Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Za Niezależnym Życiem. Uchwała Kongresu Osób z Niepełnosprawnością

26.10.2020
Autor: oprac. ag, fot.
Źródło: pfon.org
plik dokumentów w teczce

„Domagamy się stworzenia spójnej polityki w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami Niezależnego Życia” – brzmi pierwsze zdanie Uchwały kończącej VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, który odbył się w sobotę, 24 października.

Tematem tegorocznego Kongresu była pandemia i jej skutki dla osób z niepełnosprawnością. Więcej możesz przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.

Pod koniec wydarzenia uchwalono Uchwałę kończącą VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, w której uczestnicy żądają:

 • „Zapewnienia systemowych rozwiązań ograniczających skutki pandemii w instytucjach (w których częstotliwość śmierci z powodu koronawirusa jest ponad 40 razy większa niż poza instytucjami)
 • Objęcia osób z niepełnosprawnościami przez Solidarnościowy Korpus Wsparcia (Seniorów) przy włączeniu organizacji osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin
 • Opracowania i uchwalenia w ciągu pół roku Strategii Deinstytucjonalizacji ze ścisłym współudziałem środowiska osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin dla rzeczywistej realizacji prawa do niezależnego życia w społecznościach lokalnych.
  Strategia powinna być oparta na pracach społecznych grup roboczych ds. deinstytucjonalizacji.
 • Zbudowania systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin w ich lokalnej społeczności
 • Zapewnienia wszystkim potrzebującym bezpłatnej systemowej asystencji osobistej
 • Wspierania niezależnego życia poprzez zamieszkanie we własnym mieszkaniu lub mieszkaniu wspomaganym, w tym dla osób wymagających intensywnego wsparcia
 • Rozbudowy systemu wsparcia rodzin skoncentrowanego na zapobieganiu kryzysom w rodzinie
 • Rozbudowy systemu wsparcia osób potrzebujących wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego
 • Uruchomienia indywidualnych planów zapobiegania umieszczeniu oraz wychodzenia z instytucji oraz moratorium na powstawanie nowych instytucji”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zabijanie nienarodzonego CZŁOWIEKA w pierwszym etapie jego życia.
  Blanka
  09.11.2020, 01:26
  Czy tylko dlatego, że ktoś urodził się wcześniej, ma prawo zabić kogoś, kto został poczęty później? Czy tylko dlatego, że ktoś urodził się wcześniej i zdrowy, ma prawo zabić kogoś, kto został poczęty później i jest chory? Na razie uważają niektórzy, że ma na pierwszym etapie życia CZŁOWIEKA ale jeśli można na pierwszym etapie to dlaczego nie na którymś kolejnym? Może pozwólmy każdemu zadecydować o swoim życiu samemu? Jeśli będzie chciał odebrać sobie życie na kolejnym etapie swojego życia, to niech sam to zrobi. A nie ktoś tylko dlatego, że pierwszy pojawił się na świecie.
  odpowiedz na komentarz
 • a może ZA ŻYCIEM!!!
  marek
  26.10.2020, 16:26
  Dziwnym jest, że Kongres ON nie odniósł się wcale - ŻE NIE WYRAZIŁ POPARCIA DLA WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO, KTÓRY PRZYWRÓCIŁ PRAWNĄ OBRONĘ - PRZED ZABIJANIEM - NIENARODZONYCH DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZAPISANĄ W KONSTYTUCJI!!! Niepełnosprawni nie powinni być bierni wobec lewactwa kwestionującego zapisy konstytucyjne.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas