Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 1 września wyższy zasiłek dla osób bezrobotnych

01.09.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Paweł Czerwiński / unsplash.com
Źródło: www.gov.pl
równo ułożone w trzech rzędach polskie banknoty o różnych nominałach
Od 1 września 2020 r. wzrasta wysokość zasiłku dla wszystkich osób bezrobotnych. Wyniesie on przez pierwsze trzy miesiące 1200 zł brutto, a w pozostałym okresie 942,30 zł brutto. 
 
Zasiłek w takich kwotach otrzymają osoby nowo rejestrujące się w Urzędzie Pracy i już pobierające zasiłek. Dotąd kwota ta wynosiła 881,30 zł brutto (763,98 zł netto) przez pierwsze trzy miesiące i 692,00 zł brutto w kolejnych miesiącach (609,72 zł netto).
Nowe kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych obowiązujące od 1 września 2020 r. zostały wprowadzone ustawą o dodatku solidarnościowym z drugiej połowy czerwca br. 
 
„Podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np. stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych, dodatku aktywizacyjnego czy świadczenia integracyjnego dla uczestników Centrów Integracji Społecznej. Pozostałe zasady dotyczące przyznawania obniżonej oraz podwyższonej kwoty zasiłku, w zależności od stażu pracy, pozostaną niezmienione” – informuje resort pracy.
 
Jak czytamy na stronie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzona została również zmiana, która zakłada zaliczenie do 365 dni pracy warunkujących możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych okresu pracy w obniżonym wymiarze etatu i z obniżoną wysokością pensji poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dotyczy to osób, którym zmniejszono wymiar czasu pracy przepisami ustawy covidowej z marca, co skutkowało obniżeniem im wysokości wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej. 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas