Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: system wsparcia jest nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców, a nie pracownika

07.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Flickr / MRiPS
Źródło: radiowroclaw.pl
Paweł Wdówik siedząc za stołem mówi do mikrofonu po lewej min. Jedynak-Jarosińska

- Za pół roku powinniśmy mieć pierwsze propozycje ustawowe i przygotowywać się do szerokich konsultacji społecznych – zapowiedział na antenie Radia Wrocław Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. 

Minister Paweł Wdówik zapowiedział zmianę systemu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, który obecnie zbudowany jest na przepisach z lat. 90.

Z duchem Konwencji

- Ten system zupełnie nie przystaje już do dzisiejszej rzeczywistości, promuje on koncentrację osób niepełnosprawnych w jednym miejscu poprzez stworzenie takiego biznes planu: im więcej niepełnosprawnych zatrudnię, tym bardziej mi się to kalkuluje, bo mam większe dofinansowanie. Tymczasem idąc z duchem czasu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, chcemy, żeby osoba niepełnosprawna mogła pracować wszędzie – nie w specjalnie przygotowanych zakładach i dlatego będziemy w nowych rozwiązaniach promować zatrudnianie pierwszego czy drugiego pracownika a nie 25 czy 100 – mówił Paweł Wdówik.

Podkreślił, że w tym tygodniu do Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przekazana „Strategia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”, gdzie mowa jest także o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej Strategia była poddana szerokim konsultacjom publicznym. 

Prace nad nową ustawą

- Dla nas w praktyce oznacza to, że teraz zaczynamy pracę nad nową ustawą, która zastąpi ustawę o rehabilitacji i zatrudnianiu i rozwiąże kwestię wsparcia osób niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy.

Minister Wdówik podkreślił, że koszt nowych rozwiązań na pewno nie będzie wyższy niż koszt obecnego systemu.

- Obecnie wydajemy 3,6 mld zł rocznie na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, z czego korzysta ponad 230 tys. osób. Ten system jest ewidentnie nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców a nie pracownika. Tymczasem musimy zrobić tak, żeby to pracownik był zmotywowany. W tej chwili tylko 26 proc. osób niepełnosprawnych pracuje tj. 1/4, w Szwajcarii dla porównania 68 proc. osób pracuje. Musimy więc uciekać się do różnych nowych form, elastycznego zatrudnienia, jeśli chodzi o czas, formę, miejsce pracy, zatrudnienie wspomagane, zatrudnienie, w którym będziemy wspierać dojazd do pracy, tworzyć naprawdę dostosowane stanowiska pracy, a nie tak jak teraz - przekazujemy pracodawcy ogromne kwoty i w gruncie rzeczy mało wiemy, co się z tymi pieniędzmi dzieje – mówił Paweł Wdówik.

 

 

 

 

Komentarz

  • Nie ma kasy? Zabierzemy ON! Przepraszam "wprowadzimy korzystne zmiany".
    smutny
    07.12.2020, 15:37
    Pan Wdówiak chyba urwał się z choinki, bo inaczej jego bredzenia określić się nie da. Widać, że niemiał on nic wspólnego z normalnym, kapitalistycznym systemem pracy. Niech pójdzie jako niewidomy pracować jako np. pracownik biurowy, po 3 dniach wyleci z roboty bo w ciągu 7 h wyrobi może 50% normy 8 godzinnego dnia sprawnego. Przepraszam, nie wyleci, bo nikt go nie zatrudni, a PUP da mu kopa w d... i powie "sory taki mamy klimat!". Pieprzenie o "udogodnieniach", to próba zepchnięcia problemu ekonomiczności zatrudnienia ON na dalszy plan. Co z tego, że on mówi o parytetach? Ile jest małych firm niepłacących kart na PFRON? Szkół, czy administracji kary też nie dotyczą (płaci podatnik). Zamiast publikować te pomysły, ideały ma pan szczytne, ale wykonanie nie, to proponuję zapytać tego pana, czy wie jaka jest procentowa wydajność niewidomego w pracy biurowej, czy ma pomysł jak zachęcić pracodawcę do zatrudnienia takiej osoby, gdy kar na PFRON firma nie ma. Przypuszczam, że on nie wie, a chodzi tylko o zabranie dofinansowań na PFRON, trzeba przecież gdzieś kasę znaleźć bo virus panie i pusto...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas