Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Oswoić” kulturę wysoką – zakończył się projekt „Uszy szeroko otwarte”

10.12.2020
Autor: inf. prasowa
dwie dziewczynki siedzą przy stole i wykonują prace plastyczne

Fundacja WyspArt zakończyła realizację projektu USZY SZEROKO OTWARTE w ramach programu Kultura Dostępna.

Celem zadania było dostosowanie merytoryczne oferty kulturalnej i edukacyjnej – koncerty on-line Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

Poprzez realizację projektu udostępniliśmy narodowe wytwory kultury niematerialnej osobom niewidomym oraz niedowidzącym, tym samym wyrównując szanse w dostępie do kultury. Pobudziliśmy naszych beneficjentów do aktywności i kreatywności, wyrażania własnej ekspresji twórczej. 

Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy projektu wykreowali swoje humorystyczne impresje na temat dzieł sztuki niematerialnej, poznanych podczas koncertów. Efekty zmagań z materią plastyczną zaprezentowaliśmy na wystawie podsumowującej projekt.

Od klasyki do współczesności

Uczestnicy projektu zapoznali się z cyklem koncertów symfonicznych będących mozaiką stylów i form muzycznych, wprowadzających młodą widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych.

Beneficjenci zgłębili podstawowe zagadnienia związane z plastycznymi środkami wyrazu, takie jak: faktura, bryła, kompozycja oraz perspektywa. Podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez artystów, zdobytą wiedzę wykorzystywali do działań twórczych. Powstałe prace plastyczne inspirowane wysłuchanymi koncertami zostały zaprezentowane na zakończenie projektu w postaci wystawy w przestrzeni publicznej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Założeniem warsztatów plastycznych było wykorzystanie HUMORU do interpretacji, opisywania dzieł sztuki niematerialnej. Podejście z dystansem, przymrużeniem oka pozwoliło na „oswojenie” kultury wysokiej i zmniejszenie dystansu do instytucji kulturalnych.

Uczestnicy warsztatów stali się aktywnymi odbiorcami sztuki, doświadczając jej w nowy, alternatywny sposób. Projekt miał na celu wspieranie kreatywności w relacji widz (niepełnosprawny) dzieło sztuki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Fundacja Szansa dla Niewidomych, HELP miesięcznik tyflorehabilitacyjny, Stowarzyszenie „Dobrze”, Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, portal Niepelnosprawni.pl.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas