Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając turnus rehabilitacyjny

31.07.2020
Autor: artykuł sponsorowany
widok na basen w ośrodku Silesia

Góry, morze, kraina jezior, a może skraj lasu? To tylko jeden z listy dylematów, które towarzyszą wyborowi miejsca na turnus rehabilitacyjny. Ośrodek, w którym spędza się minimum dwa tygodnie, powinien być komfortowy, a zabiegi profesjonalne. Aby ułatwić tę decyzję, przygotowaliśmy listę najważniejszych porad, dotyczących wyboru ośrodka lub sanatorium na turnus rehabilitacyjny. Może będzie to miejsce w Krynicy-Zdroju?

Rehabilitacja jest często niezbędnym elementem w procesie powrotu do zdrowia. W szybszym odzyskaniu sprawności, dzięki zaplanowanym i indywidualnie dobranym zabiegom, szczególnie pomagają turnusy. Często pełnią też rolę terapeutyczną, mobilizując do kontaktów społecznych i poszerzając horyzonty. Taki wyjazd ma wiele plusów, jeśli tylko świadomie wybierzemy profesjonalny ośrodek. Jak się do tego zabrać?

Sprawdź możliwość dofinansowania z PFRON

Tę mają tylko ośrodki zapewniające odpowiednie warunki. Dofinansowanie to często fundamentalna kwestia, decydująca o wyborze miejsca na turnus. W Polsce takie wsparcie można otrzymać od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pokrywa ono od 20 do 30% kosztów turnusu.

O dofinansowanie z PFRON można starać się tylko w przypadku turnusu w miejscu, które spełnia określone standardy. Wśród warunków jest posiadanie gabinetu lekarskiego, odpowiednie zaplecze do przeprowadzania aktywnych form rehabilitacji czy infrastruktura dopasowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wszystkie z powyższych norm spełnia na przykład ośrodek Silesia w Krynicy Górskiej (dawny Damis). Posiada on oficjalny status organizatora turnusów i realizuje pełnopłatne, jak i dofinansowane przez PFRON turnusy rehabilitacyjne w Krynicy-Zdroju.

Upewnij się, co jest zawarte w cenie turnusu rehabilitacyjnego

Nocleg, całodobowe wyżywienie, bogata oferta indywidualnie dobranych zabiegów – to minimum, które powinien oferować ośrodek lub sanatorium. Oprócz tego warto zorientować się, czy zapewnia dostęp do internetu, posiłki do wyboru i dodatkowe rozrywki.

W ramach 14-dniowych turnusów rehabilitacyjnych w Krynicy-Zdroju Silesia Krynica oferuje zakwaterowanie w pokoju 1-2 osobowym lub rodzinnym (3-4 osobowym), 3 posiłki dziennie – smaczną, domową kuchnię w formie bufetu szwedzkiego, konsultację lekarską i opiekę pielęgniarską. W cenie jest aż 30 zabiegów dobranych zgodnie ze wskazaniami i zaleceniami lekarza (w tym 20 zabiegów z fizyko- i hydroterapii oraz codzienna gimnastyka).

Aby wypoczynek był jeszcze przyjemniejszy, wszyscy goście mogą korzystać z basenu pływackiego (jednego z największych w tym górskim uzdrowisku), siłowni, biblioteczki i strefy rozrywki (bilard, tenis stołowy, stoły do gier karcianych). W ramach turnusów rehabilitacyjnych w górach z basenem krytym ośrodek Silesia (dawny Damis) organizuje również zajęcia kulturalno-rozrywkowe: wieczorki taneczne, spacery z przewodnikiem oraz wycieczki autokarowe. To świetna oferta dla seniorów!

Dokładnie przejrzyj oferowane zabiegi

Bardzo ważną kwestią jest lista zabiegów wykonywanych w ramach turnusu i upewnienie się, że wszystkie są ujęte w opłaconym pakiecie. Zazwyczaj jest to fizykoterapia, masaż oraz ćwiczenia, ale niektóre ośrodki posiadają dużo szerszą ofertę.

Znalezienie ośrodka, który odpowie na różnorodne wymagania oraz problemy zdrowotne, których doświadczają uczestnicy turnusów, jest bardzo istotne.

- Silesia Krynica jest miejscem wyjątkowym, w którym przy użyciu nowoczesnej aparatury oraz za pomocą rozbudowanej bazy zabiegowej pomagamy naszym Gościom wrócić do zdrowia i formy. W naszym Ośrodku to Gość jest na pierwszym miejscu, dlatego też, aby sprostać oczekiwaniom Gości ciągle poszerzamy naszą ofertę oraz na bieżąco śledzimy trendy. Gwarantujemy odwiedzającym pełen profesjonalizm oraz kompleksową bazę rehabilitacyjno-wypoczynkową, która umożliwia nam wykonywanie wszystkich zabiegów na miejscu, w naszym Ośrodku – mówi Małgorzata Karcz, kierownik Turnusów Rehabilitacyjnych w Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji Silesia.

Silesia Krynica oprócz tego, że organizuje turnusy rehabilitacyjne w górach z basenem krytym, słynie z jednej z najstarszych metod leczenia, jaką jest wodolecznictwo. Wodolecznictwo ma dobroczynne działanie zarówno w zakresie zwiększania odporności organizmu czy redukcji stresu; jest też polecane dla osób cierpiących na liczne schorzenia (serca, układu krążenia, dolegliwości bólowe). Oprócz tradycyjnej fizykoterapii, Silesia oferuje też profesjonalne zabiegi hydroterapii: masaż podwodny, masaż igiełkowy, masaż wirowy, bicz szkocki, kąpiel perełkowa, solankowa i czterokomorowa, hydromasaż.

Oceń lokalizację, bliskość natury i warunki zakwaterowania

Turnus to nie tylko zabiegi, ale też czas wolny: spotkania towarzyskie i aktywności na świeżym powietrzu. Od lokalizacji ośrodka wiele zależy – czystość powietrza, możliwości pieszych wycieczek, różnorodność rozrywek. Równie ważne są łatwy dojazd oraz standard pokoi.

Bliskość natury i dogodną lokalizację zapewnia ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy Silesia w Krynicy – prawdziwie górskie uzdrowisko, położone w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Zaledwie 2 lata temu przeszedł gruntowną modernizację, dzięki której wszystkie pokoje (również dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) są odnowione, urządzone nowocześnie i stylowo. W każdym z nich znajduje się telewizor, łazienka z prysznicem, czajnik oraz komplet ręczników oraz, naturalnie, dostęp do Wi-Fi.

Dobroczynnego działania wodolecznictwa w Krynicy-Zdrój nie trzeba reklamować – jest słynne w całej Polsce (a nawet za granicą!). Ośrodek Silesia to miejsce położone w zacisznej okolicy, blisko lasu i natury, w którym można odetchnąć czystym górskim powietrzem i cieszyć się długimi spacerami. Na plus lokalizacji działa bliskie sąsiedztwo Parku Zdrojowego.

Dla każdego coś dobrego

Dobry ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy lub sanatorium nie powinno zamykać się na konkretne grupy wiekowe. Ośrodek Silesia (dawny Damis) nie tylko organizuje turnusy rehabilitacyjne w Krynicy-Zdroju, ale przystosowany jest do goszczenia osób w każdym wieku – od dzieci do seniorów z różnymi problemami zdrowotnymi.

Oprócz turnusów rehabilitacyjnych w górach z basenem krytym oferuje atrakcyjne pakiety. Jednym z nich jest specjalna oferta dla seniorów – „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, która jest namiastką pełnego turnusu rehabilitacyjnego w Krynicy-Zdroju. W ramach minimum tygodniowego pobytu oferowane są 3 zabiegi dziennie (fizjoterapia, hydroterapia, gimnastyka), nocleg, pełne wyżywienie oraz dostęp do wszystkich atrakcji Silesii. Seniorzy mogą odwiedzać ośrodek w Krynicy Górskiej w towarzystwie wnucząt – wówczas zostaną im sprezentowane atrakcyjne kupony rabatowe do wykorzystania na atrakcje w Krynicy-Zdroju oraz okolicach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas