Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

26 sierpnia premiera filmu „Rising Phoenix”. Trailer zwala z nóg. Musisz go zobaczyć!

14.08.2020
Autor: Polski Komitet Paraolimpijski
Plakat filmu Rising Phoenix. Na trzech zdjęciach: pływaczka bez nogi, sprinterka na wózku i męczyzna z protezą skaczący w dal

Dokładnie 26 sierpnia w serwisie Netflix odbędzie się oficjalna premiera filmu „Rising Phoenix” (polski tytuł „Jak Feniks”). Dokument przybliżający historię ruchu paraolimpijskiego zostanie pokazany w 190 krajach świata. Jest już trailer filmu.

 

Filmowa zapowiedź „zwala z nóg”. Widzimy nie tylko gwiazdy paraolimpijskiego sportu, ale też wypowiadających się sir Ludwiga Guttmanna – zwanego „Coubertinem” igrzysk paraolimpijskich, Księcia Harry’ego czy Sir Philippa Cravena – wieloletniego prezydenta Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Data premiery filmu w serwisie Netflix nie jest przypadkowa – 26 sierpnia bowiem miały rozpocząć się tegoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Dlaczego się nie odbędą w tym terminie – powszechnie wiadomo, wiadomo też, że nowa data igrzysk w związku z pandemią COVID-19 nie do końca jest pewna.

Na ten moment pewna jest na szczęście premiera filmu „Rising Phoenix”, który opowiada ponad 70-letnią historię igrzysk. Warto przypomnieć, że były zainicjowane właśnie przez sir Ludwiga Guttmanna (skądinąd urodzonego w Toszku koło Katowic), który zorganizował w 1948 roku w Stoke Mandeville zawody dla weteranów II Wojny Światowej. Wtedy pewnie nikt nie przypuszczał, że ruch sportu osób z niepełnosprawnością, ruch paraolimpijski rozrośnie się na tyle, by stać się trzecią co do wielkości sportową imprezą w świecie, imprezą, która zmieniła oblicze sportu i nieustannie odmienia sposób myślenia o niepełnosprawności i ludzkich możliwościach.

Film „Rising Phoenix” z jednej strony opisuje historię igrzysk, z drugiej prezentuje największe gwiazdy paraolimpijskiego sportu. Fani szermierki na wózkach z łatwością rozpoznają twarz włoskiej florecistki Beatrice Vio, która corocznie odwiedza Polskę podczas zawodów Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Oprócz niej w filmie udział wzięli tacy zawodnicy, jak fenomenalny łucznik bez rąk ze Stanów Zjednoczonych Matt Stutzman, pływaczka Elli Cole z Australii i paralekkoatleci: ścigająca się na wózkach Tatyana McFadden (USA), sprinterzy Jonnie Peacock (Wielka Brytania) i Jean-Baptiste Alaize (Francja) oraz ściągający się na dwóch protezach Ntando Mahlangu (RPA). Nie zabrakło też podnoszącej ciężary Cui Zhe (Chiny) i Ryley Batt (Australia) grającego w rugby. Oczywiście cała dziewiątka to paraolimpijscy multimedaliści.

Premiera filmu „Rising Phoenix” rozpoczyna cykl wydarzeń, które poprzedzą przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Producentem filmu jest HTYT Films i Passion Pictures production we współpracy z Ventureland i Misfits Entertainment.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas