Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

NFZ uruchamia nowy program rehabilitacji leczniczej. Kto będzie mógł skorzystać?

19.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż
Od lewej minister marlena maląg ściska rękę Adamowi Niedzielskiemu w rękach trzymają teczkę z umową na tle trzech flag Polski
Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia program rehabilitacji leczniczej dla osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności (lub posiadającym orzeczenie równoważne) powyżej 16 r. ż. 
 
Program „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na 2020 r.” finansowany będzie z Funduszu Solidarnościowego. Jego budżet na 2020 r. to 100 mln zł.
 
19 sierpnia 2020 r. NFZ i MRPiPS podpisało w tej sprawie umowę.
 
- Jeszcze dziś lub jutro podpiszę stosowne zarządzenie w tej sprawie, który będzie miało charakter wdrożeniowy dla tego programu. Osobami ze znacznym stopniem zajęliśmy się już wcześniej, teraz czas na osoby z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. To co ważne, z programu będzie można skorzystać bez skierowania w konkretnych ośrodkach, które zostaną wybrane w konkursie – podkreślił Adam Niedzielski, prezes NFZ.
 
- Fundusz Solidarnościowy temu właśnie służy, żeby przetestować, wdrożyć i sprawdzić te rozwiązania, o których do tej pory osoby niepełnosprawne mogły tylko pomarzyć, takich jak właśnie asystent osobisty czy opieka wytchnieniowa. Musimy pamiętać, że dla bardzo wielu osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, choć nie tylko, rehabilitacja jest kluczem do normalnego życia. Zabiegi rehabilitacyjne są tym, co pozwoli osobom z tymi niepełnosprawnościami dłużej funkcjonować na rynku pracy, dłużej zachować samodzielność w czynnościach życia codziennego, dłużej być niezależnym, a o to nam przede wszystkim chodzi - żeby osoba niepełnosprawna jako obywatel mogła być niezależnym uczestnikiem życia społecznego samostanowiącym o sobie – powiedział wiceminister Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
 
Paweł Wdówik przy mównicy na tle ekranu z napisem podpisanie umowy z narodowym funduszem Zdrowia na rehabilitację leczniczą z funduszu solidarnościowego

Krok milowy

Podkreślił także, że ostatnie dwa, trzy lata w odniesieniu do osób niepełnosprawnych to krok milowy, jeśli chodzi o poprawę ich sytuacji.
 
Również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że od 4 lat systematycznie zwiększane są nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami.
 
- Rok 2019 to 22 mld zł przekazane na wsparcie osób niepełnosprawnych poprzez realizację różnych programów. Rok 2020 to ponad 27 mld zł, systematycznie te środki są zwiększane – powiedziała minister pracy. 
 
Będziemy na bieżąco informować na naszym portalu o szczegółach programu rehabilitacji leczniczej dla osób z orzeczeniem o lekkim lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz o tym, jak będzie można z niego skorzystać. 
 

Komentarz

  • komentarz nt programów nfz
    zenon podróżnik
    21.08.2020, 12:52
    1. ustawa o sanatoriach jest aktem DYSKRYMINACJI osób, które mają oprócz psychologicznych lub psychicznych problemów - fizyczne potrzeby rehabilitacji , ćwiczeń zabiegów !!! 2. Ciekawe co z tego wyniknie dla ON bo jesli pkt 1 nie zostanie zmieniony to zapewne nic -tzw konflikt interesów, dlatego pfron ma tak dużo pracy , bo nfz umywa ręce , nie czyta opinii lekarskich tylko zasłania się przestarzałymi zapisami ustaw , a co bylo a nie jest nie pisze ie w rejestr , sądów też to dotyczy. Sanatorium kazdemu sie powinno należeć bez dyskryminacji , bzdurnych odmów z NFZ nieuzasadnionych niczym tylko kopiuj wklej i poszło , pieczątka, podpis. ..... ludzie już nie mają zaufania do bezsensu. Anglia umie zarządzać ustawami i prawem antydyskryminacyjnym oraz równością szans - MZ i USTAWY w Polsce oraz postawa urzedników - do weryfikacji ...

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas