Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdańsk: skorzystaj z opieki wytchnieniowej do końca roku

23.09.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
kobieta pcha wózek z osobą niepełnosprawną

Do końca roku można skorzystać w Gdańsku z usługi opieki wytchnieniowej. To doraźne wsparcie dla gdańszczanek i gdańszczan sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Dzięki tej usłudze osoba opiekująca się może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji. W tym czasie niepełnosprawny podopieczny ma bowiem zapewnioną fachową opiekę. Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku usługę taką realizują: Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Gdańska Fundacja „I Ty Możesz Wszystko, Fundacja MAJA na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, Dom Pomocy Społecznej „Orunia” oraz Fundacja Hospicyjna.

Gdańskie rodziny i opiekunowie zainteresowani uzyskaniem „pomocy wytchnieniowej”, mogą kontaktować się w tej sprawie ze specjalistami Centrów Pracy Socjalnej MOPR w dzielnicach. Numery telefonów, adresy do CPS dostępne są na stronie: www.mopr.gda.pl.

W czasie epidemii, w miarę możliwości prosimy o załatwianie kwestii drogą telefoniczną, pocztową lub poprzez email. W razie konieczności można umówić się na wizytę w CPS, jednak po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu jej terminu ze specjalistą.

Usługa jest realizowana z Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2020, w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.  

Program jest realizowany w trzech formach:

a)    dzienne świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w: 

 • miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
 • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu, 
 • innym miejscu wskazanym przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego Program;

b)   całodobowe świadczenie usługi opieki wytchnieniowej w:

 • ośrodku wsparcia prowadzonym jako zadanie własne samorządu, 
 • w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, wpisanej do rejestru właściwego wojewody, 
 • innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które otrzyma pozytywną opinię gminy/powiatu realizującego zadanie;

c)    świadczenie usługi opieki wytchnieniowej poprzez zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę, możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz wsparcia w zakresie nauki np. pielęgnacji, dietetyki.

Osoba, której przyznano „pomoc wytchnieniową”, nie ponosi odpłatności za usługę.

Ile godzin „wsparcia wytchnieniowego” przysługuje opiekunom w tej edycji Programu? Obowiązują limity, dla jednej osoby to: 

 • 240 godzin dla opieki wytchnieniowej świadczonej w formie dziennej,
 • 14 dni dla opieki świadczonej w formie całodobowej,
 • 40 godzin dla opieki świadczonej poprzez specjalistyczne poradnictwo lub naukę pielęgnacji, rehabilitacji.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Gdańsk.
  Keraj
  26.09.2020, 12:12
  Miasto wolności, solidarności, dzielenia się dobrem, wzór przestrzegania konstytucji. Koniec września, pandemia. Z jakich powodów zamknol się MOPR i CPS? Teraz kiedy podopieczni potrzebują wsparcia, pomocy? To jakiś dramat pozostawiać ludzi bez tak potrzebnej pomocy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas