Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

26.10.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
męskie ręce starszej osoby trzymają w ręku telefon komórkowy coś na nim wciskając

- Bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii to jeden z naszych absolutnych priorytetów, dlatego utworzyliśmy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W piątek, 23 października, rząd przedstawił nowe ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze.

- Dlatego wprowadzam program „Ochrona seniorów”. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu – mówił.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy „Korpus Wsparcia seniorów” w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny.

Wsparcie seniorów

- Rządowi przede wszystkim bardzo zależy na tym, by każdy potrzebujący senior otrzymał wsparcie – mówiła Marlena Maląg w rozmowie z PAP. – Bezpieczeństwo osób starszych w czasie pandemii to jeden z naszych absolutnych priorytetów – podkreśliła minister.

Dlatego, jak wskazała, został stworzony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W jego ramach uruchomiona została infolinia (nr tel. 22 505-11-11) dla seniorów, za pośrednictwem której osoby starsze powyżej 70 roku życia, a w szczególnych przypadkach również młodsi seniorzy, będą mogły zgłosić zapotrzebowanie np. na zrobienie zakupów spożywczych czy higienicznych.

Minister Maląg poinformowała, że „osoba, która przyjęła takie zgłoszenie, przekaże numer kontaktowy seniora do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie”.

- Pracownik ośrodka skontaktuje się z osobą starszą, zweryfikuje złożone zgłoszenie i ustali szczegóły dotyczące udzielanej pomocy. Ostatnim krokiem jest dostarczenie seniorowi wsparcia np. w postaci wspomnianych zakupów – dodała. – Zadbaliśmy o to, by każdy zainteresowany uzyskaniem pomocy miał możliwość zgłoszenia takiego zapotrzebowania – zapewniła Maląg.

Infolinia

Infolinia dla seniorów ma działać przez tydzień, dyżurni będą czekać na telefon od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-21.

W pomoc seniorom w ramach Korpusu mają być zaangażowani:

 • wolontariusze, którzy sami zgłoszą się do pomocy – zgłaszać się można przez stronę wspierajseniora.pl lub osobiście w lokalnym ośrodku pomocy
 • Wojska Obrony Terytorialnej
 • pracownicy pomocy społecznej.

Ich zadaniem będzie pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

Środki wsparcia

- W ubiegłym roku z pomocy społecznej korzystało 1,205 mln osób. To pokazuje skalę proponowanej przez nas pomocy – powiedziała minister Maląg. – Bezpieczeństwo osób starszych jest dla nas niezwykle ważne i robimy co w naszej mocy, by je im zapewnić. Gorąco apeluję: seniorze, jeśli to tylko możliwe, zostań w domu – dodała.

W ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usług wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A co ze sposobem traktowania seniorów i niepełnosprawnych przez urzędników.
  Jan.
  27.10.2020, 13:50
  Czy to jest w porządku że człowiek który całe życie ciężko pracował,a gdy zachorował stał się niezdolny do pracy czy też stał się niepełnosprawny z tego powodu i musi latami dochodzić praw do należnych świadczeń bo ubezpieczyciel odmawia świadczenia ,w uzasadnieniu wykazuje nieprawdę a człowiekowi każe iść do Sądu a sam wynajmuje pełnomocnika a ten robi wszystko aby pokrzywdzony tego należnego świadczenia nie otrzymał.
  odpowiedz na komentarz
 • Cyrk
  Aa
  26.10.2020, 14:46
  To są cyrki na potrzeby przyszłej kampanii wyborczej, że niby tak dbają o seniorów, potencjalnych wyborców
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas