Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wąska grupa osób z niepełnosprawnością bez obowiązku noszenia maseczki. Zaświadczenie niepotrzebne

10.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dziewczynka w przyłbicy obok fontanny siedzi na kamiennej kuli
Obowiązek zakrywania ust i nosa z powodu zagrożenia koronawirusem jest powszechny. Tylko wąska grupa osób z niepełnosprawnością nie będzie musiała tego robić i nie będzie konieczne okazywanie orzeczenia czy zaświadczenia jak pierwotnie planowano.
 
 
poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
 
- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty (8 sierpnia – przyp. red.) z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
 
Te ściśle określone wskazania dotyczą: całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim – jak czytamy w rozporządzeniu.
 
Nie będzie konieczne w tym przypadku okazanie zaświadczenia czy orzeczenia o niepełnosprawności. 
 
Odkrycie ust i nosa jest możliwe także w przypadku komunikowania się z osobą głuchą lub niemówiącą i niesłyszącą. 
 
Obowiązek zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy dotyczy takich miejsc jak:
  • środki publicznego transportu zbiorowego,
  • drogi i place, tereny cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych (chyba, że zachowana jest 1,5-metrowa odłegłość),
  • zakłady pracy,
  • budynki użyteczności publicznej,
  • targowiska, 
  • sklepy,
  • kościoły,
  • samoloty.

Z kolei rękawiczek jednorazowych np. w sklepach, stacjach paliw, obiektach usługowych nie muszą nosić: osoby, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoby mające trudności z samodzielnym założeniem lub zdjęciem rękawiczek. W tym przypadku także nie ma obowiązku okazywania orzeczenia czy zaświadczenia.

 

Komentarz

  • monika firzyk
    Monika fitrzyk
    12.04.2021, 01:57
    Mam pytanie czy muszę nosić maseczka Jak mam epilepsja mam stopień umiarkowanie nie wiem czy muszę nosić maseczka

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas