Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Badanie: pracownicy i klienci z niepełnosprawnością ważni dla 90 proc. korporacji

14.08.2020
Autor: Paweł Nowosad, fot. scx.hu
Źródło: theglobalrecruiter.com
Okienka ankiety z zaznaczonym jednym na zielono

Dla 90 proc. firm pracownicy oraz klienci z niepełnosprawnościami mają duże znaczenie – wynika z najnowszego badania. Analizą objęto 120 globalnych marek (co najmniej 1/3 ich sprzedaży realizowana jest poza rynkiem macierzystym), w tym takie tuzy jak: Shell, Unilever czy Microsoft. To pierwsze badanie pokazujące, jak firmy – w skali światowej i lokalnej – realizują potrzeby osób z niepełnosprawnościami, i jak dzielą się swoim doświadczeniem z innymi.

Pomysłodawcy zatytułowali badanie: „W stronę inteligentnego świata niepełnosprawności: rozwijanie globalnej strategii integracji osób z niepełnosprawnością”, a wykonało je brytyjskie Business Disability Forum we współpracy z firmą energetyczną Royal Dutch Shell (zatrudniającą 94 tys. ludzi w 70 krajach).

Integracja ważna, ale...

Dla ponad 90 proc. osób odpowiadających w tej ankiecie, integracja zawodowa ludzi z niepełnosprawnościami jest ważna. A 80 proc. powiedziało, że daje im dostęp do większej liczby talentów, motywuje pracowników, napędza sprzedaż i umożliwia realizację celów biznesowych.

Jednocześnie choć 80 proc. pracodawców przyznało, że ich firma podjęła jedno lub więcej działań na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami, tylko co piąta ma globalną strategię takiej integracji oraz odpowiednie środki.

Firmy z dumą podkreślają, że w pewnych obszarach poczyniły już duży postęp. Są to: dostosowywanie miejsc pracy, rekrutacja pracowników i tzw. onboarding (przygotowanie pracownika do objęcia nowego stanowiska) – tu integracja widoczna jest gołym okiem. W następnej kolejności można wymienić dostępność budynków, technologię cyfrową oraz rozwój pracowników. Obszary, w których jest jeszcze wiele do nadrobienia, to: komunikacja i marketing, obsługa klienta i zaopatrzenie.

5 barier

Co ważne, badanie ujawnia bariery, które utrudniają tworzenie globalnej strategii integracji osób z niepełnosprawnością. Należą do nich:

 1. różnice kulturowe w rozumieniu niepełnosprawności (np. między Europą Zachodnią a Afryką),
 2. poziom zaangażowania i motywacji pracowników z niepełnosprawnościami w przedsiębiorstwach,
 3. zasoby i nieodpowiednie gromadzenie danych,
 4. zbyt małe zaangażowanie lokalnych menedżerów,
 5. różne wymogi prawne w różnych krajach.

Warto rozwinąć tę ostatnią kwestię, posiłkując się przykładem trzech państw Europy Zachodniej. W Niemczech firmy, które zatrudniają 16 osób, muszą dać pracę także co najmniej jednej osobie z niepełnosprawnością. Francuska firma na 20 pracowników, musi wykazać wskaźnik zatrudniania takich osób na poziomie 6 proc. Pracodawcy we Włoszech, którzy mają przynajmniej 15 pracowników, muszą również zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. W przeciwnym razie pracodawcy w Berlinie, Paryżu czy Rzymie muszą liczyć się z karą finansową.

- Żyjemy w globalnym świecie. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, wielki biznes powinien działać na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami. Firmy – jak pokazuje badanie – dostrzegają tę potrzebę, jednak często napotykają na bariery nie do przebycia – mówi Diane Lightfoot, prezes Business Disability Forum. – Wiemy, że osoby z niepełnosprawnościami zostały bardziej pokrzywdzone przez COVID-19 niż osoby pełnosprawne – zwłaszcza w krajach rozwijających się. To szansa dla korporacji międzynarodowych na wprowadzenie pozytywnych zmian. Ustalenie polityki integracji osób z niepełnosprawnością to rozsądny początek, a tezy [zawarte w badaniu – przyp. red.] naprowadziłyby firmy na właściwą ścieżkę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • No, rewelacyjna laurka
  Ela
  18.08.2020, 21:06
  Jaki super artykuł. Tylko dla czego w Polsce korporacje płacą na PFRON ok. 5 mld KAR za niezatrudnianie osób z niepełnosprawnością, zamiast je zatrudniać?
  odpowiedz na komentarz
 • w PL firmy od 25 pracowników w górę płacą kary na PFRON
  ON znacznie optymistyczna
  16.08.2020, 14:32
  oh wait, są to skladki na pfron. instytucję ktora finansuje firmy ochroniarsko-porzadkowe oraz "projekty z fundacji" (de facto same fundacje). i tak to się kręci. w Polsce pandemia pokazała szczegolnie urzędniczą niemoc w kwestii roznorodnych programach pomocowych dla OzN (zakup sprzętu komputerowego, rehabilitacyjnego itp). wplaty na pfron coraz wieksze, niepelnosprawni maja mimo to coraz mniejsze szanse na uzyskanie pomocy. magia?
  odpowiedz na komentarz
 • W Polsce firmy powyzej 25 osob placa kary
  ON znacznie optymistyczna
  14.08.2020, 19:45
  Zatrudnianie OzN na otwartym rynku nadal mocno raczkuje. Bez dzialan oddolnych od etapu edukacji wlaczajacej nie wroze zbyt dobrej przyszlosci wspolistnieniu OzN w zespole pracowniczym duzych firm.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas