Pływanie: dwa medale Polek!

02.09.2012
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Fantastyczny dzień na pływalni paraolimpijskiej. Oliwia Jabłońska (Start Wrocław) zdobyła srebro na 100m delfinem, a Paulina Woźniak (Start Szczecin) wywalczyła brązowy medal na dystansie 100m stylem klasycznym.

Wiedzieliśmy, że możemy liczyć na dziewczęta i dziewczęta nas nie zawiodły. Tak można skwitować starty naszych pływaczek na paraolimijskich arenach. Nasze reprezentantki zdobyły pierwsze paraolimpijskie krążki.

- Czekaliśmy na te medale – powiedział Waldemar Madej, trener kadry pływaków – Oliwia była wśród faworytek. Jest bardzo ciężko, w co drugim biegu pada rekord świata, to jak mistrzostwa dla pełnosprawnych. Żeby mieć medal, nawet brązowy, trzeba być na najwyższym poziomie – tłumaczył trener kadry.

Faktycznie rekordy sypią się na londyńskiej pływalni jeden za drugim. Medal Jabłońskiej to fantastyczna niespodzianka, zwłaszcza, że to młodziutka, piętnastoletnia zawodniczka. Oliwia uległa tylko Sophie Pascoe z Nowej Zelandii. Trzecia była Elodie Lorandi z Francji.

Paulina Woźniak ma dwadzieścia pięć lat i na swoim koncie srebrny medal paraolimoijski zdobyty w Pekinie na 100m stylem klasycznym. Nie udało się zatem obronić pekińskiego srebra, jednak poziom dzisiejszej rywalizacji był niezwykle wysoki. Zwyciężyła Rosjanka Olesya Vladykina, a jej wynik to nowy rekord świata i rekord paraolimpijski. Druga była Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii.

Krzysztof Paterka (Start Poznań) startował dziś na dystansie 100m stylem klasycznym i zakończył bieg na piątej pozycji. To gorszy wynik niż w Pekinie, gdzie był czwarty.
W niedzielę czeka nas wielki dzień, gdyż na swoim koronnym dystansie (100m motylkiem) popłynie Joanna Mendak. Będzie bronić złota z Pekinu i z Aten. Finał biegu o 19.09.