Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie nosisz maseczki ze względów zdrowotnych? Będziesz musiał to udowodnić

07.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
dwie kobiety z psem idą ulicą z maskami opuszczonymi na brodę
Od 1 września 2020 r. konieczne będzie okazanie orzeczenia lub zaświadczenia, że ze względów zdrowotnych nie można nosić maseczki w miejscach, gdzie jest taki obowiązek. To nowe wytyczne w rozporządzeniu, które Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej 7 sierpnia 2020 r.
 
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 
Maseczki nie musi nosić osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. 
 
„(…) okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie od dnia 1 września 2020 r. jest wymagane” – czytamy w rozporządzeniu.
 
Wystąpiliśmy do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o jakie dokładnie zaświadczenie chodzi, kto będzie mógł je wystawić i jak się o nie starać. 
 
„Zgodnie z zapowiedziami od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego przeciwskazania medyczne do noszenia maseczki. Obecnie zaplanowane są prace legislacyjne dotyczące tej kwestii. Jak tylko będą znane szczegóły, resort zdrowia poinformuje o tym opinię publiczną” – poinformowała nas w odpowiedzi Justyna Maletka z Biura Komunikacji MZ. 

Rehabilitacja nie w każdym regionie

 
Od 8 sierpnia 2020 r. w 19 powiatach będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia mające chronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 
 
W regionach oznaczonych kolorem czerwonym nie będzie można korzystać z sanatoriów i rehabilitacji leczniczej:
 • woj. łódzkie – powiat wieluński
 • woj. małopolskie – powiaty nowosądecki i Nowy Sącz
 • woj. śląskie - powiaty pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski.
 • woj. wielkopolskie – powiat ostrzeszowski
„Będzie obowiązywał zakaz prowadzenia rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym w systemie stacjonarnym i leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz wszelkich innych form rehabilitacji i ich turnusów” – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Stadiony i widownie

Obowiązek udostępniania co drugiego miejsca na stadionach i boiskach, zajęciach i wydarzeniach sportowych, siłowniach, klubach i centrach fitness nie dotyczy widza, który uczestniczy w tych wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub jej stopniu, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.
 
Podobna zasada obowiązuje w klubach muzycznych, amfiteatrach, muszlach koncertowych, salach widowiskowo-sportowych, obiektach sportowych na otwartym powietrzu. 
 
Inne przepisy dotyczący osób z niepełnosprawnością jak noszenie rękawiczek jednorazowych np. w sklepach, konieczności wykonania testu przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny, złożenia zlecenia na wyroby medyczne za pomocą kanałów elektronicznych pozostają bez zmian.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Nie prawda
  Mistrz
  10.08.2020, 06:31
  W rozporządzenou z 7 sierpnia wcale nie ma takiej onformacji o zaświadczeniach od 1 września. Tym samym nastąpiła dyskryminacja osób chorych na płuca i mających problemy zdrowotne uniemożliwiające noszenie maseczek. Takie osoby już nie zrobią zskupów i nie załatwią ważnych spraw. Ten rząd jest jakiś niepełnosprawny - ma poważne ubytki w mózgu.
  odpowiedz na komentarz
 • Nareszcie!!!
  nn
  10.08.2020, 01:24
  Nareszcie!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Noszenie maseczki
  Piasecka Helena
  09.08.2020, 20:19
  Choruje na asme atopowa. Mam trudnosci z odychaniem w masecce koniczy sie okropnym kaszlem przy ktorym dochodzi do utraty przytomnosci. Przez co nie noszę maseczki posiadamtylko wypis ze szpitala czy to wystarczy do okazania wrazie kontroli.
  odpowiedz na komentarz
 • Jerzy Chądzyński
  Jerzy Chądzyński
  08.08.2020, 10:19
  dla czego Polacy mają płacić z własnych kieszeni a Fanatyzm Covdowy , i kto jest w stanie dostarczyć te niewyobrażalne ilości maseczek , co 10 , 15 min zmienianych na nowe , czy to tylko propozycja narciarza powtórzenia DILU
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas