Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowy zasiłek opiekuńczy wyniesie 520 zł

17.07.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza nowy zasiłek dla osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Aby zyskać możliwość jego pobrania, łączny dochód opiekuna i osoby, nad którą sprawuje on opiekę, nie może przekroczyć 583 zł.

Pracownik socjalny będzie musiał przeprowadzić obowiązkowy wywiad środowiskowy z osobą ubiegającą się o przyznanie świadczenia, by sprawdzić, czy spełnia ona wszystkie konieczne warunki do otrzymania wsparcia. Zasiłek opiekuńczy ma wynosić 520 zł.

Wywiad będzie aktualizowany po pół roku od przyznania świadczenia, jeśli do upływu czasu jego przyznawania pozostanie więcej niż trzy miesiące, a także w każdej sytuacji budzącej wątpliwości. Projekt zmian nie określa czasu, na jaki przyznawany ma być specjalny zasiłek opiekuńczy, co oznacza, że będzie to okres od 1 listopada do 31 października następnego roku.

Planowana zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Projekt ustawy można znaleźć na stronie MPiPS.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • DLACZEGO POLSCE JET TOTALNA DYSKMINAJA CAŁEJ UNI NIEPEŁNOSPRAWNYCH?
  inwalida 1 grupy
  29.08.2012, 07:14
  INWALIDZI NASZYM KRAJU SĄ PERFIDNIE OSZUKWANI PRZEZ RZĄD I POSŁW PO-PSL DAJA OCHŁAPY NAJDROSZE LEKI i ZYCIE PIENIĄDZE CO DOSTAJĄ GROSZOWE EMERYTURY I RENTY PIENIĄDZE PODATKÓW OD NAJBIEDNIESZYCH NIE MIAŁY WOGÓLE BRANE UNI DODATEK PIELEGNACYJNEJ UNI WYNOSI 550-1350 ERO + LEKI ZADARMO GRECJI WYNOSI 550 ERO + LEKI UNAS DAJĄ ZA PiSu 174.10 + 360zł TERAZ wynosi 186.69zł nawet czesci leków niedostaniesz które najdrosze całej UNI BYŁEM WYSOWIE SANATORUM DO NIEPEŁNOSPRAWNYCH MIAŁEM WYPISANE LEKI PIELEGNIARKA JAK DOSTAC DO KRYNICY PO LEKI TO POKUKAŁA MNIE PO CZOLE I POWEDZAŁ KIEROWCA KUPI SŁOWACJI PEŁNOPŁATNE TANSZE OWIELE ZŁOTYCFH TAK RZĄD I POSŁOWIE DBAJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH KPIA NICH MYSLA SWOICH DOCHODACH DIET CO ZROBIŁ PREŁNOMOCNIK RZĄDU OD NIEPEŁNOSPRAWNYCH KOPLETNIE NIC ZADRWIŁ NICH?
  odpowiedz na komentarz
 • Błąd w artykule
  ElaC
  26.07.2012, 08:32
  Powinno być jeszcze "w przeliczeniu na osobę", a "nie łącznie 583 zł". 2. Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 2. Przepisy art. 5 ust. 4 – 9 stosuje się odpowiednio.
  odpowiedz na komentarz
 • Tą ustawą wykluczają opiekunów osób dorosłych.
  Dunia
  26.07.2012, 12:17
  Ja nie jestem przeciwna takim zmianom, bo osoby dorosłe mają już rentę i opiekunowie zazwyczaj maja ich rentę i zasiłek opiekuńczy. Natomiast rodzic który rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem ma tylko świadczenie opiekuńcze, które nie ulega podwyżce od kilku lat ( 520zł.), ponieważ zwiększyła się liczba osób pobierających owe świadczenie o dorosłych i ich opiekunów - czego kiedyś nie było ( jest to od kilku lat) to spowodowało zamrożenie kwot zas. opiekuńczego. Rodzice z dzieckiem niepełnosprawnym żyją na skraju ubóstwa bo rząd nie ma dla nich pieniędzy a wszystko przez chorą ustawę. Teraz próbują to naprawiać.
  odpowiedz na komentarz
 • zona niepelnosprawnego
  23.07.2012, 03:22
  gdzie sa malzonkowie osob niepelnosprawnych ktorzy opiekuja sie sparalizowanymi 24 godziny na dobe i nie dostaja ani grosza.wstyd i hanba.na nic nie ma pieniedzy.najbiedniejszy kraj to polska.przy korycie tylko sie bogaca okradaja panstwo a w ludzie gincie. nie potrzeba wojny.
  odpowiedz na komentarz
 • nareszcie widać ;naszych'
  on-wyborca
  23.07.2012, 10:45
  Nareszcie ON będą godnie żyć! PO-dziękowania dla PO-słów : Plury, Piechoty i sen. Libickiego.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowy ? zasiłek opiekuńczy.
  Misericordia
  22.07.2012, 09:41
  To, co proponuje MPiPS jest bez sensu. Jaki nowy zasiłek. Ten obecny tyle właśnie wynosi i opiekunowie walczą o jego podwyższenie, ponieważ urąga ludzkiej godności.Natomiast próby wprowadzenia kryterium dochodowego to chory pomysł rządu na poszukiwanie oszczędności wśród kalek i osób niepełnosprawnych oraz głęboko upośledzonych w celu pozbawienia ich opieki. Z tego co mi wiadomo projekt autorstwa PIS przewiduje podwyżkę do kwoty 720,zł, a projekt PO chce wprowadzenia tzw. bonów opiekuńczych. Mam nadzieję, że to "badziewie" MPiPS nie przejdzie bo się ma nijak do rzeczywistości, a to kryterium to chyba z kosmosu i liczone na lata do tyłu a nie dzisiejsze stale drożejące koszty życia. Juz kiedys proponowałam tym ustawodawcom spróbowac przezyc m-c za 520, - zł i co ? Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Oni biorą pensję kilkanaście tysięcy zł na m-c a nas pozbawiają praw i godności. Ta nasza krzywda znajdzie odzwierciedlenie przed urnami wyborczymi. Tym osobom, które miały nas bronic i reprezentować podziękujemy, a skargę na działania MPiPS zaniesiemy do PE, aby cały świat dowiedział się ile w Polsce dostaje opiekun za ciężka pracę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wstyd i hańba. Stać Polskę na wielomiliardową pomoc dla zadłużonych krajów UE, ale odbiera się środki na pomoc społeczną we własnym kraju. Takich rządów nam tu nie potrzeba. Wszelkie Organizacje osób niepełnosprawnych - łączcie się w walce o godne warunki życia dla naszych podopiecznych i ich opiekunów.
  odpowiedz na komentarz
 • .zasiłek opiekuńczy....
  elka51-niepelnosprawna.....
  21.07.2012, 02:19
  .....mało, mało, mało-,te zasiłki dla ludzi chorych czy niepełnosprawnych to tylko można wyśmiać-,zasiłki malutkie a kryteria przyznawane bardzo wysokie-,kpina i śmiech z ludzkiego nieszczęścia-,aaaaa...!!!!jakie sobie ustawodawca{czyli nasi rządzący} -przydzielają kryteria aby BRAĆ tyle forsy-, którą sobie biorą bez żadnych ograniczeń -skandal, skandal!!!!......
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek
  rp
  21.07.2012, 08:12
  oni bto zlodzieje i tyle
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek opiekunczy
  julek
  20.07.2012, 09:33
  jestem inwalida 1-szej grupy,mam rete wtym zasilek opiekunczy sto pare zl wiem rze to jest co innego od ilus lat jest taki sam czy jest planowane zwiekszenie tego zasilku!
  odpowiedz na komentarz
 • zamiast? - czy dodatkowo?
  Marcin
  20.07.2012, 09:14
  czy to będzie dodatkowo 520 zł do tych 420zł; czy zamiast tych 420zł??? Bo teraz otrzymujemy wszyscy, bez względu na dochód rodziny. A ten nowy będzie z ograniczeniami?
  odpowiedz na komentarz
 • i wez czlowieku wyzyj za to
  19.07.2012, 10:21
  odpowiedz na komentarz
 • czyli nikomu juz nie dadzą
  ckir
  19.07.2012, 08:28
  skoro 583zł locznie na 2 osoby to precesz osoba niepełnosprawna ma rente to opiekun nic nie dostanie bo dochód przekroczy
  odpowiedz na komentarz
 • wstyd,upokorzenie-wysokość świadczenia
  Aleksandra
  19.07.2012, 08:17
  Czym się kierują osoby odpowiedzialne za ustalenie wysokości świadczenia? Przyjęta wysokość urąga godności ludzkiej-ani umrzeć ani żyć-jedynie wegetować w upokorzeniu i nędzy.Współczuję świadczeniobiorcom i chylę czoła przed ich walką o przetrwanie
  odpowiedz na komentarz
 • brak kryteriów orzeczniczych
  marek
  18.07.2012, 09:35
  przeczytałem projekt oraz przepisy dot. orzekania i nie rozumiem komu na orzeczeniu wpisuje się wskazania 7 i 8, o jakie stany chorobowe chodzi? Czy ktoś może przetłumaczyć te wskazania na j. polski? Nie znalazłem w przepisach orzeczniczych kryteriów oceny stanu zdrowia do tych wskazań.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często wyjeżdżasz na urlop?

Biuletyn