Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi na PKS i PKP dla osoby z drugą grupą niepełnosprawności

13.08.2020
Autor: M.

Co zrobić, by uzyskać te przywileje, mam chore nerki mam stopień psychiczny, chorą aortę, rozwarstwienie i astygmatyzm nie operacyjny.

Ulgi w przejazdach komunikacją zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności, a tylko w szczególnych przypadkach od symbolu niepełnosprawności.

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie mają ulg w komunikacji PKP/PKS z wyjątkiem:

  • osób z dysfunkcją narządu wzroku (symbol przyczyny niepełnosprawności 04-O), posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, mają prawo do ulgi 37% w przejazdach,
  • dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością do ukończenia 24. roku życia oraz studenci z niepełnosprawnością do ukończenia 26. roku życia – wyłącznie przy przejazdach w celach określonych przepisami, m.in. do szkół, placówek szkolno-wychowawczych, na turnusy rehabilitacyjne itp. – mają prawi do ulgi 78%,
  • emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mają prawo do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37%.

Zatem jeśli ma Pan w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ma Pan symbol niepełnosprawności 04-O (tj. dysfunkcję narządu wzroku), to jest Pan uprawniony do zniżki 37%, natomiast jeśli ma Pan wpisany inny symbol niepełnosprawności, to nie jest Pan uprawniony do zniżek w komunikacji PKP/PKS.

Więcej informacji dotyczących ulg w przejazdach znajdzie Pan m.in. na naszej stronie.

 

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, Centrum Integracja w Warszawie

 

 

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas