Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak będzie wyglądać szczepienie przeciw COVID-19 osób niesamodzielnych? MZ odpowiada

11.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
męska ręka trzyma strzykawkę, która wyciąga lek z buteleczki

Osoby z niepełnosprawnościami, niesamodzielne będą mogły być zaszczepione przeciw COVID-19 w domu, bez konieczności pójścia np. do punktu szczepień – wynika z informacji przekazanych nam przez MZ.

Do 12 grudnia trwają konsultacje projektu Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19. Różne grupy, m.in. osoby chore przewlekle, mieszkańcy DPS-ów czy ZOL-i będą szczepieni w pierwszej kolejności. Szczepienia poszczególnych grup są podzielone na etapy. 

Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne.

Co z osobami niesamodzielnymi?

Nasz Czytelnik pyta, czy osoby niepełnosprawne, niechodzące będą szczepione w domu.

Jak poinformował nas Zespół ds. szczepień przeciw COVID-10 w Ministerstwie Zdrowia, dla ośrodków, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień i je wykonywać, wymogiem koniecznym jest posiadanie zespołu wyjazdowego. Oznacza to, że tylko taki ośrodek może przystąpić do Programu, który zapewni możliwość zaszczepienia pacjenta w domu.

„Zgodnie z ogłoszeniem jest to obligatoryjne, ponieważ zależy nam na zapewnieniu szczepień dla osób niesamodzielnych lub z niepełnosprawnościami, które ze względu na stan zdrowia, nie będą mogły zaszczepić się na miejscu, w stacjonarnym punkcie szczepień. Jednak dopuszczalna jest kooperacja podmiotów między sobą i świadczenie wspólnych usług. Oznacza to, że podmiot, który złożył ofertę (formularz), może skorzystać z podwykonawstwa innego podmiotu medycznego, który zapewni szczepienia w ramach wyjazdowego (mobilnego) zespołu szczepiącego” – informuje NFZ.

Ponadto ministerialny Zespół ds. szczepień przeciw COVID-19 informuje o możliwości kontaktu z właściwym dla naszego miejsca zamieszkania oddziałem NFZ, po to, aby uzyskać szczegółowe informacje. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas