Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta rodzinna a orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

27.07.2020
Autor: Anita Siemaszko, fot. pixabay.com
Źródło: Integracja 3/2020
dokumenty medyczne w teczce

„Czy lekarz orzecznik może mi wydać na komisji orzeczenie, że byłem niezdolny do pracy przed 25. rokiem życia, w czasie nauki, według wymogu w ustawie o rencie rodzinnej? Z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wynika, że byłem niepełnosprawny przed 18. rokiem życia. Czy jest jakiś sposób na otrzymanie orzeczenia uprawniającego mnie do renty rodzinnej?” – pyta Czytelnik, pan Grzegorz H. Odpowiada prawnik Integracji, Anita Siemaszko.

 

Anita SiemaszkoAnita Siemaszko, prawnik:

Zasadą jest, że dzieci mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16. rok życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. W przypadku kiedy dziecko osiągnęło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Istnieje możliwość przyznania renty rodzinnej dzieciom bez względu na wiek. Dzieci mają do niej prawo, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie uprawniającym do renty rodzinnej. Fakt całkowitej niezdolności do pracy lub samodzielnej egzystencji musi zajść w określonym czasie, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 25. roku życia. W takim przypadku dziecko może zgłosić się o przyznanie mu renty rodzinnej w każdym czasie. Renta może zostać przyznana bezterminowo.

W Pana przypadku samo stwierdzenie niepełnosprawności nie wystarczy. Niepełnosprawność musi być poważna. Będzie Pan uprawniony do renty rodzinnej, gdy zostanie stwierdzona Pańska całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji lub całkowita niezdolność do pracy, która powstała do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. To lekarze zdecydują, czy spełniał Pan te warunki. Powinien Pan zacząć od złożenia wniosku o rentę rodzinną. Proszę pamiętać, że ma Pan możliwości odwołania do sądu, który może powołać biegłych (lekarzy). Postępowanie sądowe jest w tym zakresie wolne od opłat.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas