Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwiedziny w DPS-ach coraz częstsze. Wojewodowie proszą o stworzenie odpowiednich warunków

31.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: rpo.gov.pl
otwarte drzwi
Coraz częściej wojewodowie proszą władze samorządowe o stworzenie odpowiednich warunków, tak, aby możliwe były odwiedziny mieszkańców domów pomocy społecznej. Wielu z nich odciętych jest od najbliższych już od kilku miesięcy. 
 
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) zwrócił się do wszystkich wojewodów w Polsce z prośbą o informację na temat łagodzenia obostrzeń dotyczących odwiedzin w domach pomocy społecznej. W ocenie samych mieszkańców i ich rodzin panujące w tym obszarze zakazy są coraz trudniejsze do wytrzymania. Również do naszej redakcji napływały zgłoszenia od Czytelników poruszających ten problem, zarówno od samych mieszkańców placówek, jak i ich bliskich. Poruszaliśmy już ten temat na naszym portalu.

Złagodzenie procedur

Janina Mikołajczyk, zastępczyni dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała KMPT, że w większości domów pomocy społecznej na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest złagodzenie procedur dotyczących odwiedzin w DPS-ach. W większości z nich oraz w placówkach całodobowych przywrócono możliwość odwiedzin z zachowaniem środków bezpieczeństwa i zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
 
- W domach pomocy społecznej i placówkach całodobowej opieki, które nie planują konkretnej daty ponownego wprowadzenia osobistych odwiedzin, aż do znacznej poprawy sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie, mieszkańcom zapewniono możliwość kontaktu telefonicznego oraz wideorozmów z rodzinami i osobami bliskimi – zaznaczyła Janina Mikołajczyk.
 
Z kolei wojewoda warmińsko-mazurski wystosował do wszystkich tego rodzaju placówek rekomendacje dotyczące rozwiązań chroniących zdrowie mieszkańców DPS-ów i dające możliwość realizacji prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Do wojewody napływały informacje o silnych restrykcjach wobec mieszkańców placówek, które zabraniały im całkowitego przemieszczania się nawet po terenie domu oraz opuszczania pokoi.

Kluczowe zachowanie zasad bezpieczeństwa

W województwie pomorskim na dzień 9 lipca w 20 DPS-ach wznowiono możliwość odwiedzin mieszkańców z zachowaniem procedur. Odwiedziny odbywały się po wcześniejszym ustaleniu terminu w specjalnych strefach na wolnym powietrzu z zastosowaniem wszelkich środków ochrony osobistej u odwiedzanego i odwiedzającego. W dwóch placówkach, gdzie nie przestrzegano zasad, ponownie wstrzymano możliwość odwiedzin.
 
Na Lubelszczyźnie na dzień 16 lipca odwiedziny możliwe były w 9 domach pomocy społecznej.
 
- Łagodzenie obostrzeń w domach pomocy społecznej, które zostały wprowadzone w okresie epidemii, powinno być uzależnione od decyzji organów prowadzących wraz z dyrektorami tych jednostek, po przeprowadzeniu oceny stanu epidemii oraz możliwości organizacyjnych konkretnego DPS, przy jednoczesnym opracowaniu stosownych procedur w tym zakresie, normujących sposób postępowania zarówno mieszkańców, personelu jak i osób z zewnątrz, w celu ograniczenia możliwości zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 – poinformował KMPT Mieczysław Wojtaszek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W województwie opolskim również podjęto działania mające na celu umożliwienie odwiedzin przez bliskich, urlopu dla mieszkańca DPS czy choćby wyjścia poza jego teren.
 
W województwie lubuskim na 23 DPS-y odwiedziny odbywają się w 11. Na 9 placówek zapewniających całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym, mieszkańcy przebywają w 7, w pięciu możliwe są odwiedziny. We wszystkich placówkach odwiedziny odbywają się po wcześniejszym ich ustaleniu, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
 
Wojewoda Lubuski zwrócił się do samorządów  i właścicieli prywatnych placówek opieki o rozważenie możliwości organizowania odwiedzin u mieszkańców DPS-ów.
„Pomimo obostrzeń dyrektorzy domów i prowadzący placówki szukają alternatywnych możliwości realizacji prawa mieszkańców do kontaktów z rodziną (np. spotkania na świeżym powietrzu, „kawiarenka pod koroną” – spotkania przy kawie, herbacie przez szybę). Mieszkańcom umożliwione są kontakty telefoniczne z rodziną, listowne, za pośrednictwem środków elektronicznych, w tym rozmowa przez skype. Mieszkańcy części domów są urlopowani. Po powrocie przebywają na kwarantannie i mają wykonywane testy. Część jednostek w szczególnych przypadkach np. ostatnie pożegnanie, dopuszcza możliwość odwiedzin” – czytamy na stronie RPO.
 
Także wojewodowie łódzki i wielkopolski zwrócili się do organów prowadzących DPS-y o złagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem dotyczących zakazu odwiedzin i opuszczania placówek przez mieszkańców. 

Obowiązuje reżim sanitarny

- Analizując zebrane informacje dotyczące schodzenia z obostrzeń przez poszczególne domy pomocy społecznej stwierdzam, że w większości tych jednostek przywrócono możliwość odwiedzin mieszkańców przez bliskich z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności tj. np. stosowanie środków ochrony osobistej, organizowanie spotkań poza budynkiem domu pomocy społecznej (teren zielony wokół domu) lub też w specjalnie do tego celu przygotowanym pokoju, który jest systematycznie dezynfekowany. Wprowadzono również w procedurze dotyczącej organizacji wizyt w domach pomocy społecznej zasady wcześniejszego, telefonicznego uzgodnienia terminu i godziny wizyty oraz ograniczenia liczby osób odwiedzających jednego mieszkańca – wskazała Anetta Chlebicka, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
Wojewoda wielkopolski 3 lipca wydał decyzję wójtom, burmistrzom, prezydentom gmin i miast oraz starostom powiatów, by wspólnie z dyrektorami DPS-ów podjęli działania mające na celu organizację odwiedzin w placówkach, urlopowania mieszkańców i opuszczania terenu DPS-u z odpowiednim zabezpieczeniem środkami ochrony osobistej. 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • zakaz
    kropelka
    04.08.2020, 19:59
    A to ciakawe bo u nas w zakladzie nadal pod kluczem jestesmy i nie mozemy nigdzie sami poza teren osrodka wychodzic czyzby mogli tylko mieszkancy z wielkopolski?troche niesprawiedliwe bo w innych miejscowosciach tez sa dps-y gdzie ludzie sa zamknieci,ile to potrwa kazdy zyje normalnie w spoleczenstwie a ludzi w takich osrodkach tak nękają i utrudniają życie gdzie się naprawde odechciewa juz życ.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas