Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik Rządu: podczas pandemii nie musisz występować o nowe orzeczenie, by otrzymywać świadczenia i zasiłki

19.11.2020
Autor: oprac. red., fot. tigerlily713/pixabay.com
Karta z kalendarza z widocznymi okienkami poszczególnych dni miesiąca

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przypomina, że osobom, którym po 8 marca 2020 r. kończy się orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, prawo nie nakazuje występowania o nowe orzeczenie. Natomiast stary dokument wystarcza, by odpowiednie urzędy przedłużyły wypłacanie świadczeń. Bez konieczności składania kolejnego wniosku.

Do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dociera wiele pytań dotyczących orzekania podczas pandemii. Pełnomocnik przypomina więc na swojej stronie internetowej, że obowiązują zapisy ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

Zgodnie z nimi, „przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności”.

Co mówią przepisy?

Pełnomocnik podkreśla, że zgodnie z art. 15h ust. 1 wymienionej wyżej ustawy, orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

 1. upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
 2. upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Jak to interpretować?

Wejście w życie wspomnianego art. 15h ust. 1 pkt 1 i 2 oznacza, że okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony na podstawie ustawy o rehabilitacji, po spełnieniu warunków wskazanych w tym przepisie, z mocy prawa uległ przedłużeniu na wskazany okres.

Pełnomocnik podkreśla, że „bez znaczenia pozostaje fakt, iż były to np. orzeczenia o niepełnosprawności wydane na okres do ukończenia przez dziecko 16. roku życia)”.

Co bardzo istotne, przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, których ważność upływa po 8 marca 2020 r. (do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii) „następuje z mocy przepisu ustawy i nie jest uzależnione od złożenia przez osobę niepełnosprawną kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia”.

Złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności było jedynie warunkiem przedłużenia z mocy prawa ważności tych orzeczeń, których ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ww. ustawy (tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.).

Świadczenia przedłużone bez kolejnego wniosku

Automatyczne przedłużenie orzeczeń ma swoje konsekwencje przy wypłacie świadczeń.

Pełnomocnik podkreśla, że „przedłużenie z mocy prawa ww. orzeczeń oznacza obowiązek odpowiedniego przedłużenia przez organy właściwe (i odpowiednio wojewodów w sprawach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego) z urzędu (bez konieczności składania kolejnego wniosku) prawa do uzależnionych od niepełnosprawności:

 • świadczeń pielęgnacyjnych,
 • zasiłków pielęgnacyjnych,
 • specjalnych zasiłków opiekuńczych,
 • zasiłku dla opiekuna
 • oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego”.

Pełna informacja dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • wada wzroku
  tomek
  22.06.2021, 11:46
  powiatowy urząd łódz lecznicza 6 zebrali mi orzeczenie z stopiem umiarkowany ze mam wade wzroku i zacme
  odpowiedz na komentarz
 • Ustawa covidowa
  Wożniak Andrzelika
  30.05.2021, 23:03
  W czerwcu kończy się synowi orzeczenie bo kończy 16 lat i chcę skorzystać z ustawy ale w opiece mówią że mogę skorzystać ale mam złożyć nowy wniosek o przyznanie stopnia .Czytając ustawę zrozumiałam że nie muszę a u mnie opiece nalegają.A jeżeli syn nie dostanie póżniej stopnia znacznego czy trzeba oddać pieniadze .Pytam bo wiem że nie dostanie stopnia znacznego?
  odpowiedz na komentarz
 • Wprowadzacie w błąd niepełnosprawnych.
  Janek .
  03.02.2021, 12:07
  Niepełnosprawnemu kończy się ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i automatycznie opieka społeczna wypłcająca w gminie zasiłek pielęgnacyjny przestaje go wypłacać bez żadnej informacji,tak przynajmniej traktuje się niepełnosprawnych w powiecie konińskim w wielkopolsce,więc po co te zapewnienia że orzeczenia przedłużają się automatycznie.Kiedy w tym kraju niepełnosprawny będzie traktowany przez urzędników zgodnie z obowiązującymi przepisami?
  odpowiedz na komentarz
 • "Zapomnieli" o ulgach na przejazdy
  ON znacznie optymistyczna
  08.01.2021, 18:39
  Oraz róznych programach pfron.
  odpowiedz na komentarz
 • Prawo sobie, życie sobie
  EDYTA
  02.12.2020, 15:01
  Kolejne prawo dotyczące osób niepełnosprawnych, które nie jest przestrzegane. Kazano mi i mojej znajomej starać się o nowe orzeczenie bo inaczej stracimy pracę. Przy zakupie biletu miesięcznego też nie chcieli przedłużyć bo orzeczenie, według nich było nieważne. Nic nie daje tłumaczenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwe
  Kuster
  20.11.2020, 22:32
  Moja córka miała orzeczenie ważne do 30.06.2020 nikt nas nie poinformował ze można nie składać o przedłużenie.Ale zgodnie złożyła i na komisji obniżyli jej stopień niepełnosprawności i teraz ma umiarkowany przez co zostałam pozbawiona świadczenia pielęgnacyjnego.Moje pytanie czemu wszystkich nie traktuje się jednakowo skoro jedni mogli złożyć dokumenty A drudzy nie muszą
  odpowiedz na komentarz
 • znowu niejasności.
  Janek.
  19.11.2020, 18:40
  A co się stanie jeżeli ważnoś orzeczenia np. o stopniu niepełnosprawności przedłuży sie automatycznie,niepełnosprawny będzie dalej otrzymywał np. zasiłek pielęgnacyjny ale po zakończeniu pandemii z jakiś przyczyn ważność jego orzeczenia nie zostanie przedłużona i straci on prawo do tego zasiłku i wówczas co będzie musiał oddawać zasiłek.Niech wreszcie to ktoś oficjalnie powie czy uchwali,żeby nie było dramatów.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas