Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Turnus rehabilitacyjny tylko po teście na COVID-19 uczestnika i opiekuna

07.10.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta trzyma przed sobą szarfę podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych za nią stoi fizjoterapeuta

Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego – na podstawie ustawy o rehabilitacji – jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku COVID-19 uczestnika turnusu i jego opiekuna – wynika z założeń do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Konieczność obecności opiekuna musi wynikać z wniosku lekarza, a test należy wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej opublikowano założenia do projektu rozporządzenia. 7 października przed południem brak było jeszcze tekstu samego aktu prawnego.

Podobne zasady obowiązują od 15 czerwca 2020 r. w przypadku wyjazdu do uzdrowiska czy sanatorium.

„Ponadto wprowadzono zmiany w zakresie przyjęć do hospicjów i na oddziały medycyny paliatywnej. Zdecydowano, że wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany w sytuacji wymagającej, ze względu na stan zdrowia pacjenta, pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub oddziału. W takim przypadku test diagnostyczny finansowany ze środków publicznych wykonywany będzie niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub oddziału” – czytamy w założeniach do rozporządzenia Rady Ministrów.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Wspierają nas