Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bon turystyczny dla kogo?

20.08.2020
Autor: T.

Czy jest ograniczenie wiekowe osoby niepełnosprawnej do otrzymania takiego bonu? Córka ma 27 lat ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i jest ubezwłasnowolniona.

Szanowna Pani,

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Dzieckiem niepełnosprawnym jest m.in. dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności (wydane na podstawie art. 4a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – niepełnosprawność do 16 lat). Jak wynika z Pani zapytania, Pani córka ma 27 lat.

Bon turystyczny realizowany jest przez ZUS. Z uwagi na fakt, iż Pani pytanie dotyczy materii typowo rozpatrywanej przez ZUS zalecam w przypadku dalszych pytań lub wątpliwości przesłanie zapytania do ZUS za pośrednictwem formularza kontaktowego (link podałem poniżej).

Kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych można realizować np. za pomocą Centrum Obsługi Telefonicznej. Można opisać sprawę i przesłać wiadomość do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą formularza kontaktowego. Formularz kontaktowy zapytania ogólnego (w przeciwieństwie do poczty elektronicznej e-mail) gwarantuje bezpieczeństwo przekazywanych informacji, dlatego można zawrzeć w nim informacje osobiste dotyczące zgłaszanej sprawy. Odpowiedź udzielana jest zazwyczaj w ciągu 2-3 dni.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas