wirtualne. 

- Udało nam się oddać klimat i atmosferę Spotkań z Piosenką, jak to było zawsze do tej pory na żywo. Spotkania z Piosenką są świętem Artystów Nieprzetartego Szlaku, wspólnym spotkaniem, zabawą. I nawet online byliśmy razem, udowodniliśmy, że w onlajnie też jest fajnie. To duży sukces – mówi Karolina Czajka, główny organizator Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. 

Nowością w tegorocznej edycji Spotkań z Piosenką była akcja „Pisania piosenki na Spotkania z Piosenką” wspólnie w komentarzach pod postem na Facebooku wszyscy chętni mogli zgłaszać swoje wersy. Ostatecznie do piosenki tekst „ułożył” oraz muzykę skomponował Łukasz Jemioła i wspólnie z wolontariuszami i organizatorami wykonał ją w studio festiwalowym w sobotę 12 grudnia podczas Finału Spotkań. Całość ma mocne przesłanie. Wspólne wykonanie piosenki z ogromną energią i mocą niesie je w świat:

Ref.

Miłość to wielki dar,

Więc o nią dbaj

Miłość to trudna droga, a nie na ziemi raj.

Droga to wielki dar,

Więc o nią dbaj

Droga to właśnie miłość, co niesie na ziemię raj.

Do zobaczenia za rok

Organizatorom z Fundacji nie pozostaje nic innego, jak tylko przygotowywać kolejną edycję Spotkań Nieprzetartego Szlaku, aby móc spotkać się z odbiorcami wydarzeń w onlajnie na żywo i jeszcze lepiej się bawić.

Wydarzenie na Facebooku

Strona www

Fanpage

Patronaty honorowe: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Lubelskie Smakuj życie!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Dofinansowano ze środków PFRON.

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Nasze Sprawy. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas