Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Płock: rzecznik osób niepełnosprawnych apeluje, aby przy zakupach mógł towarzyszyć opiekun

16.10.2020
Autor: PAP, fot. pixabay.com
dwóch mężczyzn idących chodnikiem jeden młodszy niesie w dwu rękach pełne siatki widać tylko ich nogi tyłem do obiektywu

Rzecznik osób niepełnosprawnych w Płocku (Mazowieckie), działający przy tamtejszym urzędzie miasta, zwrócił się z apelem do zarządzających marketami i mniejszymi sklepami, aby osobom potrzebującym wsparcia, w tym starszym, w zakupach w wyznaczonych godzinach mógł towarzyszyć opiekun.

W apelu przekazanym w piątek, 16 października, przez urząd miasta tamtejszy rzecznik osób niepełnosprawnych Tomasz Gorczyca przypomniał, że od 15 października obowiązują w sklepach godziny dla seniorów, co oznacza, że od godz. 10.00 do godz. 12.00 zakupy mogą robić tylko osoby po 60. roku życia.

- Należy jednak pamiętać, że część tych osób nie jest w stanie samodzielnie wyjść do sklepu. Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze – osoby, które z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach – podkreślił Gorczyca.

Zwrócił przy tym uwagę, że niektóre osoby z niepełnosprawnością otrzymują pomoc w postaci usług opiekuńczych właśnie w godz. 10.00-12.00.

- Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego. Od 15 października jest to niemożliwe, dlatego bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną – zaznaczył rzecznik.

- Proszę zatem wszystkich zarządzających sieciami dużych marketów oraz właścicieli sklepów osiedlowych, aby osobie potrzebującej wsparcia w zakupach mógł w godz. 10.00-12.00 towarzyszyć opiekun. Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą – zaapelował.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w celu ochrony osób starszych przed koronawirusem od 15 października, tak jak wiosną, na początku pandemii, zostaną wprowadzone godziny dla seniorów w aptekach, sklepach i w drogeriach. Oznacza to, że między godz. 10.00 a godz. 12.00 od poniedziałku do piątku zakupy w tych miejscach będą mogły robić wyłącznie osoby powyżej 60 lat.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Brednie
  Dynia
  19.10.2020, 12:18
  Ale przecież te godziny nie są niestety, mimo apeli, dla niepełnosprawnych. Tylko dla seniorów. Nikt się nie przejmuje osobami na wózkach czy niewidomymi. Nie mam nikogo kto mógłby zrobić mi zakupy. Wcześniej robiłam zakupy koło 10, gdy ludzie są w pracy, teraz mi nie wolno, mimo że poruszam się na wózku. TO JEST CHORE! Wielokrotnie byłam świadkiem gdy taki senior nagle brał kule pod pachy i pędem do tramwaju leciał. WIEK TO NIE CHOROBA!
  odpowiedz na komentarz
 • osoby starsze a co z niepełnosprawnymi?
  pr
  17.10.2020, 00:21
  Do jest portal dla niepełnosprawnych - a opisy dotyczą się osób starszych... Dla starszych opiekun... A do dla niepełnosprawnych? Dlaczego nikt się nie stara by od 10-12 mogły wchodzić osoby starsze, a z chorobami współzależnymi? Przecież osoby z chorobami współzależnymi TAKŻE są kręgu osób z podwyższonym ryzykiem.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas