Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Wdówik: system wsparcia jest nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców, a nie pracownika

07.12.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Flickr / MRiPS
Źródło: radiowroclaw.pl
Paweł Wdówik siedząc za stołem mówi do mikrofonu po lewej min. Jedynak-Jarosińska

- Za pół roku powinniśmy mieć pierwsze propozycje ustawowe i przygotowywać się do szerokich konsultacji społecznych – zapowiedział na antenie Radia Wrocław Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o nową ustawę dotyczącą zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. 

Minister Paweł Wdówik zapowiedział zmianę systemu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, który obecnie zbudowany jest na przepisach z lat. 90.

Z duchem Konwencji

- Ten system zupełnie nie przystaje już do dzisiejszej rzeczywistości, promuje on koncentrację osób niepełnosprawnych w jednym miejscu poprzez stworzenie takiego biznes planu: im więcej niepełnosprawnych zatrudnię, tym bardziej mi się to kalkuluje, bo mam większe dofinansowanie. Tymczasem idąc z duchem czasu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, chcemy, żeby osoba niepełnosprawna mogła pracować wszędzie – nie w specjalnie przygotowanych zakładach i dlatego będziemy w nowych rozwiązaniach promować zatrudnianie pierwszego czy drugiego pracownika a nie 25 czy 100 – mówił Paweł Wdówik.

Podkreślił, że w tym tygodniu do Komitetu Stałego Rady Ministrów zostanie przekazana „Strategia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2020-2030”, gdzie mowa jest także o zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej Strategia była poddana szerokim konsultacjom publicznym. 

Prace nad nową ustawą

- Dla nas w praktyce oznacza to, że teraz zaczynamy pracę nad nową ustawą, która zastąpi ustawę o rehabilitacji i zatrudnianiu i rozwiąże kwestię wsparcia osób niepełnosprawnych wchodzących na rynek pracy.

Minister Wdówik podkreślił, że koszt nowych rozwiązań na pewno nie będzie wyższy niż koszt obecnego systemu.

- Obecnie wydajemy 3,6 mld zł rocznie na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, z czego korzysta ponad 230 tys. osób. Ten system jest ewidentnie nieefektywny, nastawiony na wspieranie pracodawców a nie pracownika. Tymczasem musimy zrobić tak, żeby to pracownik był zmotywowany. W tej chwili tylko 26 proc. osób niepełnosprawnych pracuje tj. 1/4, w Szwajcarii dla porównania 68 proc. osób pracuje. Musimy więc uciekać się do różnych nowych form, elastycznego zatrudnienia, jeśli chodzi o czas, formę, miejsce pracy, zatrudnienie wspomagane, zatrudnienie, w którym będziemy wspierać dojazd do pracy, tworzyć naprawdę dostosowane stanowiska pracy, a nie tak jak teraz - przekazujemy pracodawcy ogromne kwoty i w gruncie rzeczy mało wiemy, co się z tymi pieniędzmi dzieje – mówił Paweł Wdówik.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Wojciech Rafalski
  Wojtek
  15.12.2020, 13:22
  Najpierw zmieńcie państwo!!! W Polsce jak niepełnosprawny pracuje jest karany!!!, Zarobisz trochę więcej niż minimum - kara (potrącą z renty), dostaniesz premie - kara!!! Jak pracujesz masz za wysoki dochód -kara -nie możesz skorzystać z pomocy bo masz przekroczony - próg dochodowy. Masakra - to państwo jest chore!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Festiwal roszczeń
  Prawda boli
  15.12.2020, 11:33
  Haha naprawdę myślicie Państwo, że pracodawcą zostanie zabrane dofinansowanie, te pieniądze zostaną rozdane na socjal, a pracodawcy będą Was dalej zatrudniać? To, co tu się odbywa to festiwal roszczeń. "Ja jestem niepełnosprawny, a inni to mają wyłudzone orzeczenie", "-ja jestem bardziej niepełnosprawny, - nie, bo ja!", "Dajcie nam renty."
  odpowiedz na komentarz
 • Fikcyjne państwo,fikcyjne zmiany...
  lokaj
  10.12.2020, 22:09
  Kosmetyczne,fikcyjne zmiany.Najniższa krajowa,straszenie przez pracodawców.Pomoc niepełnosprawnym to jakiś żart chyba.Pieniądze idą gdzie indziej, niż do pracowników.Jeśli ktoś nie może pracować,dajcie mu godziwą rentę,lub pracę.Jednak tutaj nie ma i tego i tego.Część załatwiana pod stołem,część pracuje fikcyjnie.Może niech Pan Minister powie,dlaczego całe te pieniądze trafiają do wszelakich fundacji,zakładów itp.Tam już nie ma nad tym kontroli i nie będzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Puste obietnice
  Rose
  10.12.2020, 21:38
  Nigdy nie pojmę jak to jest, że wyprodukowana przez orzecznictwo na potrzeby pracodawcy osoba niepełnosprawna w rzeczywistości zdrowa otrzymuje pokazne dofinansowania na stanowisko pracy , a często ludzie bardzo chorzy niezdolni do samodzielnej egzystencji dostają śmieszny zasiłek pielęgnacyjny , bo np. zachorowali w nieodpowiednim przedziale czasowym swojego życia. Sz..g mnie trafia, na to jak zespoły orzekające sypią orzeczeniami o niepełnosprawności dla pracodawców. Watpię, żeby coś sie korzystnie zmieniało.
  odpowiedz na komentarz
 • Calkowity brak przyzwoitosci i checi pomocy.
  Edyta
  10.12.2020, 10:02
  Gdyby to chore- niepelnosprawne panstwo zwane Polska chcialo pomoc niepelnosprawnym to kazdy z nas ( a nie jest nas wcale tak wielu) dostalby taka rente ktora pozwolilaby na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Doplaty zamiast dla pracodawciw powinny isc przede wszystkim do chorych. Wtedy zatrudnialiby nas ludzie ktorym naprawde lezy na sercu los chorych. A tak z budzetu ida miliardy, a niepelnosprawni jak zyli w nedzy tak zyja dalej. Poniewaz te miliardy trafiaja do instytucji, fundacj, pracodawcow- czyli wszystkich poza chorymi. To jest niezly biznes- dorabiac sie na plecach osob niepelnosprawnych. Ale oni nie chca dac chorym godziwej renty bo chca nas zmusic do pracy. Choc jest ponad nasze sily, marnie wynagradzana i upodlajaca. Bo to Polska wlasnie.
  odpowiedz na komentarz
 • Zawsze dyskryminowani
  Edyta
  10.12.2020, 09:51
  Wiadomo co sie dzieje z pieniedzmi z dofinansowania. Niepelnosprawny pracownik ma najnizsza krajowa, a wszystkie pieniadze z PFRON ida na wyposazenie miejsc pracy i pensje zdrowych pracownikow. Pracowalam w wielu firmach i wszedzie jest tak samo- niepelnosprawny z obowiazkami jak zdrowy ale z pensja najmniejsza. A jak sie czlowiek upomni o wiecej to slyszy ze jest bieda w firmie i zapytanie: " gdzie pani znajdzie prace jak stad odejdzie" I tak sie to wszystko toczy od lat Wszelka pomoc, zwlaszcza finansowa powinna trafiac PRZEDE WSZYSTKIM do osoby niepelnosprawnej. Bo taki jest chyba cel - pomoc osobom niepelnosprawnym. Inaczej zawsze bedziemy zyli w biedzie i na marginesie spoleczenstwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Zespołem Aspergera maja już przechlapane.Bardzo
  kgm
  08.12.2020, 20:00
  Jak pracodawca nic z tego nie będzie miał to nie zatrudni ON. Zwłaszcza takich ze spektrum autyzmu. Jeżeli moge tu cos zaproponować ,to aby Pan Minister Wdówik do konsultacji tych zmian zaprosił Centrum Dzwoni i ich trenerów pracy. Do niedawna mieli ponad 60 procentową skuteczność w znajdowaniu miejsc pracy upośledzonym intelektualnie, również takich z zespołem Aspergera ,z problemami emocjonalnymi i z całym wachlarzem problemów ze spektrum autyzmu. Zresztą w tej chwili niepełnosprawni pierwsi stracili prace .Ci ze spektrum autyzmu a zwłaszcza z ZA .Nie da się gotować obiadów w zamkniętych szkołach, nie da się sprzątać w pustych biurach ,ani nalewać napojów w zamkniętych KFC .Ani zmywać bo knajpy nieczyn ne.Siedzą w domu. Zajęcia tylko on line.
  odpowiedz na komentarz
 • Zabrać dopłaty do pensji !
  Mistrz
  08.12.2020, 19:09
  Po zabraniu dopłat do pensji, okaże się, że z dnia na dzień zniknie 50% pracujących fikcyjnie niepełnosprawnych. Głośno się o tym nie mówi, ale około 100 tys. osób wcale nie pracuje, tylko dogaduje się z "elastycznym" i pazernym pracodawcą. Korzystają obie strony. A mogłoby to legalnie pomóc większej ilości niepełnosprawnych. np. 500 zł zasiłku, zamiast 215 + obłuda o tym, że "się pomaga". Komu ?
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawny pracodawca
  Hubert
  08.12.2020, 17:35
  Nie wierzę w to, ale już głos kogoś z rządu rodzi jakąś nadzieję. Retorycznie zapytam. Czemu 500+ na dziecko nie dostaje pracodawca? Bo nie przełożyłoby się to lub w minimalnym stopniu na zarobki. Po prostu pracodawca schowałby do kieszeni, tak jak teraz pieniądze niepełnosprawnych. Pewnie zmiany będą kosmetyczne, nie chce mi się wierzyć, żeby dofinansowanie szło do pracownika, raczej pójdzie za nim, ale nie do... Zmotywowało by to za bardzo niepełnosprawnych, a, o ro w tym systemie nie chodzi z prozaicznego powodu; brak kasy
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawe co bardziej zepsuje ta ustawa?
  Piko88
  08.12.2020, 11:23
  Sama obsługa SODIR jest tak skomplikowana że w b.rachunkowych się gubią. Proponuję mniej papierologi, więcej praktyczności
  odpowiedz na komentarz
 • WRESZCIE
  Niepełnosprawny
  08.12.2020, 10:05
  Brawo Panie Ministrze. Wreszcie ON nie będą pełnoetatowymi i pełnosprawnymi pracownikami do robienia kasy z PFRON jak np..firmy ochroniarskie i sprzątające które większości został założone przeż ubeków. Czekam na efekty.
  odpowiedz na komentarz
 • Człowieku o czym Ty mówisz.....
  porażka
  07.12.2020, 22:46
  Panie Ministrze,chyba jest Pan w bajce.Szczytne cele,które Pan tutaj proponuje pasują do socjalizmu.Socjalizm to utopia.W Polsce prawa osób niepełnosprawnych to fikcja,spychane są na dalszy plan,na tzw "kiedyś będzie"musicie poczekać.Czytając takie teksty bierze mnie błogi śmiech tej parodii.Za parę miesięcy was nie będzie,bo zdmuchnie was historia dziejów,złamiecie się pod naporem rozdanych pieniędzy,których zabraknie.
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do ministra Wdówika ws. wsparcia osób niesamodzielnych
  Antoni Chołodniak
  07.12.2020, 16:43
  Witam, Panie ministrze. Bardzo proszę, o udzielenie mnie informacji i odpowiedzi w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych niesamodzielnych, którzy nie są same do egzystencji? Domagam się pełnej informacji, prowadzonej polityce wsparcia osób niesamodzielnych wymagających opieki 24/h na dobę? Dlaczego do chwili obecnej nie wdrożono regulacje prawne o ochronie praw osób niepełnosprawnych? Dlaczego do chwili obecnej nie wdrożono Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych? Panie ministrze, co pan poczynił jako Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin, którzy są marginalizowani przez państwo? Panie ministrze, proszę o odpowiedź w sprawie łamanie praw człowieka i osób niepełnosprawnych w DPS-ach? Panie ministrze, czy przewidziany jest ''Fundusz Ochrony Praw Osób Niepełnosprawnych?'' Dlaczego Polska blokuje prawa osób niepełnosprawnych, które są rekomendowane przez Komitet Praw Człowieka? Bardzo proszę, o udzielenie odpowiedzi na portalu Niepełnosprawni.pl Dziękuję, Antoni Chołodniak
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma kasy? Zabierzemy ON! Przepraszam "wprowadzimy korzystne zmiany".
  smutny
  07.12.2020, 15:37
  Pan Wdówiak chyba urwał się z choinki, bo inaczej jego bredzenia określić się nie da. Widać, że niemiał on nic wspólnego z normalnym, kapitalistycznym systemem pracy. Niech pójdzie jako niewidomy pracować jako np. pracownik biurowy, po 3 dniach wyleci z roboty bo w ciągu 7 h wyrobi może 50% normy 8 godzinnego dnia sprawnego. Przepraszam, nie wyleci, bo nikt go nie zatrudni, a PUP da mu kopa w d... i powie "sory taki mamy klimat!". Pieprzenie o "udogodnieniach", to próba zepchnięcia problemu ekonomiczności zatrudnienia ON na dalszy plan. Co z tego, że on mówi o parytetach? Ile jest małych firm niepłacących kart na PFRON? Szkół, czy administracji kary też nie dotyczą (płaci podatnik). Zamiast publikować te pomysły, ideały ma pan szczytne, ale wykonanie nie, to proponuję zapytać tego pana, czy wie jaka jest procentowa wydajność niewidomego w pracy biurowej, czy ma pomysł jak zachęcić pracodawcę do zatrudnienia takiej osoby, gdy kar na PFRON firma nie ma. Przypuszczam, że on nie wie, a chodzi tylko o zabranie dofinansowań na PFRON, trzeba przecież gdzieś kasę znaleźć bo virus panie i pusto...
  odpowiedz na komentarz
 • Dobrze wiecie
  Bomba
  07.12.2020, 13:10
  Dobrze wiecie, co większość pracodawców robi z tymi pieniędzmi. Np. jest zatrudnianie niepełnosprawnych fikcyjnie i płacenie z tego zdrowym, żeby szybciej zrobili i jeszcze zostanie. Zgłaszanie gdziekolwiek nic nie daje, wszędzie teksty:" wszyscy tak robią".
  odpowiedz na komentarz
 • Jak to się dzieje....
  tomek 29
  07.12.2020, 11:57
  Nikt nie zmieni swojego działania,tylko dlatego bo tak chce rząd.Niech Pan Wdówik nie porównuje Polski do Szwajcarii i ich systemów,bo jesteśmy 50 lat za nimi i nigdy nie dojdziemy do ich rozwiązań.Jeśli już coś,niech pokupuje samochody dla niepełnosprawnych,dostosuje wypłaty do franka szwajcarskiego czyli x 3,wtedy by mu szybko mina zrzedła.Wspieranie zatrudnienia - najniższej krajowej dla sprzątaczki i ochroniarza???Bo zawsze na tym kończy się inicjatywa.
  odpowiedz na komentarz
 • wsparcie
  Beata
  07.12.2020, 11:40
  Szanowny Panie Ministrze, przeciez dofinansowanie do wynagrodzenia zatrudnionej osoby niepełnosprawnej wynika z krótrzego czasu pracy, większej liczby dni wolnych ... osoby niepełnosprawnej. Jeśli odejdziemy od wsparcia pracodawców to nie wiem czym Państwo tych pracodawców zachęcicie do zatrudniania osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Ciekawa sprawa
  Pracujący w ZPCh
  07.12.2020, 10:58
  Zaraz pracodawcy oczywiści te ZPCh podniosą lament i zaczną straszyć pracowników, że jest przymiarka do likwidacji ZPCh i zwolnień. FB rozgrzeje się, rusza petycje itp. Tymczasem, pracujący w ZPCh nie dajcie się oszukać. Zmiany będą ale na lepsze. W końcu kasa nie będzie szła do właścicieli firma, a do pracownika.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas