Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

25.08.2020
Autor: W.

Jaka jest szansa i droga prawna uzyskania karty parkingowej. Siostra opiekuje się chorą matką (ze stałym orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji).

Szanowny Panie,

Karta parkingowa jest wydawana wyłącznie na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej:

  1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
  2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Zatem jeśli Państwa mama posiada ww orzeczenie, to może złożyć do zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania wniosek o wydanie karty parkingowej, natomiast jeśli posiada orzeczenie wydane przez ZUS, to karty parkingowej na podstawie takiego orzeczenia nie może otrzymać. Wówczas warto złożyć wniosek do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania o wydanie orzeczenia wraz ze wskazaniem do karty parkingowej, a po otrzymaniu orzeczenia złożyć wniosek o kartę parkingową.

Więcej informacji dotyczących karty parkingowej znajdzie Pan na naszym portalu.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

 

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas