Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opole: PZN i PFRON wesprą osoby z dysfunkcją wzroku

29.05.2012
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

Okręg opolski Polskiego Związku Niewidomych podpisał umowę z PFRON na realizację projektów, których celem jest wsparcie osób z dysfunkcją wzroku. W ramach pozyskanych środków – 500 tys. zł – PZN planuje szereg działań, z których w województwie opolskim skorzysta blisko 400 osób.

– Planujemy podjąć różnego rodzaju aktywności w ramach pozyskanych z PFRON środków. Na przełomie czerwca i lipca organizujemy wyjazd rehabilitacyjny nad morze dla dzieci do 15 r. ż. Wesprzemy także młodzież w wieku od 15 do 23 lat poprzez rehabilitację podstawową i społeczną. W pięknym ośrodku w Kamieniu Śląskim odbędą się warsztaty rehabilitacyjne dla osób niewidzących i słabowidzących powyżej 18 roku życia wraz z nauką orientacji przestrzennej, zorganizujemy także warsztaty dla seniorów powyżej 65 r. ż. – mówi Henryk Papuga, dyrektor okręgu opolskiego PZN.

PZN dofinansuje również opiekę nad pięcioma psami przewodnikami osób z dysfunkcją wzroku, warsztaty florystyczne, konsultacje prawnika, psychologa, specjalisty od pomocy komputerowej i zajęcia taneczne. Dofinansowane zostanie też centrum rehabilitacji dla dzieci, w którym znajdują się trzy pracownie nauki ruchu i postrzegania. 

– W naszym okręgu mamy ok. 1700 członków PZN, nie jest łatwo rozdzielić te środki na wszystkie potrzeby, ale wychodzimy z założenia, że osoby, które jeszcze nigdy nie skorzystały ze wsparcia, będą miały pierwszeństwo – mówi dyrektor. Podkreśla, że już wcześniej koło PZN w Opolu zrealizowało dwa projekty unijne; dało to początek różnym działaniom, ale przede wszystkim wpłynęło na zmianę wizerunku organizacji. – Zaczęliśmy być postrzegani jako ci, którzy mogą i potrafią realizować duże projekty, co nie jest bez znaczenia – mówi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas