Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie z podatku a niepełnosprawne dziecko

04.09.2020
Autor: U.

Zakupiłam używany samochód osobowy, w którym zmieści się wózek inwalidzki, ponieważ rok temu urodziłam synka z porażeniem czterokończynowym i licznymi chorobami wrodzonymi. Jest on nam potrzebny, by dojeżdżać na rehabilitację i do specjalistów w naszym mieście oraz w miastach oddalonych o 100, 200 km i więcej (w zależności od specjalisty). Syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Czy mogę wystąpić do urzędu o zwolnienie z podatku?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 8 pkt 6 ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych – zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych – osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Kwestia dokładnej analizy Państwa sytuacji wymaga bezpośredniej konsultacji z pracownikami infolinii Ministerstwa Finansów, podaję kontakt:

Krajowa Informacja Podatkowa

czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

Infolinia:

z tel. stac.: 801 055 055

z tel. kom.: (22) 330 0330

z zagranicy.: +48 22 330 0330

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas