Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne i darowizna podlegająca opodatkowaniu

15.10.2020
Autor: A.

Pobieram świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawną dorosłą córkę i otrzymałam darowiznę z fundacji z przeznaczeniem na rehabilitację specjalistyczną córki. Na podstawie zawartej z fundacją umowy środki pieniężne za wykonaną usługę są przelewane na podstawie faktur częściowych na konto bankowe rehabilitanta. Wiem, że jako opiekun prawny ubezwłasnowolnionej córki muszę się rozliczyć z Urzędem Skarbowym, jeżeli kwota przekracza 4900 i tak jest w moim przypadku. A teraz pytanie  czy opodatkowana darowizna nie będzie mieć wpływu na pobierane przeze mnie świadczenie pielęgnacyjne, czy nie zostanę go pozbawiona? Czy będzie uznana jako dochód za dany rok podatkowy? 

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Otrzymania darowizny nie można zakwalifikować jako podejmowania lub rezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki. Tym samym darowizna nie wpływa na świadczenie pielęgnacyjne.

Jak wynika z art. 3 pkt 22 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych ilekroć w ustawie jest mowa o zatrudnieniu lub innej pracy zarobkowej - oznacza to wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak wynika z orzeczenia WSA w Warszawie z dnia 12.02.2015 r. I SA/Wa 2974/14  Katalog ten jest katalogiem zamkniętym i nie może być interpretowany rozszerzająco.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas