Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Interpelacja poselska w sprawie możliwości podjęcia pracy przez pobierających świadczenie pielęgnacyjne

18.11.2020
Autor: PAP, fot. pexels.com
kobieta z małym dzieckiem siedzi na kolanach siedzi przed otwartym laptopem i pisze na klawiaturze

Poseł PiS Kacper Płażyński zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego i do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z apelem o zniesienie zakazu podejmowania pracy zarobkowej przez otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne opiekunów osób z niepełnosprawnością.

„Opiekunowie osób niepełnosprawnych to współcześni herosi. Ich zaangażowanie, silna wola i powodowana bezgranicznym poświęceniem determinacja zasługuje nie tylko na najwyższy podziw, ale też na wszechstronne wsparcie ze strony państwa. Wierzę, że mechanizmów pomocowych będzie coraz więcej i że na pomoc dla najbardziej potrzebujących będą przeznaczane coraz większe środki. Przede wszystkim jednak trzeba szybko zmienić przepisy, które skuteczną pomoc utrudniają” – napisał we wtorek, 17 listopada, na Facebooku poseł PiS Kacper Płażyński.

Wskazał, że jednym z takich przepisów jest zakaz podejmowania pracy zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

„To niedobry, nieracjonalny przepis. Dlatego napisałem w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego oraz wystosowałem interpelację do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg” – poinformował polityk.

Opublikował też treść pisma adresowanego do prezesa rady ministrów i interpelacji skierowanej do szefowej MRiPS.

List do premiera

„Świadczenie pielęgnacyjne wynosi dziś 1830 złotych. Jeśli opiekun osoby niepełnosprawnej chce je otrzymać, musi zrezygnować z jakiejkolwiek pracy zarobkowej, także tej zdalnej czy dorywczej. Stawia to taką osobę w trudnej sytuacji finansowej: kwota świadczenia, nawet zsumowana z innymi zasiłkami, jest zbyt niska, by zapewnić bezpieczne funkcjonowanie gospodarstwa domowego i zagwarantować osobie niepełnosprawnej terapię, rehabilitację czy specjalistyczny sprzęt” – napisał poseł Płażyński w liście do premiera.

Zwrócił przy tym uwagę, że całkowite wyłączenie opiekunów osób niepełnosprawnych z rynku pracy powoduje u nich poczucie wyobcowania ze społeczeństwa. Jego zdaniem w sytuacji, gdy rozwijają się nowoczesne metody świadczenia pracy, „odrzucenie tysięcy kompetentnych, często świetnie wykształconych robotników, to wielka strata dla Polski”.

„Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych chcą być pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. Chcą i mogą łączyć codzienny bój o godność swoich dzieci i podopiecznych z przynoszącą dodatkowe dochody pracą zawodową. Nie możemy nie dać im szansy na lepsze życie, samorealizację, możliwość rozwoju. Nie możemy odbierać Polsce energii i umiejętności tych wspaniałych ludzi” – napisał Kacper Płażyński.

Konieczne działania legislacyjne

Zaapelował do premiera o podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do wyeliminowania przepisów zakazujących pracy zarobkowej dla osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne.

„Nie ma w moim przekonaniu żadnych powodów moralnych, społecznych, politycznych czy gospodarczych, by ten szkodliwy zakaz utrzymywać. Na dobrą decyzję pańskiego rządu w tej sprawie czekają dziesiątki tysięcy polskich rodzin. Decyzja ta będzie kolejnym potwierdzeniem, że idziemy w stronę silnej, sprawiedliwej i solidarnej” – zakończył swoje pismo Kacper Płażyński.

Z kolei w interpelacji poseł Płażyński zapytał minister Maląg, czy kierowany przez nią resort prowadzi prace nad modyfikacją przepisów w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego opiekunom osób niepełnosprawnych. Poseł chce też wiedzieć, kiedy opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli podjąć pracę, nie rezygnując z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Albo praca albo zasiłek
  Dorota
  20.11.2020, 08:38
  Od 19 lat wychowuje syna z bardzo rzadką wadą genetyczną (jedyny dorosły w PL 8 na świecie przypadek) nie mam czasu wyjść do toalety, spotkać się ze znajomymi a co dopiero praca, kto mi w tym czasie zostanie z synem, który nawet szkołę ma w domu aż 10 godzin tygodniowo? Pytam więc jakim.sposobem mam iść do pracy?
  odpowiedz na komentarz
 • ...
  Mm
  19.11.2020, 22:02
  Dziwne, dac im dorobić nie mam sprawy jestem za maja prawo do godnego życia, ale co maja powiedziec niepelnosprawni, którzy nie mogą sobie pozwolić normalnie dorobic tylko pilnowac by nie przekroczyć pulapki rentowej...
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram rodziców
  Basia
  18.11.2020, 20:21
  A jak tam sytuacja z pułapką rentową? Rozumiem, że temat przepadł. Tylko proszę nie organizujcie kolejnego spotkania z panem Wdowikiem, bo nic z tego nie wynika.
  odpowiedz na komentarz
 • .... nie ma zgody
  GZ
  18.11.2020, 19:19
  Nie ma z mojej ztrony zgody na takie likwidowanie zakazu, no chyba, że opieka ma byc fikcyjna, bo i grupa fikcyjna, a człowiek "prawie" zdrowy. Można, najwyżej, wprowadzić, że opiekun może na 1/4 czy 1/2 etatu pracować, dorabiac dla realizacjiz awodowej, ale nie moze to byc 8H plus dojazdy.
  odpowiedz na komentarz
 • Grażyna Kruźmanowska
  mama
  18.11.2020, 18:45
  Jestem od 27 lat opiekunką mamą na emeryturze otrzymuję 1147 zł .W żadnym wypadku nie mogę dorobić do emerytury ponieważ sprawuję opiekę przy dwojgu osób z niepełnosprawnością znaczną sprzężoną ubezwłasnowolnieni. Czy tak trudno zrozumieć że naprawdę jest nam trudno żyć za tak żenujące ,,,,,świadczenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Nie tędy droga
  Góral
  18.11.2020, 15:42
  Jeśli będą mogli pracować, to nie będą mieć czasu ani siły na skuteczną opiekę. Nie tedy droga. Raczej należy podwyższyć zasiłki, niż zezwolić na dorabianie. Proste?
  odpowiedz na komentarz
 • Kii
  szok
  18.11.2020, 14:34
  Od samego początku przyznawanie tego świadczenia było nieuczciwe i niesprawiedliwe. Jeśli ktoś jest w stanie iść do pracy, to w żadnym wypadku nie powinien otrzymywać takiej samej kwoty jak rodzic który nie może ruszyć się z domu ze względu na stan zdrowia swojego dziecka. A w stosunku do samych niepełnosprawnych jak to wygląda? niepełnosprawnym pułapkę rentową się funduje a zdrowym rodzicom daje się możliwość dorabiania do tak wysokiej kwoty?
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram. Dać im!
  bobo
  18.11.2020, 14:11
  Proponuję dać im 5000zł+, i emeryturę po 5 latach pracy żeby się nie czuli wyobcowani i zestresowani. Proponuję dać wszystkim co tylko chcą i zapanuje piękny socjalizm. Tylko kto na to wszystko zapracuje? Ja? Ty? Oni?
  odpowiedz na komentarz
 • A może warto powalczyć o godne pieniądze dla niepełnosprawnego
  Agnieszka Szpałek
  18.11.2020, 14:05
  A może warto powalczyć o godne pieniądze dla niepełnosprawnego. Skoro świadczenie jest za rezygnację z pracy to jak można pozwolić na nim pracować. Warto wesprzeć niepełnosprawnego podniesieniem zasiłeku pielęgnacyjnego przysługującego w wysokości 215,84 miesięcznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram!!!!
  Piko88
  18.11.2020, 10:54
  Bardzo dobry pomysł, proponuję również zwiększyć lub znieść całkowicie limit dorabianania do renty socjalnej.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas