Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybierz "Człowieka bez barier 2012"!

21.09.2012
Źródło: inf. własna

Kapituła Konkursu wybrała 17 półfinalistów tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu "Człowiek bez barier". Na podstawie głosów czytelników wybranemu kandydatowi wręczymy Nagrodę Publiczności. Zapraszamy do głosowania!

To już dziesiąta edycja konkursu „Człowiek Bez Barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, aby promować osoby z niepełnosprawnością, których zaangażowanie i aktywna postawa społeczna motywują innych do przełamywania barier w życiu codziennym. Konkurs walczy ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnością - patrzeniem na nie przez pryzmat bólu, cierpienia, pomocy i charytatywności. Inicjatywa pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością odnoszą spektakularne sukcesy niezależnie od swoich ograniczeń.

Do 2010 roku wybieranych było laureatów, z których jeden otrzymywał tytuł „Człowiek bez barier” i statuetkę, czterej pozostali – równorzędne wyróżnienia i statuetki. W 2011 roku w głosowaniu internetowym wyłoniony został po raz pierwszy również laureat publiczności.

Także w tym roku każdy z Czytelników naszego portalu może zadecydować, który z półfinalistów za swoją postawę i sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością powinien zostać wyróżniony Nagrodą Publiczności. Zagłosuj na swojego „Człowieka bez barier”!

Sonda umożliwiająca oddanie głosu na wybranego kandydata dostępna jest na każdej podstronie naszego portalu (z lewej strony). Głosowanie trwa do 16 października 2012 r.

Kapitule Konkursu przewodniczy prof. Antonina Ostrowska z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Członkami Kapituły są osoby reprezentujące patronów konkursu: małżonkę prezydenta RP Annę Komorowską i prof. Irenę Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, a także przedstawiciele partnerów przedsięwzięcia: Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange, Wojciech Okrzeja, prezes Fundacji BRE Banku, Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oraz Piotr Pawłowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.


Przedstawiamy - w porządku alfabetycznym - sylwetki półfinalistów tegorocznej edycji konkursu "Człowiek bez barier":

Beata AndruszkiewiczBeata Andruszkiewicz

Wiek: 47
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: amputacja obu kończyn dolnych
Szczecin

Na skutek wypadku tramwajowego w wieku pięciu lat straciła całkowicie obie nogi, z wyłuszczeniami w stawie biodrowym. Jest kierownikiem Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Szczecin. Jest inicjatorką działań mających na celu kompleksową pomoc w podniesieniu jakości życia osób niepełnosprawnych.

Do jej przedsięwzięć należą: ukazujący się od 2004 roku „Informator dla osób niepełnosprawnych”, projekt „Asystent osoby niepełnosprawnej”, projekt „Cafe- Galeria pod Fontanną”, w ramach którego osoby z chorobami psychicznymi zyskały zatrudnienie w kawiarni i świadczą ogólnodostępne usługi dla mieszkańców, oraz projekt „Zdrowie kobiety niepełnosprawnej”, mający na celu wczesne wykrywanie raka piersi i raka szyjki macicy u kobiet z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Jest przewodniczącą Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Od 1992 roku trenowała pływanie, lekkoatletykę, brała udział w maratonach. Największe sportowe sukcesy odnosi jednak w strzelectwie sportowym z pistoletu pneumatycznego. W 1996 roku po raz pierwszy zdobyła mistrzostwo Polski.


Anna DrabarzAnna Drabarz

Wiek: 33 lata
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: ruchowa, rdzeniowy zanik mięśni typu I
Białystok

Od zawsze choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA typu I). Po celującej obronie pracy magisterskiej na Wydziale Prawa kontynuowała kształcenie w Podyplomowym Studium Prawa Europejskiego. Obecnie przygotowuje pracę doktorską, prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, bierze udział w konferencjach naukowych, współpracuje z organizacjami naukowymi.
Od 2010 roku pracuje jako doradca prawny w Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo, gdzie udziela osobom z niepełnosprawnością bezpłatnych porad prawnych i zajmuje się szeroko rozumianą edukacją prawną m.in. z zakresu praw człowieka, prawa pracy, zakładania działalności gospodarczej. Od 2011 roku bierze udział w pracach Sieci „Równość i Różnorodność praktycznie”. Jest członkinią Zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, gdzie stara się wdrażać idee partycypacji i równości w obszarze współpracy NGO z administracją i biznesem. Od stycznia 2012 jest członkinią Komisji ds. dostępności przestrzeni miejskiej przy prezydencie miasta Białegostoku.

Pani Anna jest osobą niezwykle życzliwą, empatyczną i pogodną.  Swoim optymizmem i wytrwałością zaraża innych, motywuje do działania, usamodzielniania się i aktywnego życia pomimo niepełnosprawności.


Danuta GołębiewskaDanuta Gołębiowska

Wiek: 54 lata

Rodzaj niepełnosprawności: dwukrotna operacja serca
Lublin

Jest prekursorką upowszechniania w Polsce idei integracji ludzi niewidomych z pełnosprawnymi. Od ponad 25 lat walczy o równoprawne miejsce w społeczeństwie dla swojej niewidomej córki.

Wytycza drogi postępowania dla rodzin zmagających się z obojętnością lub złą wolą urzędów. Pokazuje, że nie tylko można, ale warto upominać się o realizację swoich obywatelskich praw.

Dzięki działalności Pani Danuty przy Zarządzie Okręgu PZN powstał Klub Rodziców Dzieci Niewidomych, któremu przewodniczyła. Dzięki jej zabiegom zaczęto uczyć niewidome dzieci w Lublinie. Jej córka Kasia była pierwszą niewidomą uczennicą, która uczyła się w Lublinie, a nie w ośrodku z internatem w Laskach czy Krakowie.

 

 


Krystian GórskiKrystian Górski

Wiek: 32 lata
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: niedosłuch obustronny
Szemud, Kaszuby

Urodził się jako zdrowe dziecko. W wieku 2 lat uległ oparzeniu i w trakcie leczenia podano mu silne ototoksyczne antybiotyki, co spowodowało utratę słuchu na poziomie 50-70 dB.

6 listopada 2004 roku we współpracy z NASA, ARISS oraz klubem krótkofalowców z Gdyni udało mu się przeprowadzić pierwszą w Polsce łączność radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). W grudniu 2011 roku powtórzył ten wyczyn; we współpracy z międzynarodowymi organizacjami, Muzeum Miasta Gdańska, Polską Akademią Dzieci oraz dziećmi ze swojej szkoły podstawowej z Szemuda rozmawiał na żywo z astronautami znajdującymi się na ISS.

W czasie studiów założył Koło Naukowe Radioelektroniki – Radiowy Klub Łączności. Zbudował od podstaw koło naukowe, pozyskiwał środki i sponsorów. Na konferencjach naukowych wyróżniany jest za publikacje. Mimo wady słuchu pełni funkcję operatora radiowej łączności ze znajomością telegrafii (alfabetu Morse’a). Uzyskał pozwolenia radiowe najwyższej kategorii – I.

W 2005 roku uzyskał prestiżowe wyróżnienie w środowisku krótkofalarskim – przyznano mu odznaczenie „Kwarcowe Serduszko”. Współpracował i dzielił się wiedzą z zakresu łączności radiowej ze studentami Politechniki Warszawskiej na potrzeby misji satelity studenckiego PW-SAT. Satelita został wystrzelony w kosmos 13 lutego 2012 roku i nadal trwa jego misja.

Aktualnie angażuje się w różnego rodzaju działalności, które mają na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką kosmosu, astronomii i astronautyki oraz zachęcanie do nauki przedmiotów ścisłych, bez których wszystkie te dziedziny nie mogłyby istnieć. Współpracuje obecnie z Polską Akademią Dzieci oraz Polskim Towarzystwem Astronautycznym.


Marion HershMarion Hersh

Wiek: 56 lat
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: zespół Aspergera
Glasgow

Pomimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera aktywnie angażuje się w życie społeczne i polityczne. Od kilkunastu lat pracuje w dziedzinie technologii wspomagających niewidomych, głuchoniewidomych i głuchych. Stworzyła prototyp elektronicznej rękawicy do komunikacji z głuchoniewidomymi. Pracuje nad robotem przewodnikiem, zagadnieniem bezpieczeństwa osób niesłyszących na drodze, lepszym dostępem tej grupy do filmów przez wzbogacenie napisów. Polska była jednym z licznych krajów, w których przeprowadziła badania na temat poruszania się osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

W każdym kraju prowadziła badania w jego ojczystym języku. W Polsce współpracowała z Polskim Związkiem Niewidomych, Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Polskim Związkiem Głuchych. Dzięki współpracy z nią CRIS został partnerem w międzynarodowym projekcie Enable, którego celem jest stworzenie bazy danych technologii wykorzystywanych w edukacji niepełnosprawnych dorosłych.

Do Polski przyjeżdża co kilka miesięcy. Bierze udział w konferencjach, spotyka się ze studentami Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Śląskiego , Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Rybniku. Rozmawia ze specjalistami, rodzicami niewidomych autystyków, niepełnosprawną młodzieżą m.in. ze szkół dla niesłyszących w Raciborzu i Łodzi.


Marcin KornakMarcin Kornak

Wiek: 44 lata
Wykształcenie: średnie
Rodzaj niepełnosprawności: tetraplegia
Warszawa

W wieku 15 lat został sparaliżowany wskutek nierozważnego skoku do wody. W roku 1992 zainicjował w Bydgoszczy Grupę Anty-Nazistowską, a od 1996 roku jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Od 1994 roku wydaje także magazyn „Nigdy więcej”, którego jest redaktorem naczelnym.

Od 1996 roku prowadzi kampanię społeczną „Muzyka Przeciwko Rasizmowi”, w którą zaangażowana jest polska scena muzyczna. Koordynuje także program „R@sizm – Delete”, w ramach którego prowadzone są działania przeciwko nienawiści i dyskryminacji w internecie, oraz kampanię społeczną „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Od 2010 roku jest ambasadorem CAFE – Centre for Access to Football in Europe, organizacji na rzecz równego dostępu osób z niepełnosprawnością do sportu.

Jest autorem dwóch książek, które stanowią efekt monitoringu incydentów związanych z dyskryminacją, oraz autorem tomików poetyckich. Uprawia także publicystykę społeczno-kulturalną związaną z problematyką dyskryminacji, rasizmu, neofaszyzmu i sytuacji osób z niepełnosprawnością.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również uhonorowany nagrodami australijskiej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego i Ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu”. Za twórczość poetycką otrzymał nagrodę Fundacji Kultury.

 


Magdalena KulusMagdalena Kulus

Wiek: 29 lat
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: rdzeniowy zanik mięśni
Tychy
Na co dzień pracuje jako inspektor w Wydziale Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Tychy.  Zajmuje się obsługą gabinetu prezydenta i e-mediami oraz stroną internetową urzędu miasta.
W 2008 roku we współpracy z Urzędem zorganizowała i przeprowadziła warsztaty „Twórczego pisania” dla młodzieży. Druga edycja tych warsztatów odbyła się w 2009 roku pod tytułem „Z dziennikarstwem na ty”.
 
Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2011 wydała książkę „Blondyn i Blondyna”.


Angażuje się w przedsięwzięcia związane z jej rodzinnym miastem. Jest redaktorem naczelnym biuletynu Inicjatywy Tyskiej, co roku uczestniczy w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, zasiadała w jury konkursu „O pozłacane pióro”. W roku 2010 założyła Stowarzyszenie Osób Chorujących na Rdzeniowy Zanik Mięśni SMak Życia, którego jest prezesem. Obecnie bierze udział w kampanii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach „Razem sprawniej”, która ma na celu rozpowszechnienie elastycznych form zatrudnienia. 


Bożena ŁoposzkoBożena Łoposzko

Wiek: 51 lat

Rodzaj niepełnosprawności: SM - znaczny
Kobierzyce, dolnośląskie
od 1997 roku choruje na SM. Od 2008 roku dodatkowo walczy z nowotworem złośliwym. Pomimo choroby chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, uczy innych, jak żyć i radzić sobie z niepełnosprawnością. Prowadzi bardzo aktywny tryb życia.

W 1998 roku założyła Stowarzyszenie SONiCH, którego jest prezesem. Dzięki swojej energii, pomysłom i planom wniosła wiele w rozwój i działalność Stowarzyszenia. Walką o respektowanie praw osób niepełnosprawnych zwróciła uwagę gminy na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Dzięki temu wiele miejsc zostało dostosowanych architektonicznie: powstały podjazdy, miejsca parkingowe, zamontowano windy.

Przy SONiCH prowadzi wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego, w której oprócz dostarczania sprzętu zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat uzyskiwania pomocy w tym zakresie oraz korzyści z korzystania ze sprzętu, a także uczy jego użytkowania.

Od 2008 roku jest członkiem Zarządu Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych we Wrocławiu. Od 2010 roku jest także Członkiem Zarządu Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego we Wrocławiu. Inicjatorka Gali Złotego Serca, podczas której przyznawane są wyróżnienia dla osób mających  zasługi w pracy na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Jest laureatką Złotego Serca 2008 roku.


Marcin MikulskiMarcin Mikulski

Wiek: 42 lata
Wykształcenie: średnie
Rodzaj niepełnosprawności: tetraplegia
Katowice

Gdy miał 20 lat, na skutek skoku do wody doznał złamania kręgosłupa w odcinku szyjnym, które spowodowało porażenie czterokończynowe.
W 1994 roku założył studio realizacji dźwięku Cyberstudio, gdzie swoją karierę rozpoczynało wiele znanych dziś zespołów i artystów. Ze studiem był związany przez 9 lat. W 1997 roku był współinicjatorem powstania Śląskiego Klubu Sportowców Niepełnosprawnych, przekształconego następnie w Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych opiekujące się kadrą narodową rugby na wózkach, oraz jednej z pierwszych w Polsce drużyn rugby na wózkach Sitting Bulls.

 Jest założycielem, zawodnikiem i menedżerem katowickiej drużyny rugby na wózkach Dragons. Opracował plan konstrukcji i produkcji wózków sportowych, dzięki któremu wyposażył wszystkich zawodników we własnej produkcji wózki do gry. Pomysłodawca i organizator Katowickiego Turnieju w Rugby na wózkach.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Aktywne Życie, którego od początku istnienia (2002 rok) jest prezesem, i współautor większości akcji prowadzonych jednorazowo i cyklicznie, m.in. „Łam bariery”, Architekci na wózki”, „Parkujesz drapujesz”, „Katowice bez barier”.
W 2011 roku został powołany do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, w ktorej pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

  


Katarzyna Piekart

Wiek:26 lat
Wykształcenie:
Rodzaj niepełnosprawności: niesprawna lewa ręka

W Londynie zdobyła pierwszy dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady, wygrała konkurs rzutu oszczepem i wynikiem 41,15 ustanowiła rekord świata. Brała udział w finale mistrzostw świata 2002 i mistrzostw Europy 2003 oraz zdobyła kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich Pekin 2008.

– Sport jest nieodłącznym elementem mojego życia. Intensywnie trenuję już od szkoły średniej. Lekkoatletyka jest moją największą pasją. Ćwiczę dwa razy dziennie przez pięć dni w tygodniu, czasami i więcej. Hala sportowa to mój drugi dom – mówi.


Tomasz Rudnicki

Wiek: 32 lata
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: mózgowe porażenie dziecięce
Warszawa

Poeta i dziennikarz. Od 2009 roku zaangażowany w prace Stowarzyszsenia „Ożarowska”, gdzie od 2010 roku pełni funkcję wiceprezesa.
Wrażliwy na drugiego człowieka. Jest zaangażowany na 100% swoich możliwości w sprawy, których się podejmuje. Zawsze szuka rozwiązania, powodu do uśmiechu, dodaje sił. Przekonuje innych, że mają prawo realizować swoje marzenia i być szczęśliwi. Wspiera i wzmacnia. Mimo ograniczeń ruchowych potrafi poruszyć niebo i ziemię za pomocą szerokich kontaktów, silnej woli i chęci, by bezinteresownie pomóc drugiemu człowiekowi.


Bartłomiej Skrzyński

Wiek: 33 lata
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: postępujący zanik mięśni
Wrocław, województwo dolnośląskie

Porusza się na wózku inwalidzkim. Jest znanym wrocławskim dziennikarzem, aktywistą i społecznikiem pełniącym obowiązki Miejskiego Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych.

Pomaga przy kampaniach społecznych m.in. we Wrocławskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Dolnośląskim Forum Integracyjnym, a także wielu innych organizacjach. Jest inicjatorem działań służących zapewnieniu pełnej dostępności obiektów i aktywizacji osób niepełnosprawnych.

Założył Fundację „W-skersi”, która działa na rzecz turystyki „bez barier”, organizując m.in. szkolenia oraz wyjazdy integracyjne. Prowadził autorskie programy telewizyjne, stworzył portal internetowy niemabarier.dolnyslask.pl.

Sam przekonuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Uwielbia podróże i sporty ekstremalne – loty na paralotni, skoki na bungee, nurkowanie.


Tomasz WandzelTomasz Wandzel

Wiek: 37 lat
Wykształcenie: średnie
Rodzaj niepełnosprawności: niewidomy
Prabuty

 Radny Rady Miejskiej Miasta i Gminy Prabuty oraz administrator  sklepów internetowych. Podczas podróży do oddalonego o 100 km Sopotu próbuje swoich sił, pisząc opowiadania i reportaże. W 2010 roku zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego, a jego książka ”Dom  w chmurach” zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną.

Pan Tomasz to człowiek, który potrafi urzeczywistnić najbardziej szalone pomysły, pasjonat gór. Napotkane przez niego bariery są wyzwaniem do działania.


Rafał WilkRafał Wilk

Wiek: 37 lat
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: paraplegia
Rzeszów

3 maja 2006 roku w trakcie rozgrywek miał wypadek, w wyniku którego stracił władzę w nogach i w konsekwencji zakończył karierę żużlową. Po wypadku zaczął uprawiać narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych. Ponadto trenuje kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym, tzw. handbike’u. W dyscyplinie tej odnosi sukcesy: pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski, VI w MŚ w jeździe na czas, cztery zwycięstwa w zawodach Pucharu Europy, drugie miejsce w maratonie nowojorskim, pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2012).

W czternastych letnich igrzyskach paraolimpijskich zdobył dwa złote medale w kolarstwie szosowym w kategorii H3 (handbike): w jeździe na czas na dystansie 16 kilometrów oraz w wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 64 kilometrów.


Anna Woźniak-SzymańskaAnna Woźniak-Szymańska

Wiek: 58 lat
Wykształcenie: wyższe
Rodzaj niepełnosprawności: dysfunkcja narządu wzroku
Warszawa

Rozumiejąc potrzeby osób z  dysfunkcją narządu wzroku, już dziewiąty rok zarządza Polskim Związkiem Niewidomych, jest między innymi członkiem Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych , organu doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.  Osoba o wielkim sercu, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Niewidomych, która od wielu lat tworzy grupy lobbingowe na rzecz nowelizacji prawa dla osób niepełnosprawnych i jego dostosowania do standardów unijnych. Laureatka tytułu Lady D.

Całkowicie oddana działaniom na rzecz osób niepełnosprawnych,  systematyczna  i konsekwentna  w pracy. Koordynuje i inspiruje działalność rehabilitacyjną na rzecz osób niewidomych; współinicjatorką wprowadzenie systemowych rozwiązań rehabilitacji  dla osób z dysfunkcją wzroku.


Andrzej ZielińskiAndrzej Zieliński

Wiek: 51 lat
Wykształcenie:
Rodzaj niepełnosprawności: ruchowa
Chociwiel

W wieku 33 lat uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Doświadczony własną tragedią powołał do życia Koło Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oraz Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy staroście powiatu Stargardu Szczecińskiego , w której jest przewodniczącym. Za trud bezinteresownego służenia innym otrzymał Złotą Odznakę Honorową Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, a w 2004 roku Polski Komitet Pomocy Społecznej przyznał mu Nagrodę Olimpus Hominum za pozainstytucjonalną działalność humanistyczną.

Swoją pracą i zaangażowaniem zaraża innych, jest współorganizatorem wielu imprez integracyjnych, które zajmują stałe pozycje w corocznych działaniach Koła; m.in.:  wycieczki krajoznawcze, Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych, kolonie i obozy letnie dla dzieci. Jest również doskonałym animatorem lokalnych przedsięwzięć  integracyjnych i pomocowych, które mobilizują do udziału inne organizacje i środowiska społeczne. Zawsze służy fachowymi poradami, jest do dyspozycji każdej osoby potrzebującej pomocy indywidualnej czy rodzinnej.


Konkurs „Człowiek bez barier”  to jedyny konkurs organizowany wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością. W dziewięciu dotychczasowych konkursach nagrodzono 46 osób o różnych typach niepełnosprawności: z urazami kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, niewidome, głuchoniewidome. Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.


Jedna z kandydatek została w dniu 23 września 2015 r. na swoją wyraźną prośbę usunięta ze spisu kandydatów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas