Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O ile wzrosną renty w przyszłym roku?

29.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
mężczyzna na wózku odwrócony tyłem na ulicy
3,84 proc. wyniesie prawdopodobnie waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. 28 lipca Rada Ministrów przyjęła taką propozycję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
 
„Rząd proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r.” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.
 
Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 103,84 proc.
 
„Oszacowano, że przy zastosowaniu takiego wskaźnika, koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego wyniesie ok. 9,6 mld zł.” – informuje Kancelaria Premiera.

Ostateczne dane na początku roku

W praktyce emerytura czy renta, która wynosi 1200 zł dziś, wzrosłaby o 46 zł. Jednak o ile ostatecznie wzrosną renty i emerytury w przyszłym roku, dowiemy się na początku przyszłego roku, kiedy GUS poda dane o inflacji i wzroście płac w 2020 r. Jeśli inflacja będzie wyższa od oczekiwanej, podwyżka będzie większa.
 
Emerytury i renty podlegają waloryzacji co roku od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.
Wskaźnikiem waloryzacji jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Chcę się poddać eutanazji
  Eugeniusz
  02.08.2020, 21:40
  Rosną pensję do 2800 zł, rosną ceny, a renty wyniosą 1250 zł (za kilka lat pensja minimalna 4000 zł ma być a renta ile 1400 zł?). Jeśli rachunki każdy ma takie same a ON dodatkowo kupuje leki i inne rzeczy potrzebne ze względu choroby to za co ma to kupić? Polska to chory kraj, nie chcą wprowadzić eutanazji dla dorosłych, zabraniają aborcji dzieci chorych a potem się dziwią że coraz więcej samobójstwo. Jeszcze lekarze mówią ze ktoś jesteś chory, lekarz orzecznik z PZON również stwierdzi że jesteś chory i wyda orzeczenie o stopniu znacznym ale już orzecznik z zus stwierdzi że jesteś zdrowy. Żyć już mi się nie chce na tym głupim świecie zawalonym przepisami.
  odpowiedz na komentarz
 • no a co z nami na zasiłkacxh stałych
  MAREK SEPETOWSKI
  30.07.2020, 13:33
  WIDZĘ ŻE PO TYM ARTYKULE NAM ON NA ZASIŁKACH STAŁYCH NIC SIĘ NIE NALEŻY NAWET O NAS NIKT NIE WSPOMNIE .JA MAM DLA WAS PROPOZYCJĘ ŻYJCIE MIESIĄC ZA 619 ZŁ Z ROZWALONYM KRĘGOSŁUPEM CUKRZYCĄ INSULINOWĄ I WIELOMA INNYMI CHOROBAMI ,CZY KTOŚ SIĘ NAD TYM ZASTANAWIA CO MY PRZECHODZIMY BORYKAJĄC SIĘ ZE WSZYSTKIM CZY KTOŚ Z WAS MA WYBÓR ALBO LEKI ALBO OPŁATY ALBO JEDZENIE ,WY TEGO NIE ZNACIE I NIE CZUJECIE A MY DLA WAS JESTEŚMY NICZYM .A Z TYCH 46 ZŁ TAK PODATEK ZABIERZECIE TO NIE BĘDZIE 46 ZŁ TYLKO MNIEJ .
  odpowiedz na komentarz
 • Eutanazja po polsku
  Matylda
  29.07.2020, 20:25
  W sklepach drożyzna, a planowana podwyżka to 46 zł! Dla mnie, to będzie dalszy ciąg skrajnej biedy za rządów PIS-u.
  odpowiedz na komentarz
 • Czyli wzrosną o 0
  Jan Rozwodnik
  29.07.2020, 16:29
  1200 jest prawie połową pensji minimalnej, czyli 2600. Ona wzrośnie o 200, emerytury i renty o 50 zl, a z matematyki powinny o 100...
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas