Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwają konsultacje projektu ws. ułatwień dostępu do budynków m.in. osobom z niepełnosprawnością

03.08.2020
Autor: PAP, Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
ścieżka dotykowa na chodniku

Ułatwienie dostępu do budynków m.in. osobom starszym, niepełnosprawnym czy opiekunom małych dzieci – to główny cel projektu rozporządzenia, który opublikowano w piątek, 31 lipca, na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Przez trzy tygodnie będą trwać konsultacje publiczne.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zaznaczono, że kwestia poprawy dostępności przestrzeni publicznej jest jednym z priorytetowych zadań rządu, wskazanych w projekcie programu rządowego Dostępność Plus, który zakłada liczne działania zmierzające do poprawy dostępności przestrzeni publicznej, w tym lokali mieszkalnych, instytucji publicznych i otaczającej nas przestrzeni.

Wskazano, że wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, będzie realizacją jednego z działań programu „Budynki bez barier”.

Celem projektu – jak wskazano – jest również „dostosowanie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych do zapisów wynikających z ustawy (...) o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących w zakresie wprowadzenia wymagania dotyczącego konieczności zapewnienia minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych, w tym osób starszych, w ogólnej liczbie lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym”.

Konsultacje publiczne projektu trwają do 21 sierpnia 2020 r. Uwagi można przesyłać pocztą elektroniczną na adres: rozporzadzeniePb@mr.gov.pl.

Zobacz projekt rozporządzenia na stronie RCL.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy chciał(a)byś zaszczepić siebie lub osobę, którą się opiekujesz, gdyby pojawiła się szczepionka przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas