Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Agata Roczniak ambasadorką pierwszej w Polsce Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością

18.11.2020
Autor: inf. prasowa
uśmiechnięta Agata Roczniak trzyma w ręku kartkę z własnoręcznym napisem wrocławska szkoła rodzenia dla osób z niepełnosprawnością obok narysowany tulipan i podpis abmasadorka Agata Roczniak

Agatę Roczniak poznaliśmy jako pierwszą polską modelkę na wózku. Jednak to tylko jedna z wielu ról tej niezwykłej wrocławianki, która od lat przełamuje stereotypy i bariery związane z niepełnosprawnością, dodaje odwagi i inspiruje. Agata to także jedna z pierwszych w Polsce kobiet z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni), które urodziły dziecko. Dziś jej syn ma 10 lat, a Agata niezmiennie inspiruje, między innymi stając się ambasadorką Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością, którą Fundacja „Potrafię Pomóc” uruchomiła we Wrocławiu dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

„Być Twarzą niezwykle ważnej inicjatywy, która kryje w sobie tyle emocji... radości, ale i strachu, zaskoczenia i oczekiwania... Robię to dla nas, Kobiet oraz Waszych Partnerów. By dodać Wam otuchy, byście mieli mniej lęku, a więcej wiedzy i pewności, że sobie razem poradzicie” – tak o inicjatywie pisze Agata na Facebooku.

O swoich osobistych doświadczeniach – radościach i lękach związanych z macierzyństwem – opowiedziała w cyklu spotów wideo, których publikacja rozpoczęła się właśnie w mediach społecznościowych Fundacji „Potrafię Pomóc”. 

Zobacz pierwszy film z Agatą Roczniak.

Kolejne filmy można będzie znaleźć na koncie FB Fundacji.

„Decyzja o byciu matką nie była dla mnie łatwa i dla mojego męża” – opowiada Agata w jednym z filmów. „Jakie miałam wątpliwości jako matka? Myślę, że one dotyczyły najbardziej mojej fizyczności: czy sobie poradzę z tym, żeby przewinąć dziecko, czy sobie poradzę z tym, żeby je wykąpać. Wiedziałam już, że w pewnych rzeczach sobie nie poradzę i dużą pracą było to, żebym ja to zaakceptowała, że na nie wszystko mam wpływ” – kontynuuje.

Rekrutacja trwa

Oprócz krótkich filmów wideo, dzięki współpracy Fundacji „Potrafię Pomóc” i Agaty Roczniak powstała też informacyjna kampania społeczna, dotycząca szkoły rodzenia, którą przez cały listopad oglądać można na ekranach wrocławskich autobusów i tramwajów. Zachęca do udziału w bezpłatnych zajęciach szkoły rodzenia – rekrutacja wciąż trwa.

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością powstała w tym roku dzięki współpracy Fundacji „Potrafię Pomóc” z Prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem i Wydziałem Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia. Z warsztatów i konsultacji bezpłatnie skorzystać mogą wrocławianki z niepełnosprawnościami, które są w ciąży lub dopiero rozważają macierzyństwo i ich partnerzy/osoby towarzyszące. Zajęcia dostosowana są do indywidualnych potrzeb uczestniczek i obejmują: położnictwo, ginekologię, seksuologię, psychologię, pediatrię, fizjoterapię okołoporodową i uroginekologiczną. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne na razie spotkania odbywają się online.

Pierwsze osoby już skorzystały

- Dotychczas ze wsparcia skorzystały kobiety z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, z niepełnosprawnością ruchową i z chorobami przewlekłymi – opowiada Katarzyna Olszewska, koordynatorka szkoły rodzenia. – Ja prowadzę zajęcia z fizjoterapii, w czasie których między innymi wyjaśniam, jakie ćwiczenia można, a jakich nie powinno się stosować w czasie ciąży, kiedy można zacząć ćwiczyć po urodzeniu dziecka oraz jak wygląda terapia blizny po porodzie.

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością to projekt pilotażowy i zadanie finansowane przez Miasto Wrocław. Rekrutacja trwa na bieżąco do grudnia 2020 roku.

Szczegóły i formularze rekrutacyjne.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas