Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Varso Place z 300. certyfikatem „Obiekt bez barier”

27.11.2020
Autor: Integracja
Panorama nowoczesnych wieżowców, pierwszy z lewej jeszcze w budowie

Dwa z trzech wieżowców Varso Place w centrum Warszawy są już ukończone i w pełni dostępne dla osób o ograniczonej możliwością poruszania się. Potwierdzają to certyfikaty „Obiekt bez barier” przyznane przez Fundację Integracja. Varso 1 to 300., a Varso 2 – 301. budynek w Polsce, który może poszczycić się mianem Obiektu bez barier.

Varso Place to trzy wieżowce u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II, które mieszczą biura, hotel, pasaż handlowo-usługowy, a na szczycie wciąż budowanego Varso Tower – ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę miasta.

Certyfikat Fundacji Integracja potwierdza dostępność dwóch ukończonych budynków Varso Place dla różnorodnych grup użytkowników. Oznacza to, że bez przeszkód mogą z nich – a także terenów wokół – korzystać m.in. osoby niewidome, słabowidzące, niesłyszące, poruszające się na wózkach, ale też osoby starsze, rodzice z małymi dziećmi, osoby z nieporęcznym bagażem, kurierzy czy osoby nieznające języka polskiego.

Jubileuszowe wyróżnienie

Integracja przyznaje swoje certyfikaty od 2009 r. Pierwszym budynkiem, który go otrzymał, był Sejm RP. W ciągu 11 lat Integracja przeprowadziła ponad 1100 audytów dostępności architektonicznej. Nie każdy audyt skutkuje przyznaniem certyfikatu. Varso 1 i Varso 2 to, odpowiednio, 300. i 301. Obiekt bez barier w Polsce.

- Cieszę się, że ten wyjątkowy, 300. certyfikat, otrzymuje inwestycja powstała w samym centrum stolicy, które przez lata było praktycznie niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. To niezwykle ważny symbol zmian, które zachodzą w Warszawie, jak również w świadomości inwestorów i projektantów budynków – mówi Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja. – Varso Place zmienia niegdyś zaniedbany teren w atrakcyjny fragment miasta. Certyfikat Integracji potwierdza, że mogą z niego korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia sprawności – dodaje prezes Fundacji.

Widok z poziomu ulicy na nowoczesne wieżowce, na górze napis Obiekt bez barier

Użytkownik na pierwszym miejscu

Inwestor, firma HB Reavis, przy projektowaniu Varso Place położył duży nacisk na funkcjonalne rozwiązania nie tylko w samych wieżowcach, ale też na obszarze wokół nich. Zwraca na to uwagę Kamil Kowalski, ekspert ds. dostępności architektonicznej, który ze strony Fundacji nadzorował proces certyfikacji.

- Głównym celem certyfikatu „Obiekt bez barier” jest poprawienie projektu, żeby deweloperzy przestali budować budynki jako osobne byty, tylko ze świadomością, że zmieniają kawałki miast – podkreśla Kami Kowalski. – Budując, zmieniają przestrzeń, w której ludzie funkcjonują. Nie są to zamknięte przestrzenie, to budynki użyteczności publicznej i jako takie powinny być zaprojektowane w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich. W przypadku Varso Place nasza współpraca z inwestorem rozpoczęła się już na etapie projektu. Dzięki temu mieliśmy możliwość zarekomendować rozwiązania, które zaowocowały obiektami i przestrzenią dostępną dla wszystkich użytkowników – wyjaśnia.

Jakie to rozwiązania? Kamil Kowalski wymienia m.in. dużą ilość zieleni oraz miejsc do siedzenia wokół budynków, przejście dla pieszych na progu zwalniającym, wymuszające na kierowcach zmniejszenie prędkości, a także rozwiązania ułatwiające orientację osób z niepełnosprawnością wzroku – prostoliniowy przebieg chodników, podział szerokich przestrzeni pieszych na węższe części ułatwiające orientację, przyjaźnie zaprojektowaną małą architekturę oraz czytelnie wyróżnioną lokalizację wejścia.

Oczywiście w pełni dostępne są też same wieżowce Varso 1 i Varso 2. Kamil Kowalski wymienia tu m.in. główne wejścia z poziomu terenu, windy wyposażone w system ułatwiający korzystanie z nich osobom z niepełnosprawnością wzroku (system nie wymaga wpisywania numeru kondygnacji, a wybór piętra odbywa się poprzez odpowiednio długie przytrzymanie karty przy czytniku) oraz toalety dla osób z niepełnosprawnością w częściach wspólnych.

Wyższy od Pałacu Kultury

Najwyższy, 53-piętrowy, wieżowiec Varso Tower (zaprojektowany przez architektów z pracowni Foster + Partners) będzie mierzył 230 metrów do dachu, a wraz z iglicą aż 310 metrów i stanie się tym samym najwyższym budynkiem Unii Europejskiej. Szklane wieże już ukończonych Varso 1 i Varso 2 mierzą, odpowiednio, 90 i 81 metrów, i zostały zaprojektowane przez warszawską pracownię HRA Architekci.

Varso 1 i Varso 2 to pierwsze budynki HB Reavis w Polsce certyfikowane przez Fundację Integracja.


Certyfikat „Obiekt bez barier” w 2018 r. został wpisany na listę akredytowanych standardów systemu certyfikacji WELL – najbardziej prestiżowego standardu dla nieruchomości komercyjnych. To pierwszy polski zbiór wytycznych dla architektów i projektantów budynków, który znalazł się na tej liście.

Integracja od ponad 25 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnoprawni.pl i od pięciu lat Sprawniwpracy.pl. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas