Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ruszył program społeczny „Po Urazie Rdzenia” – to misja pomagania dwóch paraolimpijczyków

27.07.2020
Autor: inf. pras.
Od lewej Rafał Wilk i Rafał Mikołajczyk

Ruszył ogólnopolski program „Po Urazie Rdzenia”, realizowany przez Fundację „Moc Pomocy” i jej założyciela Rafała Mikołajczyka oraz Fundację Rafała Wilka „Sport jest jeden". Celem jest wielopłaszczyznowe wsparcie osób po urazach rdzenia kręgowego w powrocie do możliwie największej sprawności i aktywności społeczno-zawodowej poprzez organizację rehabilitacji, edukację, konsultacje ze specjalistami oraz pozyskanie funduszy na zakup zaopatrzenia ortopedycznego.  

Po Urazie Rdzenia to unikatowy projekt zainicjowany przez dwóch parasportowców – Rafała Mikołajczyka oraz Rafała Wilka, którzy w przeszłości doznali urazu rdzenia kręgowego i obecnie poruszają się na wózku. Założeniem programu jest pokazanie, że niepełnosprawność ruchowa nie musi ograniczać, a dzięki determinacji, należytej rehabilitacji oraz wsparciu odpowiednich osób, normalne życie i spełnianie marzeń jest możliwe.

Program adresowany jest do osób po urazie rdzenia kręgowego, które wymagają wsparcia w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Dzięki kompleksowej opiece Managera Rehabilitacji, zespołu specjalistów, w tym psychologów i fizjoterapeutów oraz motywacji ze strony założycieli programu, osoby niesamodzielne zyskują zarówno szansę na odzyskanie maksymalnej sprawności w możliwie najkrótszym czasie, jak i efektywny powrót do życia społeczno-zawodowego. Samodzielne natomiast – spełnienia się w roli Asystenta Wsparcia dla innych, którzy swoją drogę do niezależności dopiero rozpoczęli.

Holistyczne podejście

Program powstał we współpracy ze specjalistami z wielu dziedzin – lekarzami o specjalności neurolog oraz urolog, psychologami, fizjoterapeutami oraz doradcami zawodowymi. Osoba, która zgłosi się do programu otrzymuje Indywidualny Plan Działania, opracowany przez Managera Rehabilitacji na podstawie oceny predyspozycji uczestnika oraz poznaniu jego potrzeb.

- Uraz rdzenia kręgowego jest najczęściej skutkiem nieszczęśliwego wypadku i przyczyną niepełnosprawności ruchowej. To nie tylko sytuacja traumatyczna dla samego poszkodowanego, ale i jego rodziny – zaznacza Bartosz Kaczmarek, Manager Rehabilitacji w programie Po Urazie Rdzenia. – Związane jest to z koniecznością przemodelowania dotychczasowego życia, a to nierzadko niesie ze sobą wiele problemów, zarówno dot. kwestii medycznych i rehabilitacyjnych, jak i finansowych, związanych m.in. z zakupem wózka inwalidzkiego, dostosowaniem mieszkania, czy samochodu do potrzeb osoby z uszkodzonym rdzeniem. Dlatego niezwykle istotne jest kompleksowe wsparcie, z którego mogą skorzystać osoby po urazach. Za organizację pomocy odpowiada Manager Rehabilitacji, który koordynuje cały proces w trzech obszarach: medycznym, społecznym i zawodowym – mówi.

Własne doświadczenie

- W programie Po Urazie Rdzenia stawiamy na holistyczne podejście do pacjentów po urazach rdzenia kręgowego. Z własnego doświadczenia wiemy, że utrata sprawności, często nagła, to dla nich ogromny wstrząs, a nierzadko skreślenie życia, jakie znali dotychczas – przyznaje Rafał Mikołajczyk, pomysłodawca programu Po Urazie Rdzenia. – Dlatego w powrocie do samodzielności potrzebują nie tylko rehabilitanta i lekarza od leczenia ran przewlekłych, ale i psychologa, który pomoże przejść przez proces akceptacji nowych okoliczności. A to z kolei przyczyni się do pracy nad sobą, własnym rozwojem i chęci do dokonania zmian w swoim życiu. Kolejną kwestią jest dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby poruszającej się na wózku. Chodzi tu przede wszystkim o takie rozmieszczenie poszczególnych ciągów komunikacyjnych, aby możliwe było niczym nieskrępowane funkcjonowanie. Mówię tu przede wszystkim o odpowiedniej szerokości drzwi oraz takim rozmieszczeniu szafek, aby osoba na wózku mogła samodzielnie z nich korzystać – dodaje.

Pomoc w finansowaniu potrzeb

Uraz rdzenia kręgowego to zupełnie nowa sytuacja, która wiąże się również z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych, dlatego uczestnicy programu otrzymują wsparcie fundacji Moc Pomocy, należącej do jednego z pomysłodawców programu. Pomoc fundacji polega na zbieraniu funduszy na zakup odpowiedniego wózka inwalidzkiego, rehabilitację, przekwalifikowanie zawodowe oraz dostosowanie mieszkania i samochodu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową. Każda osoba, która zgłosi się do programu staje się więc również beneficjentem fundacji.

Jak dołączyć do programu?

Dołączenie do programu możliwe jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej pourazierdzenia.pl i oczekiwanie na kontakt ze strony Managera Rehabilitacji.

Więcej informacji o programie Po Urazie Rdzenia, informacje o ofercie oraz wniosek o dołączeniu do programu znajdują się na stronie oraz fanpage’u na Facebooku.

Rafał Mikołajczyk – parakolarz szosowy z sześciokrotnym tytułem Mistrza Polski, zdobywca Pucharu Świata z 2016 roku, reprezentant kadry narodowej przygotowujący się do Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2021. W roku 2004 w wyniku upadku złamał kręgosłup na poziomie szyi. Dwa lata intensywnej rehabilitacji oraz samozaparcie pozwoliły mu na powrót do samodzielności oraz aktywności fizycznej i społeczno-zawodowej.

Rafał Wilk – parakolarz szosowy. Trzykrotny Mistrz i V-ce Mistrz Paraolimpijski, pięciokrotny Mistrz Świata, czterokrotny zdobywca Pucharu Świata szlifujący formę przed Igrzyskami Paraolimpijskimi Tokio 2021. Były żużlowiec, który z powodu wypadku na torze w 2006 roku, porusza się na wózku. Z motocykla przesiadł się na handbike.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas