Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: system wsparcia jest nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców, a nie pracownika

07.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Flickr / MRiPS
Źródło: radiowroclaw.pl
Paweł Wdówik siedząc za stołem mówi do mikrofonu po lewej min. Jedynak-Jarosińska

- Za pół roku powinniśmy mieć pierwsze propozycje ustawowe i przygotowywać się do szerokich konsultacji społecznych – zapowiedział na antenie Radia Wrocław Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. 

Minister Paweł Wdówik zapowiedział zmianę systemu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, który obecnie zbudowany jest na przepisach z lat. 90.

Z duchem Konwencji

- Ten system zupełnie nie przystaje już do dzisiejszej rzeczywistości, promuje on koncentrację osób niepełnosprawnych w jednym miejscu poprzez stworzenie takiego biznes planu: im więcej niepełnosprawnych zatrudnię, tym bardziej mi się to kalkuluje, bo mam większe dofinansowanie. Tymczasem idąc z duchem czasu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, chcemy, żeby osoba niepełnosprawna mogła pracować wszędzie – nie w specjalnie przygotowanych zakładach i dlatego będziemy w nowych rozwiązaniach promować zatrudnianie pierwszego czy drugiego pracownika a nie 25 czy 100 – mówił Paweł Wdówik.

Podkreślił, że w tym tygodniu do Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przekazana „Strategia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”, gdzie mowa jest także o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej Strategia była poddana szerokim konsultacjom publicznym. 

Prace nad nową ustawą

- Dla nas w praktyce oznacza to, że teraz zaczynamy pracę nad nową ustawą, która zastąpi ustawę o rehabilitacji i zatrudnianiu i rozwiąże kwestię wsparcia osób niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy.

Minister Wdówik podkreślił, że koszt nowych rozwiązań na pewno nie będzie wyższy niż koszt obecnego systemu.

- Obecnie wydajemy 3,6 mld zł rocznie na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, z czego korzysta ponad 230 tys. osób. Ten system jest ewidentnie nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców a nie pracownika. Tymczasem musimy zrobić tak, żeby to pracownik był zmotywowany. W tej chwili tylko 26 proc. osób niepełnosprawnych pracuje tj. 1/4, w Szwajcarii dla porównania 68 proc. osób pracuje. Musimy więc uciekać się do różnych nowych form, elastycznego zatrudnienia, jeśli chodzi o czas, formę, miejsce pracy, zatrudnienie wspomagane, zatrudnienie, w którym będziemy wspierać dojazd do pracy, tworzyć naprawdę dostosowane stanowiska pracy, a nie tak jak teraz - przekazujemy pracodawcy ogromne kwoty i w gruncie rzeczy mało wiemy, co się z tymi pieniędzmi dzieje – mówił Paweł Wdówik.

 

 

 

 

Komentarz

  • Zespołem Aspergera maja już przechlapane.Bardzo
    kgm
    08.12.2020, 20:00
    Jak pracodawca nic z tego nie będzie miał to nie zatrudni ON. Zwłaszcza takich ze spektrum autyzmu. Jeżeli moge tu cos zaproponować ,to aby Pan Minister Wdówik do konsultacji tych zmian zaprosił Centrum Dzwoni i ich trenerów pracy. Do niedawna mieli ponad 60 procentową skuteczność w znajdowaniu miejsc pracy upośledzonym intelektualnie, również takich z zespołem Aspergera ,z problemami emocjonalnymi i z całym wachlarzem problemów ze spektrum autyzmu. Zresztą w tej chwili niepełnosprawni pierwsi stracili prace .Ci ze spektrum autyzmu a zwłaszcza z ZA .Nie da się gotować obiadów w zamkniętych szkołach, nie da się sprzątać w pustych biurach ,ani nalewać napojów w zamkniętych KFC .Ani zmywać bo knajpy nieczyn ne.Siedzą w domu. Zajęcia tylko on line.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas