Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Smartfon nasz inteligentny

31.03.2012
Autor: Artur Kowalczyk
Źródło: inf. własna

Dzięki smartfonom telefonia komórkowa przeżywa swoją drugą rewolucję. Pierwszą było „odkrycie” przez użytkowników funkcji SMS-ów, początkowo kompletnie niedocenionej przez operatorów. Teraz darmowe lub bardzo tanie aplikacje zmieniają telefony w centrum osobistej komunikacji.


Thumb Keyboard i Smart Keyboard, czyli klawiatura skrojona na miarę
play.google.com (szukaj: thumb keyboard lub smart keyboard)

Skrojenie klawiatury na swoją miarę to dla osoby pełnosprawnej duże ułatwienie, ale dla niepełnosprawnej to czasami warunek niemal niezbędny, by móc w pełni cieszyć się możliwościami swojego smartfonu lub tabletu. Dwie aplikacje świetnie się do tego nadają. Smart Keyboard jest prostsza i ma mniej możliwości, Thumb Keyboard jest bardziej rozbudowana, ma między innymi  możliwość nadawania znaczenia poszczególnym „klawiszom” wedle własnego uznania. Ciekawszymi możliwościami są: powiększanie widoku klawiszy, zmiana widoku klawiatury i podpinanie pod klawisze całych wyrazów.


My Webcam – rzut oka
play.google.com (szukaj: my webcam)

Świetna aplikacja, dzięki której możliwe jest podglądanie na swoim smartfonie tego, co się dzieje w domu. Jeśli martwimy się o osobę pozostawioną w domu, wystarczy zainstalować kamerę w danym pomieszczeniu i w komórce widzimy w czasie rzeczywistym, co się tam+ dzieje. Oczywiście konieczny jest stały dostęp do Internetu. Można podłączyć nawet 100 kamer.


Gesture Call! – wystarczy jeden gest
play.google.com (szukaj: gesture call)
Dzięki tej aplikacji osoby mające trudności w używaniu telefonów komórkowych będą mogły łatwo skorzystać z jego najważniejszych funkcjonalności. Wystarczy zaprogramować charakterystyczny ruch palca po ekranie i przypisać mu numer, pod który telefon ma wówczas zadzwonić – na przykład połączenie do domu. Nieprawdopodobnie proste w użyciu i cudownie ułatwiające życie.
 
Flickr Companion for Android – portal fotografii na jeden palec
download.cnet.com (szukaj: flickr companion for android)

Serwis Flickr był jednym z pierwszych portali poświęconych fotografii. Wystarczy zarejestrować swoje konto i można wrzucać (pod różne kategorie) zdjęcia  z wakacji, urodzin, wyjazdów, ale przede wszystkim nasze małe dzieła artystyczne. Bez rejestracji zdjęcia można przeglądać. Ogromną zaletą jest możliwość błyskawicznego dotarcia do fotografii z miejsca czy wydarzenia, które nas w danej chwili interesuje. Hongkong, Paryż, jakiś wodospad czy inny cud natury – wszystko na wyciągnięcie ręki!
Jeśli założymy konto, będziemy mogli ściągnąć zdjęcia na nasz pulpit i wykorzystać np. jako tapetę. Używając aplikacji na smartfona, mamy dostęp i do serwisu, i do naszego konta. Niezwykłym zdarzeniem możemy podzielić się ze znajomymi, robiąc zdjęcie telefonem i błyskawicznie wysyłając je do naszego albumu na serwisie Flickr.


Zdalne nagrywanie programu
itunes.com/apps/ZdalneNagrywanieUPC

Jeden z największych w Polsce operatorów kablowych UPC udostępnił aplikację, dzięki której możliwe jest ustawienie nagrywania za pośrednictwem naszego smartfona (iPhone’a). Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, możemy zdalnie wydać polecenie nagrania wybranego programu. Przydatną funkcją jest także przypomnienie o programie; w tym celu zaznaczamy alarm w programie telewizyjnym na komórce i na kilka minut przed rozpoczęciem emisji komórka da nam znać, że zaraz zaczyna się nasz ulubiony serial. Niezwykle łatwe i przydatne rozwiązanie!

Call Recorder – nagrywanie rozmów
play.google.com (szukaj: call recorder)

Od czasu do czasu przydaje się funkcja nagrywania całej rozmowy telefonicznej. Przydaje się podczas rozmów z bankiem czy inną ważną instytucją, do której zgłaszamy się z jakimś problemem. Co prawda banki czy duże korporacje zwykle same nagrywają rozmowy z klientami, ale na własny użytek. Jeśli zgłaszamy się z jakimś zawiłym problemem, szczególnie finansowym, to warto nagrać taką rozmowę choćby po to, by później, gdy opadną emocje, móc spokojnie jeszcze raz wysłuchać argumentów drugiej strony. Właściwie nie ma limitu czasu i liczby rozmów – wszystkie nagrane rozmowy można przesłać mailem na swój komputer.


Whatsapp – nieustający chat!
www.whatsapp.com

Chat, czy raczej nieustająca wymiana SMS-ów z dowolną liczba znajomych z całego świata za darmo. Wystarczy dostęp do Internetu. Aplikacja ta jest jedną z najpopularniejszych na świecie, ale nie jedyną. Można oczywiście zainstalować kilka tego typu programów i będziemy w kontakcie z naszymi znajomymi naprawdę non stop.


Viber – dzwonimy za darmo
www.viber.com

To aplikacja, dzięki której dzwonimy (także po świecie!) i piszemy SMS-y za darmo. Aplikacja wykorzystuje dostęp do Internetu. Integruje się z naszą listą kontaktów i sprawdza, czy numery, które tam odnajdzie, są już w bazie Viber. Jeśli tak, to oznacza, że dana osoba ma także zainstalowaną tę aplikację i możliwa będzie darmowa rozmowa za pośrednictwem Vibera. W książce telefonicznej komórki pokazują się wtedy przy danym nazwisku odpowiednie informacje.


Type N Walk - SMS z ulicą w tle
play.google.com (szukaj: type n walk)

Bardzo poręczna aplikacja. Właściwie dziwne, że nikt nie wpadł na to znacznie wcześniej. Pisząc tekst na ekranie smartfona, widzimy w tle, co się dzieje przed telefonem. Można więc pisać, idąc ulicą, i mieć pewność, że nie wpadnie się na inną osobę czy znak drogowy. Drobiazg, ale wydaje się, że bardzo użyteczny.


SpeakerProximity – autogłośnik
play.google.com (szukaj: speaker)

To rodzaj automatu rozpoznającego, czy komórkę mamy gdzieś dalej i korzystamy ze słuchawek, czy głośnik telefonu (mimo słuchawek) mamy jednak tuż przy uchu - wtedy włączy się automatycznie głośnik i wyłączą słuchawki. Działa tylko w telefonach z czujnikiem odległości.


W ubiegłym roku na całym świecie sprzedano prawie 490 milionów smartfonów – o ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. Na Ziemi żyje obecnie około 6,7 miliardów ludzi, co oznacza, że statystycznie co 13 ziemianin kupił lub dostał w 2011 roku nowoczesny telefon komórkowy. Smartfony to 30 proc. ogólnej liczby sprzedanych w tym czasie telefonów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn