Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy czas na składanie wniosków o 500 zł z PFRON

05.11.2020
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: pfron.org.pl
polskie banknoty o różnych nominałach

W związku z sytuacją epidemiczną zarząd PFRON podjął decyzję o przedłużeniu do 16 listopada 2020 r. terminu składania wniosków o pomoc finansową w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu oraz sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” adresowany jest zarówno do osób indywidualnych, jak i samorządów.  

W ramach programu można otrzymać 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną – na okres nie dłuższy niż 5 miesięcy. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o dofinansowanie, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych. Aktualnie wnioski o dofinasowanie mogą być składane przez osoby z niepełnosprawnością do samorządów powiatowych do 16 listopada 2020 r.

Dla kogo te pieniądze?

O wsparcie mogą ubiegać się:

 • uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej;
 • uczestnicy  środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
 • podopieczni dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
 • podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czyli prowadzonych przez organizacje pozarządowe;
 • uczestnicy programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON, którzy w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
 • pełnoletni (od 18 do 25 roku życia) uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
 • pełnoletni (od 18 do 24 roku życia) wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych bądź uczniowie szkół specjalnych przysposabiających do pracy funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.
 • pełnoletni (od 18 do 25 roku życia) wychowankowie ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych (OREW) oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych (ORW) funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Szczegółowe informacje

O tym, jak uzyskać te środki pisaliśmy w naszym poradniku.

Więcej informacji i wzory wniosków można znaleźć na stronie PFRON.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dzień dobry czy Pefron wydluży dodatkowy czas na składanie wniosków 500zł. na nowy okdzieńe II.
  SOROKA
  25.11.2020, 21:38
  Dzień dobry czy PFRON wydłuży dodatkowy czas na składanie wniosków 500 zł. na okres od września do grudnia 2020r w module II dla poszkodowanych uczni niepełnosprawnych w wyniku sytuacji kryzysowych chorobami zakażnymi .Bo się spóżniłam ze złożeniem bo było do 16 listopad.
  odpowiedz na komentarz
 • Chory kraj
  AQQ
  07.11.2020, 13:50
  Dopóki naszym krajem będą rządzić ludzie niepoczytalni to się nic nie zmieni, jeden człowiek a tyle syfu...
  odpowiedz na komentarz
 • drugi wniosek
  Patrycja
  06.11.2020, 09:04
  czy ktoś się orientuje,bo mój PCPR jak zwykle nic nie wie,czy można złożyć wniosek ponownie na kolejne dwa miesiące (październik-listopad), jeżeli już był składany na wiosnę,a pieniądze wypłacone zostały za 3 miesiące,bo jak się okazuje, korzystniej było przeczekać i złożyć od razu na 5 miesięcy
  odpowiedz na komentarz
 • Tragedia
  Kevyn
  06.11.2020, 00:33
  A dla ON która leży i ćwiczy w domu 500zł się nie należy. Chore to. Ja chce eutanazji.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas