Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem lub dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność. Zobacz, od kiedy

06.10.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieta w maseczce siedzi na trawniku i bawi się z psem

„Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in. osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność” – podało 6 października Ministerstwo Zdrowia na swoim Twitterze.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na wspólnej konferencji prasowej z komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem, 6 października, zapowiedział od dziś zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych. Po raz kolejny podkreślono znaczenie dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Nie tylko obowiązek, ale odpowiedzialność

- W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – mówił minister zdrowia.

Na konferencji poinformowano, że za brak zaświadczenia lekarskiego lub dokumentu potwierdzającego prawo do nienoszenia maseczki z powodów zdrowotnych, np. orzeczenia o niepełnosprawności, jak wynika z informacji na Twitterze MZ, policja będzie nakładała mandaty. 

- Od soboty trzeba będzie się wylegitymować zaświadczeniem potwierdzającym takie dolegliwości bądź dysfunkcje. Będziemy bardzo rygorystycznie podchodzić  jako funkcjonariusze do obowiązku zasłaniania ust i nosa – powiedział Jarosław Szymczyk.

 

 

Jak ocenił, przepisy, które do tej pory pozwalają na niezasłanianie nosa i ust ze względu na niektóre niepełnosprawności, są bardzo często nadużywane. Policja będzie mogła ukarać mandatem w wysokości do 500 zł za brak maseczki w miejscach, gdzie jest obowiązek ich noszenia np. w sklepach, kościołach, lokalach usługowych itp. 

 

 

W strefie czerwonej i żółtej maseczka także na powietrzu

Od soboty, 10 października, maseczki na powietrzu, w przestrzeni publicznej, będzie trzeba nosić w strefie czerwonej i żółtej. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało powiadomienia o przyłączeniu danej miejscowości do konkretnej strefy. 

- Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie – to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji.

Od 10 października lokale gastronomiczne w strefie czerwonej będą mogły działać do godziny 22.

- W strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników imprez ze 150 do 100, w strefie żółtej ze 100 do 75, a w trefie czerwonej pozostaje bez zmian, a więc 50 uczestników – zapowiedział minister Niedzielski.

Ta zasada wejdzie w życie za tydzień.

Maseczka na każdym cmentarzu

Na cmentarzach, niezależnie od strefy, w której się znajdują, obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

- Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada, będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem (głównym policji) i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji – powiedział minister zdrowia.

Wprowadzono także zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych lub innych zamkniętych przestrzeniach. Liczba uczestników zgromadzeń nie może przekroczyć 150 osób, a odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas