Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie – łatwiej dostępne. Rząd przeznaczył środki dla organizacji i samorządów

03.12.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
starszy mężczyzna idzie po chodniku pchając wózek z kobietą

Usługi asystenckie i opieka wytchnieniowa – o świadczenie tych usług w ramach rządowych programów mogą ubiegać się samorządy. Co ważne: nie muszą mieć wkładu własnego. Rusza też dodatkowy nabór dla organizacji pozarządowych.

Podczas briefingu prasowego z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik ogłosili plany rządu związane z Funduszem Solidarnościowym na rok 2021.

4,5 miliarda zł na 500 plus

- Na świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji mamy zabezpieczone w budżecie 4,5 miliarda złotych. Od zeszłego roku z tego świadczenia skorzystało już ok. 650 tysięcy osób – mówiła minister Marlena Maląg.

Minister wskazała, że w tym roku na wsparcie osób z niepełnosprawnościami rząd przeznaczył 27,4 miliarda złotych, a także przekazał znaczne kwoty na wydatki związane z epidemią, m.in. sto milionów złotych na dodatkową rehabilitację.

Usługi bez wymogu wkładu własnego

- Rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy w tak kompleksowy sposób patrzy na potrzeby osób z niepełnosprawnością – powiedział z kolei pełnomocnik Paweł Wdówik.

Pełnomocnik poinformował o programach wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin: Asystent osobisty, Opieka wytchnieniowa, Centra opiekuńczo-mieszkalne i Usługi opiekuńcze. Są one finansowane z Funduszu Solidarnościowego a ich budżet wynosi 420 milionów złotych.

- Od tego roku w programie opieki wytchnieniowej i usług asystenckich uwzględniliśmy także dzieci. Po to, by zwiększyć ich szanse na normalne życie wśród rówieśników, a ich rodziców na aktywność zawodową – podkreślił pełnomocnik.

Podczas briefingu pełnomocnik ogłosił nabór dla samorządów do programów Asystent osobisty (80 mln złotych) i Opieka wytchnieniowa (50 mln złotych).

- Te programy nie wymagają wkładu własnego i swoim zasięgiem obejmują także dzieci – podkreślił pełnomocnik. – Do 19 grudnia samorządy mogą składać wnioski do wojewodów. Do 5 stycznia te wnioski trafią do nas. Do 19 stycznia będą podejmowane decyzje o przyznaniu środków – dodał.

Pełnomocnik wskazał, że zostanie zachowana płynność przyznawania środków – nie będzie przestojów pomiędzy przekazywaniem pieniędzy na realizację opieki wytchnieniowej i usług asystenckich.

Dodatkowy nabór dla NGO

- W tym roku uruchomiliśmy równoległe programy adresowane do organizacji pozarządowych. Teraz ogłaszamy dodatkowy nabór - bo w pierwszym wydaliśmy 62 milionów z zaplanowanych 80 milionów zł i mamy pieniądze, żeby ten dodatkowy nabór zorganizować. Informacja na ten temat pojawi się na naszych stronach – poinformował Paweł Wdówik.

Wszyscy jesteśmy tacy sami

Podczas briefingu ogłoszono też start konkursu dla uczniów dotyczący życia osób w społeczeństwie pod tytułem „Wszyscy jesteśmy tacy sami”. Szczegóły konkursu pojawią się na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.  

- Jesteśmy w momencie dużej mentalnej zmiany, kiedy zaczynamy, także jako rząd, mówić o osobach niepełnosprawnych jako o obywatelach, a nie tylko osobach potrzebujących wsparcia – powiedział pod koniec briefingu pełnomocnik.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • JEDNA WIELKA FIKCJA
    Leszek
    04.12.2020, 10:39
    Kolejny niby-program dla niepełnosprawnych który jedynie poprawi dobre samopoczucie decydentów. Jeśli dziecko potrzebujące pomocy mieszka w gminie nieudolnie zarządzanej to i tak nie ma z tego NIC.
    odpowiedz na komentarz
  • Magdalena Ruścicka
    Opiekun pracujący bez wytchnienia
    03.12.2020, 19:17
    Ciekawe co to znaczy, że opieka wytchnieniowa łatwiej dostępna - w 2020 roku w Warszawie do tej pory jest całkowicie niedostępna - Urząd Miasta Warszawy niestety zawiódł.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas