Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie każda niepełnosprawność zwolni z obowiązku noszenia maseczki

07.10.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
młody mężczyzna idzie brzegiem basenu na protezie jednej nogi

Nie każda osoba z niepełnosprawnością będzie zwolniona z obowiązku noszenia maseczki, nawet jeśli będzie posiadać odpowiednie zaświadczenie od lekarza czy orzeczenie – wynika z założeń do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Założenia zostały opublikowane, choć 7 października rano tekstu samego rozporządzenia nie było jeszcze w Biuletynie Informacji Publicznej. Dostępny jest jedynie opis projektu. Czytamy w nim m.in.:

„Przywraca się obowiązek przedstawienia, na żądanie Policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa”.

„Zero tolerancji”

6 października minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych. Po raz kolejny podkreślono znaczenie dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Zapowiedziano także, że za brak zaświadczenia lekarskiego lub dokumentu potwierdzającego prawo do nienoszenia maseczki z powodów zdrowotnych, np. orzeczenia o niepełnosprawności, jak wynikało z informacji na Twitterze Ministerstwa Zdrowia, policja będzie nakładała mandaty.

Jednak, jak czytamy w założeniu do projektu rozporządzenia, zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający brak obowiązku noszenia maseczki będą musiały przedstawić osoby z całościowym zaburzeniem rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudnościami w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Oznacza to, że tylko one będą zwolnione z obowiązku noszenia maseczki, jednak – co ważne – po przedstawieniu odpowiedniego dokumentu.

Będziemy na bieżąco informować o treści rozporządzenia i wynikających z nich obowiązkach.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • lekarze jasno odmówili wydawania zaświadczeń co do noszenia maseczki. twierdza że nie jest to ich obowiązkiem.
  wiwil
  12.10.2020, 11:00
  Czy wszyscy muszą nosić maseczki na podstawie Projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii? Choruję na chorobę rzadką EDS w niepełnosprawności mam wpisany kod 05-5 (umiarkowany) lecz jest to oczywiste że jest to CAŁOŚCIOWE ZABURZENIE ROZWOJU (problem z kolagenem) - czy ja mam chodzić po ulicy zamiast z maseczką to z całym segregatorem dokumentującym przebieg choroby na podstawie projektu uchwały? Na forum osób niepełnosprawnych powinny być jasno i rzeczowo opisane takie sytuację.
  odpowiedz na komentarz
 • A gdzie RODO!
  Andrzej Terlecki
  09.10.2020, 10:34
  Tego typu informacja zaliczana jest do danych wrażliwych i bez mojej zgody nie może być udostępniana nikomu, ani nikt nie może żądać ode mnie takiego zaświadczenia. Znów łamane jest prawe w imieniu bezprawia.
  odpowiedz na komentarz
 • Zaświadczenie
  Marcin
  08.10.2020, 20:31
  A kto może takie zaświadczenia wystawić?
  odpowiedz na komentarz
 • Zamordyzm
  Adam
  08.10.2020, 09:09
  Zmuszanie kogokolwiek do noszenia maseczki z ,,gaciowego" materiału, jest szkodzeniem tej osobie i narażeniem jej na utratę zdrowia. Idioci z Ministerstwa Zdrowia --- na taczki!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • A co z POCHP
  Wiesław
  07.10.2020, 11:22
  Witam, a co ja mam zrobić mam skoliozę 5 stopnia , POCHP moja wydolność oddechowa wynosi około 40 %. Ja bez maski powietrze łapie jak ryba.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas