Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nieprawdziwe dane w wywiadzie zawodowym

15.10.2020
Autor: A.

Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, praca na stolarni, lekka praca wykończeniowa. W rzeczywistości jest to ciężka praca nieraz na stojąco cały dzień wymuszona pozycja dźwiganie, schylanie, musiałam pracować jak inni pełnosprawni gdyż byłam szykanowana. Teraz mam kłopoty ze zdrowiem, staram się o świadczenie rehabilitacyjne i otrzymałam z zakładu pracy podpisany wywiad zawodowy przez BHP i szefa, że to była praca lekka przeważnie siedząca. Jak można to podważyć. Czy lepiej nie ruszać, żeby nie mieć problemów, bo przecież sama w to brnęłam, pracując ponad siły, ale nie było innej pracy, a ja musiałam za coś żyć. Nie wiem co teraz, ZUS na komisji przywróci mnie do tak, lekkiej pracy.

Szanowna Pani,

Niemożliwym jest za pomocą jednej odpowiedzi na zapytanie wskazać Pani co zrobić, albowiem w postępowaniu przed ZUS konieczne jest bieżące reagowanie na to, co się dzieje w sprawie. Dlatego zalecam skontaktować się bezpośrednio z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Pokazać mu całość dokumentacji, aby mógł ją przeanalizować. W Pani przypadku należy bowiem ustalić taktykę postępowania.

Pani przede wszystkim musi jednak wykazać też stan zdrowia, że konieczne jest Pani świadczenie rehabilitacyjne.

Jako dowód, że praca wykonywana była w innych warunkach niż to opisuje zakład pracy można przedstawić po prostu dokładny opis tego, jak wygląda Pani praca w rzeczywistości oraz co Pani wykonywała (co dokładnie robiła Pani na stolarni) w ramach stosunku pracy. Można też jako świadków powołać innych współpracowników. Może warto porozmawiać też z pracodawcą, który wystawił Pani dokument wywiadu zawodowego.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas