Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracyjny Klub Sportowy TARNOBRZEG

15.03.2005
Źródło: Integracyjny Klub Sportowy Tarnobrzeg

Integracyjny Klub Sportowy Tarnobrzeg (Stowarzyszenie kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim).
Sport Club of Integration in Tarnobrzeg (Polish Association of Sport).

Istnieje od 04 października 2004 roku, obecnie IKS Tarnobrzeg liczy 48 członków.

Celem powołania klubu jest integrowanie na niwie sportowej i społecznej ludzi niepełnosprawnych ruchowo i sprawnych. Prowadzimy rehabilitację poprzez sport osób niepełnosprawnych ruchowo oraz zajęcia sportowe, treningi z młodzieżą sprawną, dorosłymi.

Działalność IKS to:
- rehabilitacja poprzez sport,
- działalność społeczna.

Stworzyliśmy integracyjne sekcje sportowe:

Sekcja tenisa stołowego. Trenują w niej zawodnicy niepełnosprawni ruchowo ( na wózkach i grający stojąc) oraz sprawni, którzy pełnią rolę wolontariuszy. Opiekunem sekcji jest Rajmund Zięba (osoba na wózku ), który w 1999 roku założył Stowarzyszenie "Integracja" i współtworzył sport niepełnosprawnych w Tarnobrzegu.. W sekcji tej trenuje wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Maciej Nalepka oraz Krzysztof Żyłka, Tomasz Rusinowski i inni.

Sekcja sportów siłowych: (podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, wyciskanie na ławeczce poziomej). Prowadzone są zajęcia z młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi przez trenera Jana Drykę, fachowca, pasjonata. W prowadzeniu tej sekcji trenerowi pomaga Krzysztof Wrona aktualny Mistrz Świata, Mistrz Europy, Mistrz Polski z 2006r w wyciskaniu sztangi leżąc i Mistrz Polski w trójboju siłowym.

Pływanie. Poprzez zajęcia na basenie prowadzimy też rehabilitację osób niepełnosprawnych ruchowo w wodzie. Uczęszczają tam osoby z różną niesprawnością ruchową: po amputacji, porażeniu mózgowym, jeżdżące na wózkach (tetraplegia i paraplegia), które po raz pierwszy przełamały barierę i przestały się wstydzić swego kalectwa. Milo widzieć w ich oczach uśmiech i zadowolenie. I oto chodzi!!. Przychodzą zarówno dorośli, jak i mamy z małymi niepełnosprawnymi dziećmi. By zajęcia były bezpieczne pomagają też wolontariusze.

Prowadząc działalność sportową nie zapominamy o działalności społecznej. Organizujemy coroczną akcję społeczną "Akcja Bezpieczne Wakacje - Stop Bezmyślnym Skokom na Głowę do Wody". Spotykamy się przed wakacjami z młodzieżą szkół średnich i ze studentami, by ostrzegać ich przed skokami do wody. Nagraliśmy przy pomocy radia Leliwa spot radiowy poswięcony bezmyślnym skokom. Organizowaliśmy akcję "Bariery Tarnobrzega" czyli wykonaliśmy ponad 100 zdjęć barier w naszym mieście, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne jeżdzące na wózkach i niewidomi.

Zapoznajemy osoby niepełnosprawne z ich prawami, pomagamy im rozwiązywać trudne sprawy, doradzamy i dobieramy odpowiednie wózki. Jesteśmy konsultantami w sprawach usuwania barier architektonicznych w domu, w firmach, sklepach. Uczymy młodzież szkolną i studentów, jak pomagać osobom na wózkach pokonywać przeszkody, krawężniki, wjeżdżać i zjeżdżać z chodników, ze schodów. Pokazujemy jak wygląda niepełnosprawność i z jakimi problemami w życiu te osoby borykają się. Stworzyliśmy własny wolontariat. Są to odpowiedzialni ludzie, którzy pomagają w treningach, rehabilitacji, przy organizacji zawodów, czy w wyjazdach na zawody sportowe.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu na nowej stronie www.ikstbg.vel.pl i starej www.iks.tbg.net.pl
 
Kontakt:
Integracyjny Klub Sportowy Tarnobrzeg
ul. Targowa 4, 39-400 Tarnobrzeg
tel. 0515 098 064, 0515 098 049
mail: ikstbg@ikstbg.vel.pl lub z_radek@poczta.fm

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas