Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hulajnoga umożliwia samodzielne życie? Odliczysz jej zakup w uldze rehabilitacyjnej

05.08.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
przód hulajnogi
Zakup hulajnogi elektrycznej z siodełkiem ułatwiającej samodzielne wykonywanie czynności życiowych osobie z niepełnosprawnością można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej – stwierdził w interpretacji indywidualnej dyrektor Krajowej Izby Skarbowej (KIS).
 
Z takim pytaniem do KIS zwrócił się mężczyzna z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i symbolami: „07-S”, „05-R”. Orzeczenie wydano na stałe, a jego punkt 5 stanowił o konieczności zaopatrzenia w pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie.
 
Mężczyzna poruszał się po posesji za pomocą kuli lub balkonika. Stwierdzono także u niego miażdżycę nóg, uniemożliwiło mu to poruszanie się rowerem. 
 
W porozumieniu z rehabilitantem i ortopedą mężczyzna zakupił hulajnogę elektryczną z siodełkiem, która jest niska, posiada hamulec tylni i przedni ręczny, i umożliwia poruszanie się drogami dla rowerów. Dzięki tej możliwości mężczyzna odzyskał samodzielność, sam przemieszcza się na rehabilitację, robi zakupy. Jak pisze w piśmie do KIS „otworzyło mu się okno na świat”.
 
Dyrektor KIS uznał, że wydatek poniesiony na hulajnogę, w tej sytuacji, może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
 
„Wskazać w tym miejscu należy, że wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Dodatkowo nadmienić należy, że co do zasady odliczeniu w ramach „ulgi rehabilitacyjnej” podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W tej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności” – przypomina dyrektor KIS.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • A co z rowerem elektrycznym?
    ON.
    05.08.2020, 13:31
    Dlaczego nie mogę odpisać roweru elektrycznego?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas