Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?

27.07.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
Źródło: gov.pl
ojciec prowadzi za rękę po murku w mieście kilkuletnią dziewczynkę
26 lipca 2020 r. skończył się okres, kiedy można było korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ramach przepisów wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Po 26 lipca wróciły stare zasady obowiązujące przy staraniu się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w ramach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
 
„Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br.” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
 
W sytuacji nagłego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do 8 lat przez 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).
 
Zasiłek w tym wymiarze – 60 dni – przysługuje także łącznie na wszystkie dzieci w przypadku choroby dziecka do ukończenia przez nie 14. r. ż.

Dzieci z niepełnosprawnością

Na dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagają opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. r. ż. 
 
Te same zasady obowiązują, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, nie może zapewnić mu opieki np. z powodu choroby.
 
Kwota zasiłku opiekuńczego miesięcznie wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pomoc Rządowa dla niepełnosprawnych
    Smolarek
    28.07.2020, 11:01
    Córka ma skończone 15lat uczęszcza do szkoły specjalnej ma orzeczenie o stopniu umiarkowanym wymaga pomocy drugiej osoby przez Covid siedziała przez 3mce w domu musiałam z nią pracować ćwiczyć wykonywać pracę które miała w szkole zaniechalam przy tym swoje obowiązki w tym prawo jazdy .Caly czas od rana do późnych godzin z nią siedziałam i pracowałam.Dlaczego nie należą nam się te pieniądze które przysługują dla osób niepełnosprawnych przecież przez ten okres musiałam z nią pracować .Niesprawiedliwe to jest że należą się te pieniądze z Rządu.Jaka ta pomoc że nam nie przysługują.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas